DENTYSTARADZI.PL  –  Dlaczego powstał ten blog

Dentysta radzi uśmiechnięta kobieta stomatolog

8 marca 2021 – W tym szczególnym dniu dzielę się z Państwem efektem swojej pracy.

Pomysł powstał po zeszłorocznych przeżyciach, kiedy to wszyscy znaleźliśmy się w izolacji i dostęp do lekarzy został znacznie utrudniony. Pomyślałam, czy ja coś mogę zrobić, aby pomóc pacjentom?  Potrzebna jest im rzetelna informacja i wiedza dostępna w Internecie.

Po co kolejne miejsce w Internecie o zębach?

Informacji na konkretny temat, szczególnie uporządkowanych i rzetelnych nigdy za dużo. Ten blog pisze doświadczona dentystka. Tworzę go z myślą o czytelnikach szukających wiarygodnych informacji, z szeroko pojętej  stomatologii. Współtworzony przez internautów, którzy poprzez zadawanie pytań, kształtują tematykę kolejnych artykułów. Czytelnik ma realny wpływ na treści zamieszczane na blogu.

Kto prowadzi bloga?

Pomysłodawcą i redaktorem naukowym jest dr n. med. dent. Agnieszka Czechumska. Zapraszam do zakładki z informacjami na mój temat – Poznajmy się.

Pomysł na blog zaczął nabierać realnego kształtu podczas pierwszego lockdownu 2020. Dentyści nie pracowali , a pacjenci nie mogli korzystać z pomocy. Zaczęłam się zastanawiać czy mogę im pomóc w inny sposób.

Kto pisze artykuły na blogu?

Za wszystkie umieszczone treści na blogu i w social mediach odpowiada pomysłodawczyni. Treści artykułów poparte są doświadczeniem i sprawdzoną wiedzą merytoryczną. Tu nie ma miejsca na tzw. lanie wody. Na blogu umieszczam artykuły, gdzie miesza się wiedza z doświadczeniem i potrzebami czytelników.

Jakim specjalnościom stomatologicznym poświęcony jest blog?

Od pierwszych dni na blogu czytelnik znajdzie artykuły ze: stomatologii ogólnej, ortodoncji i stomatologii dziecięcej. Na kolejne kategorie – podziały, przyjdzie niebawem czas.

O czym jest blog?

Informacje zawarte na blogu dotyczą szeroko pojętej stomatologii. Na tematykę poszczególnych artykułów wpływ mają czytelnicy. Poprzez komentarze i zadawane pytań, tworzą bazę tematów do opisania. Postaram się by równomiernie podejmować tematykę problemów dzieci, dorosłych i seniorów. Czytelników informować będę, o możliwościach podjęcia leczenia, w ramach świadczeń gwarantowanych na NFZ. Opisywać będą możliwości stomatologii prywatnej. Internauta dowie się, że współczesna stomatologia znajduje bezbolesne, szybkie i estetyczne rozwiązanie dla każdego i na każdą kieszeń.

Jak działa opcja:  ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE?

Formularz ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE stworzyła  z myślą o wszystkich czytelnikach, którzy mają pytania ze stomatologii, a nie mają komu ich zadać. Pacjent wstydzi się, lub boi o swoim problemie porozmawiać ze stomatologiem. Na zadane pytania odpowiada TYLKO DENTYSTA w postaci komentarza, postu lub artykułu. Z założenia każde pytanie znajdzie swoją odpowiedź na blogu.

Czy każdy może pobrać:  ULOTKI?

Zdecydowanie TAK. W zakładce DO POBRANIA, umieściłam pierwsze, z planowanych wielu tematycznych, ulotek informacyjnych. Intencją autorki jest odciążenie dentystów i pomoc w tłumaczeniu np. zaleceń przed i pozabiegowych. Pacjent jeśli nie pamięta informacji jakie otrzymał w gabinecie, może odszukać artykuł na ten temat, oraz pobrać Ulotkę do wydrukowania.

Na jakich kanałach social media jest aktywny blog?

Dentystaradzi.pl dostępny jest na Facebooku oraz Twitterze. Na FB istnieje strona bloga, do której można dołączyć. Tak jak na stronie www, tak i na FB czy Twitterze za kliniczne odpowiedzi dla internatów, zawsze odpowiada dentysta.

O co chodzi z wiarygodnością treści?

Bloga może pisać każdy i na każdy temat. Tyle tylko, że nie wiemy, czy informacje tam zawarte są prawdziwe i mają wartość merytoryczną. Zdrowie jest najważniejsze. Nie wierzmy autorom, którzy nie ujawniają swojej tożsamości. Informacje zawarte na blogu dentystaradzi.pl pisane są przez stomatologa i łatwo to można zweryfikować.

Czego mogą oczekiwać czytelnicy w najbliższym czasie na blogu?

Blog jest „żywy”, uzależniony od aktywności internautów. Im więcej pytań, komentarzy, ocen zostanie przesłanych, tym kierunek bloga będzie wyraźniejszy. Zapraszam do aktywności.

Mam kilka pomysłów, ale zostawiam je do późniejszej realizacji – Niespodzianka.

Serdecznie pozdrawiam i życzę pięknego uśmiechu,

dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

4 komentarze

dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:42

Pan Piotr napisał
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry! Co zrobić żeby się nie bać spotkania z dentystą jeśli przez długi czas nie było się na wizycie kontrolnej? ;))”

Panie Piotrze i moi czytelnicy mam na to parę pomysłów:
1) Przeczytajcie na blogu artykuły, które was interesują.
2) Jeśli macie pytania, to tu jest miejsce by je zadawać. (Jeśli pytania będą zbyt intymne to macie pewność, że ich treści w oryginale nie opublikuję).
3) Pomyślcie sobie, że to XXI wiek i stomatologia jest całkiem nieźle rozwinięta.
4) Pamiętajcie, że ZAWSZE można dostać znieczulenie.
5) Dentysta zanim cokolwiek zrobi najpierw z Tobą porozmawia i ustali priorytety.
6) Przed jakimkolwiek wierceniem najpierw powinieneś zrobić zdjęcie panoramiczne (o którym przeczytasz w moim artykule). Jeśli będzie potrzeba dr poprosi o mniejsze zdjęcie RTG tzw. zębówkę (o której przeczytasz natomiast w tym artykule).
7) Jeśli nie zdobędziesz zaufania do danego stomatologa lub nie będzie odpowiadał Ci plan leczenia – nie musisz podejmować jakiegokolwiek leczenia w danym miejscu. Powiedz lekarzowi, że musisz się jeszcze zastanowić albo wręcz pójść na tzw. drugą opinię do innego lekarza.
8) Jedna z ważniejszych zasad w stomatologii brzmi „Jeśli coś jest zepsute, nie naprawi się samo” 😉 Chyba nie muszę tego tłumaczyć….
9) Kolejna zasada brzmi „ Lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego im szybciej pójdzie się na kontrolę tym lepiej.

Odwagi i Powodzenia !
Jestem pewna, że będzie „przyjemnie u dentysty”.
dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:44

Pani Hanna napisała
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry, czy można liczyć na komentarz lub artykuł dotyczący prawidłowej higieny jamy ustnej po założeniu implantów – użycie nitki (rodzaj), szczoteczek miedzyzębowych, środków do czyszczenia, płukania, kolejności działania itp. Pozdrawiam.”

Dziękuję za pytanie.
Bardzo się cieszę, że Pani dopytuje się o sposoby czyszczenia implantów. TAK, IMPLANTY NALEŻY INACZEJ CZYŚCIĆ. W domu należy inaczej czyścić zęby a inaczej implanty. Natomiast higienistka stomatologiczna na wizycie higienizacyjnej do czyszczenia implantów używa innych narzędzi niż do czyszczenia pozostałego uzębienia.
Obiecuję, że w kwietniu 2021 napiszę i umieszczę na blog artykuł na ten temat.
Zdrowego i pięknego uśmiechu życzę,
Dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:46

Pani Iza napisała
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry. Często pojawia się kamień na 2 zębach dolnych . Stosuję regularne mycie i pasty tzw. dobrej jakości ,w tym przeciw osadzaniu się kamienia. Jak lepiej temu zapobiegać. Pozdrawiam.”

Witam Pani Izo i drodzy czytelnicy,
pytanie przez Panią zadane jest bardzo popularne w każdym gabinecie stomatologicznym. Specjalnie dla Pani i osób z podobnymi problemami napiszę artykuł na ten temat. Proszę wypatrywać go w kwietniu 2021.
Żeby nie pozostawić pytania chociaż bez częściowej odpowiedzi, proszę zastosować się do poniższych zasad a ilość osadu a później kamienia będzie znacznie mniejsza:
1) Nie da się usunąć kamienia z zębów w warunkach domowych!
2) Nie da się dobrze usunąć osadu w warunkach domowych.

Rozwiązanie:

1) Proszę zapisać się na wizytę higienizacyjną i poprosić o skaling* (usuwa kamień z zębów) oraz piaskowanie* (usuwa osad zębów) * Wykonane zostaną jeśli pacjent nie ma przeciwskazań.

2) Po wizycie higienizacyjnej ma się czyściutkie zęby.

3) Teraz pora na UTRZYMANIE EFEKTÓW:

• Po każdym posiłku mycie zębów ze szczególnym uwzględnieniem wewnętrznej strony zębów dolnych.
• Jeśli manualnie jest ciężko tam czyścić tradycyjną szczoteczką, zaleca się kupno i stosowanie szczoteczek elektrycznych.
• Warto do codziennej rutyny dodać płukanie jamy ustnej płukankami do higieny jamy ustnej.
• Jeśli trudno jest nitkować zęby to warto zakupić sobie nitki naciągnięte na specjalne trzymadełka (już ogólnodostępne).
• Warto używać past dostępnych w aptekach zamiast ogólnodostępnych w drogeriach.
• Jeśli po 3 miesiącach znowu zacznie być widoczny kamień tzn. że albo sprawność manualna jest za mała by doczyścić te trudne miejsca (ale na to są rozwiązania np. stosowanie waterpik) lub ślina jest zbyt jonowa i problem ten będzie powracał regularnie mimo starań. Wtedy w rutynę należy wliczyć profesjonalne zabiegi higienizacyjne nawet 2x w roku.
• „I kropeczka nad i” Kawa, herbata i papierosy nie pomagają…

Czyściutkich zębów życzę,
dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz
dr n. med. Agnieszka Czechumska
dr n. med. Agnieszka Czechumska 11 marca 2021 - 11:47

Pani Ewa napisała
ZADAJ PYTANIE DENTYŚCIE
„Dzień dobry. Bardzo ciekawe i potrzebne wiadomości. Słyszałam, że węglem /Carbo medicinalis VP / można wybielić zęby. Czy to jest bezpieczna metoda? Pozdrawiam”

Dzień dobry,
dziękuję za pytanie.
Naturalne metody stosowane do wybielania zębów są coraz bardziej rozpowszechniane przez pacjentów. Jak można się domyśleć, jeśli coś nie ma certyfikatu użyteczności dla pacjenta do stosowania w jamie ustnej to nie powinno być rekomendowane przez dentystów.
Specjalnie dla Pani i czytelników z podobnymi pytaniami w kwietniu 2021 na blogu umieszczę artykuły o tradycyjnym wybielaniu, ekologicznym wybielaniu i zaleceniach po wybielaniu.
Niebawem uzyska Pani współczesne i wyczerpujące odpowiedzi na ten temat zweryfikowane przez stomatologa.
Pięknego i zdrowego uśmiechu życzę,
Dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI