Ból wokół implantu zęba po wszczepieniu w kość jest objawem indywidualnym. Ból jest objawem którego można nawet nie odczuć podczas wstawiania implantu zęba w kość, ponieważ dentysta stosuje znieczulenia stomatologiczne. Niewielki ból po założeniu nawet najdroższego implantu zęba może być wynikiem np. ustępującego znieczulenia, lub rozciętego dziąsła w którym założone zostały szwy. Duży ból implantu zęba tuż po jego założeniu to powód do niepokoju. Obrzęk, zmiana koloru, lub wydzielina z dziąsła, są powodami do niezwłocznej wizyty kontrolnej u implantologa. Ból dookoła implantu zęba może również wystąpić po roku, lub nawet po latach. Oznaczać to może stan zapalny kości lub dziąsła przy implancie zęba. Nie można tych symptomów bagatelizować. W takich sytuacjach natychmiastowa kontrola u dentysty jest wskazana.
Warto wiedzieć
Czy wstawienie implantu zęba boli?
Wstawienie do kości implantu zęba prowadzone jest bez bólu, ze względu na użyte do tego celu znieczulenie stomatologiczne. Pacjent podczas wszczepiania implantu zęba nie odczuwa dolegliwości bólowych. Możliwe, że czuje dyskomfort podczas zabiegu związany z drganiami wprowadzania śruby implantu zęba do kości. Może również, czuć smak krwi związanej z zabiegiem. Dla niektórych pacjentów zapach, czy smak materiałów implantologicznych może być przyczyną dyskomfortu.
Czy jest mocny ból po wstawieniu implantów zębowych?
Pacjenci u których zabieg wstawienia implantu zęba się powiódł nie odczuwają po nim mocnego bólu. Ustępujący środek znieczulający może powodować odczucie mrowienia w tkankach przy nowym implancie zęba. Niektórzy pacjenci mogą zacząć odczuwać lekki ból związany np. z rozciętym dziąsłem i założonymi w nim szwami. Jeśli odczucie bólu ustępuje w krótkim czasie to najczęściej dobry znak. Jeśli z upływem godzin i dni odczuwa się większy i mocniejszy ból to oznacza, że natychmiast powinno skonsultować się z implantologiem. Może to być początek stanu zapalnego wokół implantu, co może doprowadzić nawet do jego wypadnięcia.
Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu zęba?
Warto wiedzieć, że po wszczepieniu implantu zęba może utrzymać się bardzo niewielki ból pozabiegowy. Delikatny ból po wszczepieniu implantu zęba może utrzymywać się do kilku dni po zabiegu. Najczęściej związany jest on z gojeniem się dziąsła, w którym założone są szwy. Po wygojeniu się dziąsła i zdjęciu szwów, nie powinno odczuwać się bólu dookoła miejsca gdzie włożony został implant zęba.
Jeśli ból jest duży w kilka godzin, czy kilka dni po wszczepieniu implantu zęba to może być to problem. Oznaczać może on powstanie stanu zapalnego dziąsła i/lub kości. Jest to powód by jak najszybciej skonsultować to z dentystą. Lekarz wykona badania, w tym być może RTG. Zaleci odpowiednie postępowanie, w tym leczenie stomatologiczne i/lub farmakologiczne.
Czy implant zęba boli?
Implant zęba jest najczęściej tytanową śrubą, która nie jest unerwiona i sama w sobie nie jest bolesna. Po wszczepieniu w kość szczęki, albo żuchwy, implant zęba nie łączy się z tkankami poprzez sieć nerwową. Nie jest również ukrwiony, co oznacza że nie pobiera z organizmu człowieka substancji odżywczych. W związku z powyższym implant zęba nigdy nie boli w aspekcie materiałoznawczym.
Warto wiedzieć, że to tkanki kości i/lub dziąsła mogą boleć przy implancie zęba, a nie on sam.
Co powinno niepokoić po wszczepieniu implantu zęba?
Pierwszym objawem jaki powinien niepokoić po wszczepieniu implantu zęba jest utrzymujący się lub wzrastający ból. Ból który utrzymuje się na wysokim poziomie paręnaście godzin, lub kilka dni, jest objawem który należy skontrolować u dentysty. W pierwszych dobach niektórzy pacjenci mogą odczuwać dolegliwości bólowe różnego natężenia. Środki przeciwbólowe ogólnodostępne, lub przepisane na recepcie przez lekarza, powinny wpłynąć na ich redukcję. Jeśli to nie pomoże należy umówić się na kontrolę do implantologa niezłocznie.
Drugim objawem, który powinien nas niepokoić po wszczepieniu implantu zęba jest zmieniony kolor lub kształt dziąsła gdzie był wkręcony implant. Jeśli dziąsło jest zaczerwienione i np. wydziela nieprzyjemny zapach, czy wydostaje się z niego ropa, to powód by szybko udać się na kontrolę do stomatologa.
Kolejnym niepokojącym objawem może być lekka ruchomość implantu zęba. Jeśli poczuje się, że wszczep zaczyna się ruszać, to natychmiast należy sprawdzić ten objaw u dentysty.
Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć?
Tak, implanty zębowe mogą się nie przyjąć (zostać odrzucone) zarówno od razu po wszczepieniu jak i po pewnym czasie. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy pacjent obciążony jest np. chorobami przewlekłymi mogącymi wpłynąć na stan kości lub procesy gojenia się np. cukrzyca, choroba nowotworowa.
Implanty zębów mogą się nie przyjąć, czyli nie wgoić poprawnie w kość jeśli pacjent np. pali papierosy lub pije alkohol.
Pamiętajmy, że u każdego kto bagatelizuje wydane przez implantologa zalecenia pozabiegowe może implant zęba nawet wypaść.
Dlaczego odczuwa się ból dookoła implantu zęba po latach?
Ból dookoła implantu zęba po roku, lub po latach, od jego wszczepienia, oznaczać może stan zapalny kości lub dziąsła przy śrubie implantu zęba. Zdrowa kość i dziąsło nie boli.
Jeśli odczuwasz np.:
- dyskomfort,
- niewielki ból,
- ćmiący tępy ból
w okolicy starego implantu zęba, należy jak najszybciej zarezerwować kontrolę u dentysty.
Często w krótki czasie od pierwszych objawów można wyleczyć początek stanu zapalnego. Jeśli pacjent zgłosi się za późno z bólem, to niestety czasami implantolog nie jest w stanie wyleczyć przyczyny bólu, i nawet najdroższy implant zęba może zostać utracony.
Bibliografia
- Implantologia stomatologiczna M.S. Block red. wyd. pol. Mariusz Duda Wyd. Elsevier Urban & Partner
- Implantologia B. Koeck W. Wagner red. wyd. pol. Stanisław Majewski, Wyda. Elsevier Urban & Partner
- Implantologia Estetyczna – Zasady postępowania z tkankami miękkimi i twardymi. Patrick Palacci, Ingvar Ericsson Wyd. Wydawnictwo Kwintesencja
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/dental-implants-problems
- Chronic post-surgical pain following the placement of dental implants in the maxilla: A case series
M. Devine, S. Taylor, T. Renton, Eur J Oral Implantol 2016;9 Suppl 1(2):179-86.
Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Nie jest poradą stomatologiczną. Pamiętaj implant zęba to wyrób medyczny, który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy udać się na kontrolę do implantologa czy dentysty to warto warto robić to regularnie zgodnie z zaleceniami swojego implantologa