Zwolnienie lekarskie i praca po wszczepieniu implantu.

implant zeba i napis zwolnienie lekarskie reka dentysty wypisujace l4

Warto wiedzieć, że standardowo chirurdzy nie wydają zwolnień lekarskich i nakazu pozostania w domu po zabiegu implantacji. Wszczepienie pojedynczego implantu bywa zabiegiem szybkim i mało inwazyjnym. Natomiast zabieg chirurgiczny wszczepienia licznych implantów, czy podniesienie dna zatoki szczękowej może rzeczywiście wiązać się z otrzymaniem konkretnych zaleceń pozabiegowych w tym pozostaniu w domu na wypisanym zwolnieniu lekarskim. Warto dopytać o to implantologa, tak by nie być zaskoczonym potrzebą rekonwalescencji w warunkach domowych.

Zwolnienie lekarskie po wszczepieniu implantu?

Po wszczepieniu pojedynczego czy paru implantów lekarz najczęściej nie wydaje zwolnienia lekarskiego tzw. L4. Pacjent wychodzi z gabinetu lekarskiego z zaleceniami jak postępować podczas zanikania znieczulenia miejscowego. Najczęściej otrzymuje również pisemne zalecenia pozabiegowe.

Warunkiem koniecznym otrzymania zwolnienia lekarskiego jest sytuacja w której stan pacjenta miejscowy i/lub ogólny uniemożliwiał mu wykonywanie pracy zawodowej. Zwolnienie lekarskie można otrzymać w sytuacji gdy zabieg był np. rozległy, czyli dotyczący znacznego regionu jamy ustnej. W takim przypadku pacjent ma najczęściej wyznaczonych więcej wizyt kontrolnych, gdyż stan gojenia się większego pola zabiegowego może przebiegać wolniej i ciężej z różnych powodów.

Czy po wszczepieniu implantu zęba można iść do pracy?

Pacjenci po standardowym niewielkim zabiegu wszczepienia jednego czy nawet kilku implantów mogą od razu udać się do pracy. Oczywiście pójść można jedynie do pracy, która nie jest na liście form pracy przeciwskazanej do wykonywania po zabiegu. Do takich prac zaliczyć można np. prace fizyczne w których podnosi się ciężary, lub pracę w skrajnych warunkach temperaturowych czy w pyłach.

Rada. Dentyści zalecają by zabieg implantologiczny zaplanować na początku lub w środku tygodnia. Rekomendują by odbył się raczej z rana oraz by pacjent wziął jednak wolne z pracy przynajmniej do końca dnia w którym odbyła się procedura wszczepienia implantu.

Jak spać po wszczepieniu implantu?

Spanie po wszczepieniu implantu zależy od rozległości zabiegu. Jeśli pacjent miał wszczepiany jeden lub kilka implantów w jednym regionie, to może się spodziewać, że wystąpi tam przez parę dni tkliwość, dolegliwości bólowe i/lub obrzęk. Z tych powodów spanie jest utrudnione. Warto w tym czasie układać głowę tak, by nie uciskać mechanicznie regionu pozabiegowego. Związane jest to również z unikaniem ocieplania tkanek twarzy po przyłożeniu do poduszki.

W Polsce część Polaków uważa, że zimne okłady pozabiegowe a w późniejszym etapie ocieplanie bolącego regionu to dobry pomysł. Niestety nie jest to fizjologicznie uzasadnione i lekarze nie rekomendują ciepłych okładów po zabiegach chirurgicznych.

Zalecenie higieniczne po wszczepieniu implantu

Zaraz po wszczepieniu implantu nie należy zbyt intensywnie i często wykonywać standardowych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej. Zaleca się omijanie ran pozabiegowych w czasie czyszczenia szczoteczką i pastą zębów. Nie należy również oczyszczać tych przestrzeni wykałaczkami stomatologicznymi. Delikatne płukanie jamy ustnej zaleconymi preparatami antyseptycznym, to w pierwszych dobach po zabiegu obligatoryjna część higieny. Mechaniczne czyszczenie powinno ograniczyć się jedynie do zębów własnych.

Po wygojeniu się miejsca wszczepionego implantu, pacjent powinien dbać o utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej,  w tym szczególnie implantu, rekonstrukcji protetycznej umieszczonej na nim i przyległego dziąsła.

Informacje jak należy to robić znajdziesz w artykule pt.: „Jak czyścić implant?”

 

Jeśli masz pytanie związane z implantami, to śmiało je zadaj.

Twoje wątpliwości i nasza odpowiedź może pomóc wielu pacjentom.

Działajmy razem dla wspólnego dobra. Pozdrawiam, dr Agnieszka

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI