Warto wiedzieć, że standardowo chirurdzy stomatologiczni nie wydają zwolnień lekarskich L4 po wszczepieniu implantu zęba. Wszczepienie pojedynczego implantu zęba bywa zabiegiem mało inwazyjnym. Natomiast zabieg chirurgiczny wszczepienia licznych implantów zębów, czy podniesienie dna zatoki szczękowej jest bardziej inwazyjny. Pacjent implantologiczny może otrzymać konkretne zalecenia pozabiegowe w tym zalecenia pozostania w domu na wypisanym zwolnieniu lekarskim i być może przyjmowanie antybiotyku i innych leków jeśli zostaną przypisane. Warto dopytać o to implantologa, tak by nie być zaskoczonym potrzebą brania leków i rekonwalescencji w warunkach domowych. Każdy zabieg implantologiczny jest rozpatrywany indywidualnie w kontekście wypisania zwolnienia z pracy po wszczepieniu implantu zęba.
Warto wiedzieć
Zwolnienie lekarskie po wszczepieniu implantu zęba?
Po wszczepieniu pojedynczego czy paru implantów zębowych lekarz implantolog najczęściej nie wydaje zwolnienia lekarskiego tzw. L4. Pacjent wychodzi z gabinetu lekarskiego z zaleceniami jak postępować podczas zanikania znieczulenia miejscowego. Najczęściej otrzymuje również pisemne zalecenia pozabiegowe po wkręceniu implantu ząba.
Warunkiem otrzymania zwolnienia lekarskiego L4 jest sytuacja w której stan pacjenta miejscowy i/lub ogólny uniemożliwiał mu wykonywanie pracy zawodowej. Zwolnienie lekarskie można otrzymać w sytuacji gdy zabieg był np. rozległy, czyli dotyczący znacznego regionu jamy ustnej. Przykładem mogą być zabiegi wszczepieniu kilku implantów zębowych jednocześnie lub wszczepianie implantów zygomatycznych. W takim przypadku pacjent ma najczęściej wyznaczonych więcej wizyt kontrolnych, gdyż stan gojenia się większego pola zabiegowego może przebiegać wolniej i ciężej z różnych powodów.
Czy po wszczepieniu implantu zęba można iść do pracy?
Pacjenci po standardowym niewielkim zabiegu wszczepienia jednego czy nawet kilku implantów zębów mogą od razu udać się do pracy. Oczywiście pójść można jedynie do pracy, która nie jest na liście form pracy przeciwskazanej do wykonywania po zabiegu wkręcenia implantów zębów. Do takich prac zaliczyć można np. prace fizyczne w których podnosi się ciężary, lub pracę w skrajnych warunkach temperaturowych czy w pyłach. Idąc do pracy po zabiegu wszczepienia implantu zęba należy być ostrożnym podczas zanikania znieczulenia stomatologicznego. Przez czas gojenia się miejsca wszczepu, uważać należy na to co się pije i je, oraz jak czyści się okolicę pozabiegową.
Rada. Dentyści zalecają by zabieg implantologiczny zaplanować na początku lub w środku tygodnia. Rekomendują by odbył się raczej z rana. Dobrą radą również jest, by pacjent wziął jednak wolne z pracy przynajmniej do końca dnia w którym odbyła się procedura wszczepienia implantu zęba.
Jak spać po wszczepieniu implantu zęba?
Spanie po wszczepieniu implantu zęba zależy od rozległości zabiegu. Jeśli pacjent miał wszczepiany jeden lub kilka implantów zębów w jednym regionie, to może się spodziewać, że wystąpi tam przez parę dni tkliwość, dolegliwości bólowe i/lub obrzęk. Z tych powodów spanie jest utrudnione. Warto w tym czasie układać głowę tak, by nie uciskać mechanicznie regionu pozabiegowego. Związane jest to również z unikaniem ocieplania tkanek twarzy po przyłożeniu do poduszki.
W Polsce część Polaków uważa, że zimne okłady pozabiegowe a w późniejszym etapie ocieplanie bolącego regionu to dobry pomysł. Niestety nie jest to fizjologicznie uzasadnione i lekarze nie rekomendują ciepłych okładów po zabiegach chirurgicznych.
Zalecenie higieniczne po wszczepieniu implantu zęba
Zaraz po wszczepieniu implantu zęba nie należy zbyt intensywnie i często wykonywać standardowych zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej. Zaleca się omijanie ran pozabiegowych w czasie czyszczenia szczoteczką i pastą zębów. Nie należy również oczyszczać tych przestrzeni wykałaczkami stomatologicznymi. Delikatne płukanie jamy ustnej zaleconymi preparatami antyseptycznym, to w pierwszych dobach po zabiegu obligatoryjna część higieny. Mechaniczne czyszczenie powinno ograniczyć się jedynie do zębów własnych.
Po wygojeniu się miejsca wszczepionego implantu zęba, pacjent powinien nadal dbać o utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej. Szczególnie ważne jest utrzymanie implantu zęba, rekonstrukcji protetycznej umieszczonej na nim (korony, mostu) i przyległego dziąsła w idealnej czystości. Wszystko po to by nie rozwinął się stan zapalny wokół implantu czyli periimplantitis.
Informacje jak należy to robić znajdziesz w artykule pt.: „Jak czyścić implant?”
Jeśli masz pytanie związane z implantami, to śmiało je zadaj.
Twoje wątpliwości i nasza odpowiedź może pomóc wielu pacjentom.
Działajmy razem dla wspólnego dobra. Pozdrawiam, dr Agnieszka