Gabinetów świadczących usługi w ramach stomatologicznej pomocy doraźnej w Polsce w 2024 roku jest bardzo mało. W województwie małopolskim, jest tylko jeden dentysta pracujący na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia w Trzebuni. Podmiotów które stanęły do konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w 2022r.) było 41. W 2024 roku w Polsce jest około 46 przychodni ze stomatologiczną pomocą doraźną NFZ. Dlaczego tak mało? Stawki, doraźnej pomocy stomatologicznej są niesatysfakcjonujące dla świadczeniodawców. Na co może więc liczyć pacjent? Czy z bólem lub obrzękiem twarzy dentysta na NFZ pomoże w weekend i w święta? Czy może odmówić przyjęcia, jeśli pacjent ma złamany ząb lub wysięk ropy z dziąsła? O tym kiedy i co leczy dentysta w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej na NFZ przeczytasz w artykule.
Warto wiedzieć
Co to jest doraźna pomoc stomatologiczna?
Generalnie pomoc doraźna to forma wsparcia dla pacjentów, którzy nagle zachorowali bądź stan ich zdrowia gwałtownie się pogorszył. Z pomocy doraźnej bezpłatnie w Polsce może skorzystać każda osoba, która jest ubezpieczona. Z dentystycznej pomocy doraźnej można korzystać w różnych gabinetach, niezależnie od miejsca zamieszkania. Doraźna pomoc stomatologiczna oferowana jest w gabinetach dentystów prywatnych jak i na NFZ.
Stomatologiczna pomoc doraźna w ramach NFZ w 2024 r.
W przypadku nagłego bólu zęba możesz skorzystać z ostrego dyżuru stomatologicznego na NFZ.
Placówki NFZ udzielają pomocy doraźnej:
- w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego
- w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.
W całym kraju jest 46 placówek świadczących usługę doraźnej pomocy stomatologicznej w ramach NFZ.
Ich adresy znajdziesz na stronie Pacjent.gov.pl => Doraźna pomoc dentystyczna | Pacjent
https://pacjent.gov.pl/artykul/dorazna-pomoc-dentystyczna
Jakie świadczenia można uzyskać w doraźnej pomocy stomatologicznej?
W gabinetach znajduje się na tablicy informacyjnej, wykaz świadczeń które są wykonywane w ramach dentystycznej pomocy doraźnej.
Ubezpieczony pacjent ze stomatologicznej pomocy doraźnej może skorzystać w przypadku m.in.:
- nagłego, ostrego bólu zęba występującego szczególnie nocą
- obrzęku twarzy
- urazu twarzy np. złamanie zęba, złamanie żuchwy, złamanie szczęki
- krwawienia występującego w obrębie jamy ustnej
Zgodnie z art. 49 i 50 ustawy z dnia 27-sierpnia 2004r. o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw Nr 210, poz.2135) pacjent musi przedstawić dokument potwierdzający jego aktualne ubezpieczenie.
Zakres świadczeń stomatologicznych w ramach pomocy doraźnej, nie obejmuje kompleksowej sanacji jamy ustnej (wyleczenie wszystkich zębów, zakładanie wypełnienia, dokonywanie mnogich ekstrakcji, usuwania złogów nazębnych).
Pamiętajmy:
W gabinetach pełniących dyżur pacjenci przyjmowani są w przypadkach nagłych, dlatego udzielane są mu tylko świadczenia doraźne, z ekstrakcjami zębów włącznie. Na tych dyżurach dentyści nie leczą zębów.
W ramach pomocy doraźnej lekarz może również:
- udzielić konsultacji,
- wykonać badania,
- wystawić receptę na leki,
- wystawić zwolnienie lekarstwie, wniosek ZUS, skierowanie na badania.
Czy dentysta musi przyjąć pacjenta z bólem zęba?
Dentysta, realizujący kontrakt na NFZ, musi udzielić pomocy pacjentowi z bólem zęba w dniu zgłoszenia. Jeśli nie ma miejsca, będzie on w takiej sytuacji dodatkowym pacjentem. NFZ gwarantuje pomoc w bólu zęba czy w sytuacji gdy występuje obrzęk lub np. doszło do złamania zęba. Każdego dnia oraz w Święta lub dni wolne od pracy pacjent w Polsce ma gwarantowane udzielenie pierwszej pomocy w przypadku bólu. Wystarczy zgłosić się do placówki, zarejestrować się i poczekać na możliwość przyjęcia przez dentystę.
Pamiętaj, w ramach chirurgii stomatologicznej na NFZ można w Polsce za darmo usunąć złamany ząb lub np. źle wyrzynającą się ósemkę.
Czy SOR może przyjąć pacjenta z bólem zęba?
Szpitalny Oddział Ratunkowy może przyjąć pacjenta z bólem zęba jeśli jest on powiązany z poważnymi objawami, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Wizyta w SOR jest zazwyczaj rezultatem nagłej sytuacji medycznej, która zagraża zdrowiu lub życiu pacjenta. W innym wypadku zostaniesz skierowany do stomatologicznej pomocy doraźnej.
Wykaz świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej w ramach NFZ w 2024 r.
Wśród świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej w ramach NFZ w 2024 r. znajdują się m.in.:
- Badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej (1 raz w roku kalendarzowym).
- Badanie lekarskie kontrolne wg ustalonych zasad.
- Badanie czy ząb jest żywy.
- Rentgenodiagnostyka do 2 zdjęć wewnątrzustnych
- Znieczulenie miejscowe, przewodowe
- Opatrunek leczniczy w zębie stałym
- Trepanacja martwego zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem
- Dewitalizacja miazgi zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem
- Ekstyrpacja przyżyciowa miazgi. Świadczenie (za każdy kanał) u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu jest udzielane w całym uzębieniu. Świadczenie u osób powyżej 18. roku życia jest udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych.
- Ekstyrpacja zdewitalizowanej miazgi zęba. Świadczenie (za każdy kanał) u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu jest udzielane w całym uzębieniu. Świadczenie u osób powyżej 18. roku życia jest udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych.
- Czasowe wypełnienie kanału zęba. Świadczenie (za każdy kanał) u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu jest udzielane w całym uzębieniu. Świadczenie u osób powyżej 18. roku życia jest udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych.
- Płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku
- Leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
- Unieruchomienie zębów ligaturą drucianą
- Usunięcie zęba
- Założenie opatrunku chirurgicznego
- Zamknięcie zatoki otwartej w przebiegu chirurgicznego usuwania zęba
- Nacięcie powierzchniowo, podśluzówkowo lub podskórnie leżącego ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem
- Tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki lub szczęk
- Repozycja i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy
- Opatrunek leczniczy w zębie mlecznym
- Leczenie zębów z nieuformowanym korzeniem lub zębów dojrzałych u dzieci.
Więcej o refundacji zabiegów stomatologicznych w Polsce w 2024 r. znajdziesz w artykule:
Gdzie szukać dentystycznej pomocy doraźnej poza placówkami NFZ?
Gdy ból zęba jest nie do wytrzymania szukamy pomocy wszędzie. Dlatego warto wiedzieć, że w wielu miejscach działają całodobowe prywatne centra stomatologiczne. Świadczą one usługi 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu. Niestety odpłatnie. Dlatego idąc na wizytę do swojego stomatologa sprawdź, czy to on np. świadczy taką usługę.
Bibliografia
- DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 28 czerwca 2019 r. Poz. 1199 OBWIESZCZENIE ministra zdrowia z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/leczenie-stomatologiczne
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/wykaz-swiadczen-gwarantowanych/
- https://pacjent.gov.pl/terminy-leczenia
- https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
Artykuł zawiera jedynie opis części wybranych zabiegów i procedur dostępnych na NFZ. Każdy pacjent ma inny stan zdrowia oraz oraz odmienne potrzeby stomatologiczne. W związku z powyższym, nie każdy zabieg w ramach NFZ może być wykonany. O wszystkich zabiegach w ramach ubezpieczenia, do których się kwalifikujesz, dowiesz się jedynie u swojego dentysty. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej i podane są jedynie w celu ogólnej wiedzy związanej z omawianym tematem.