Protetyka na NFZ w 2023 r.

Redakcja portalu
napis NFZ protetyka stomatologicznna i pokazane dwie darmowe protezy zebowe calkowite

Wielu pacjentów się pyta, komu przysługuje proteza zębowa w ramach świadczeń NFZ oraz jak długo na nią trzeba czekać w 2023 roku? Redakcja portalu sprawdziła aktualny czas oczekiwania na wykonanie protezy zębowej na Narodowy Fundusz Zdrowia. W artykule opisano również gdzie znajdziesz protetyka na NFZ oraz co jest refundowane z protetyki stomatologicznej w ramach NFZ w Polsce?

Gdzie zrobić protezę zębowa na NFZ?

Informacje, gdzie zrobić protezę zębową na NFZ znajdziesz na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pod linkiem https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

W okienku „Jakiego świadczenia szukasz?”, wpisz LECZENIE PROTETYCZNE lub PORADNIA LECZENIA PROTETYCZNEGO.

Następnie wybierz województwo lub miasto i naciśnij WYSZUKAJ.

Z wyników dowiesz się o pierwszym wolnym terminie na wizytę oraz wszelkich danych teleadresowych przychodni z kontraktem na NFZ w zakresie protetyki stomatologicznej.

Jaki jest czas oczekiwania na wizytę u protetyka na NFZ w 2023 roku?

Średni najkrótszy czas oczekiwania na wizytę u protetyka na NFZ w 2023 roku wynosi około 10 dni.

Średni najdłuższy czas czekania w kolejce do protetyka wynosi około 189 dni.

Listę protetyków świadczących usługi w ramach NFZ oraz czas oczekiwania do nich znajdziesz na stronie:

Świat Przychodni

Wizyta u protetyka w ramach NFZ nie wymaga skierowania.

Protetycy świadczą usługi w ramach umów z NFZ w dni powszednie, zgodnie z harmonogramem pracy. Niestety takich gabinetów jak obserwujemy jest coraz mniej. Wszystkie umowy NFZ negocjuje indywidualnie z poszczególnymi usługodawcami medycznych, w tym protetykami. Pacjentowi w tych gabinetach przysługują gwarantowane świadczenia, z użyciem gwarantowanych materiałów stomatologicznych, zgodnych z wykazem Ministra Zdrowia.

Komu przysługuje proteza zębowa na NFZ?

Proteza zębowa na NFZ przysługuje tylko pacjentom którym brakuje co najmniej pięciu własnych zębów.

Jeśli braki w uzębieniu są mniejsze, pacjent musi za ich uzupełnienie zapłacić w prywatnym gabinecie, gdyż na NFZ nie ma dopłat. Nie ma także refundacji czyli darmowych mostów protetycznych, koron czy implantów zębów na NFZ. W ramach koszyka świadczeń gwarantowanych z zakresu stomatologii pacjentom raz na pięć lat przysługuje leczenie przy pomocy akrylowej ruchomej protezy częściowej o zasięgu minimum 5 sztucznych zębów.

Więcej o refundacji w Polsce w 2023 r. w artykule:Napis dentysta nfz leczenie bezplatne i usmiechnieta pacjentka ze zdrowymi bialymi zebami

Komu przysługuje darmowa proteza zębowa całkowita?

Raz na pięć lat osobom z całkowitym brakiem zębów przysługuje proteza całkowita w ramach NFZ. Raz na dwa lata pacjenci mogą także bezpłatnie naprawić taką protezę.

Pacjentom, którzy mają za sobą operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, przysługują protezy całkowite bez ograniczeń w czasie.

Ile kosztuje proteza zębowa w ramach NFZ?

NFZ refunduje w 2023 roku wykonanie darmowej protezy zębowej akrylowej z pięcioma lub więcej sztucznymi zębami. W sytuacji awaryjnej, gdy proteza popsuje się, a na następną jej darmową naprawę trzeba czekać kilka miesięcy, jedynym rozwiązaniem może stać się prywatna wizyta u stomatologa – płatna.

Prywatnie wykonana proteza zębowa wykonana z akrylu, podobna do tej którą otrzymuje się w ramach NFZ – w zależności od cenników gabinetów stomatologicznych – kosztuje od 600 zł do 1200 zł na jedną część (góra lub dół).
Bardziej funkcjonalna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa, niestety nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ceny protez szkieletowych są bardzo zróżnicowane w stomatologii prywatnej w zależności od ilości zębów czy zasięgu np. od 1 200 zł do 2 400 zł.

Jak długo czeka się na protezę zębową w ramach świadczeń NFZ?

Jeżeli proteza zębowa jest finansowana przez NFZ – trzeba na nią czekać około 2-3 miesiące.
Dla porównania, jeśli jest wykonywana w gabinecie prywatnym i finansowana ze środków własnych pacjenta – czas oczekiwania wynosi ok. 2-3 tygodni.

Należy być świadomym, że czas uzupełnienia braków zębowych jest istotną kwestią. Brak zębów to nie tylko dyskomfort w wyglądzie, ale również upośledzenie mowy, funkcji żucia i gryzienia podczas posiłków. Jeśli brakuje zęba może nastąpić przechylenie się zębów przyległych do luki nawet tak bardzo, że uzupełnienie tej luki po pewnym czasie może nie będzie możliwe.
Dentyści rekomendują uzupełnienie każdego braku zębowego jak najszybciej.

O tym jak uzupełnić brakujący ząb przeczytasz w artykule: Jak uzupełnić brak jednego zęba?

Jakie protezy zębowe otrzymamy w ramach świadczeń NFZ?

W ramach NFZ protetyk stomatologiczny może w 2023 roku wykonać darmowe:

  • Protezę częściową włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5-8 brakujących zębów 1 raz na 5 lat  w 1 łuku zębowym.
  • Protezę częściową uzupełniającą więcej niż 8 zębów, włącznie z prostymi doginanymi klamrami, 1 raz na 5 lat w 1 łuku zębowym.
  • Zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej 1 raz na 5 lat.
  • Zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w żuchwie łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej 1 raz na 5 lat.
  • Czynności dla odtworzenia funkcji lub poszerzenia zakresu ruchomej protezy (naprawy) w większym zakresie z wyciskiem, 1 raz na 2 lata.
  • Całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni włącznie z ukształtowaniem obrzeża – dla szczęki (1 raz na 2 lata).
  • Całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni włącznie z czynnościowym ukształtowaniem obrzeża – dla żuchwy (1 raz na 2 lata).

Bibliografia

  • Dziennik Ustaw 2019 poz. 119 Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego
  • Akty prawne do ISAP-u (sejm.gov.pl)

Zobacz jeszcze:

20 komentarzy

Marcin 11 sierpnia 2023 - 16:21

Czy jest możliwość zrobić gurnom szczękę na NFZ. ? Ile się czeka i gdzie się można zapisać?

Odpowiedz
dr Agnieszka 15 sierpnia 2023 - 11:36

Oczywiście ;) Proszę znaleźć PORADNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ na NFZ z listy gabinetów z danego województwa => https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ Okazuje się, że w niektórych miastach terminy są nawet za parę dni ;) P.S. Górna szczęka częściowa to tzw. proteza akrylowa z odpowiednią ilością zębów. Górna szczęka całościowa to tzw. proteza całkowita wykonana z różowego akrylu przypominającego dziąsła i zębów o dobranym kolorze. Powodzenia

Odpowiedz
Anonim 13 września 2023 - 08:17

Potrzebuję cała protezę zębową góra i dół.Mieszkam Gorzowie Wlkp.

Odpowiedz
Redakcja portalu 13 września 2023 - 22:12

Witamy, w Gorzowie Wielkopolskim jest ponad 10 miejsc w których pracują protetycy z kontraktem na NFZ. Na dzień 12.09.2023 najszybsze terminy bo jeszcze we wrześniu są w GABINET STOMATOLOGICZNY „KONAR” WOJCIECH KONARKOWSKI, CENTRUM STOMATOLOGII „SŁONECZNE”,GABINET STOMATOLOGICZNY DENTAL WITOLD BEDNARSKI, GABINET STOMATOLOGICZNY RÓŻA KAŹMIERCZAK, „MED-STOM” GABINET STOMATOLOGICZNY IWONA JUSZKIEWICZ, USNARSKA-BANICKA DANUTA INDYWIDUALNA SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA, PUH „KOLBI” AGENCJA STOMATOLOGICZNA UŚMIECH, GABINET STOMATOLOGICZNY IZABELA MIERZYŃSKA. Powodzenia

Odpowiedz
Jadwiga 15 września 2023 - 14:32

Dzień dobry gdzie w województwie świętokrzyskim można zrobić protezę góra i dół?

Odpowiedz
Redakcja portalu 15 września 2023 - 16:05

Witamy, w woj. świętokrzyskim jest wiele gabinetów i przychodni z kontraktem na protetykę na NFZ czyli na wykonanie protez częściowych i całkowitych. Wymienimy tylko te które dnia 08.09.2023 miały najszybsze dostępne wizyty bo jeszcze tego samego miesiąca: Kielce FA-DENT CENTRUM STOM. RODZINNEJ AGATA FRĄCZYK,SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W IMIELNIE, Połaniec NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „CENTRUM MEDYCZNE”, Osowa GMINNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SOBKOWIE; Jędrzejów KRZYSZTOFIK-ZWIERZCHOWSKA ALEKSANDRA GABINET STOM.,KOSTOMŁOTY DRUGIE – AGNIESZKA WRONA PRYWATNY GABINET STOM., Czarnocin GABINET STOM. SYNCEREK ANNA, STĄPORKÓW „MEDICA” ,GMINNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SOBKOWIE, GMINNY SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W RYTWIANACH. Leczenie protetyczne na NFZ znajdziecie Państwo również w Sulisławice, Jędrzejów, Bałtów, Ożarów i wielu innych lokalizacjach. Jak sprawdzaliśmy to wyjątkowo dużo jest w tym województwie Poradni Protetycznych na NFZ. Powodzenia

Odpowiedz
Mariusz 29 września 2023 - 19:49

chcę zrobić protezę zębową górną i częściowa dolna na NFZ w Mysłowicach w godzinach popołudniowych czy jest to możliwe proszę o adres poradni protetycznych w Mysłowicach lub okolicach

Odpowiedz
Redakcja portalu 3 października 2023 - 10:01

W Mysłowicach jest ponad 10 miejsc z kontraktem z protetyki na NFZ. Podajemy lokalizacje przykładowych z najszybszymi terminami: STOMATOLOGIA FISCHER SPÓŁKA JAWNA PORADNIA STOMATOLOGICZNA :MYSŁOWICE UL. ORŁA BIAŁEGO 29; Inne placówki: MYSŁOWICE, UL. WOJSKA POLSKIEGO 13; MYSŁOWICE UL. 11 LISTOPADA 1; NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „CZWÓRKA” Sp.z.o.o. UL. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO 19

Odpowiedz
Beata 16 września 2023 - 00:27

Dzień dobry,

zastanawiam się, czy jest różnica jakościowa co do protez całkowitych, tzn. czy wykonanie prywatnie takiej pełnej protezy akrylowej jest lepsza niż prywatnie? Czy materiały użyte do wykonania takiej protezy są identyczne pod względem jakościowym – na NFZ i prywatnie? Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam

Odpowiedz
Redakcja portalu 16 września 2023 - 15:41

Świetne pytanie. Na NFZ można mieć wykonaną protezę całkowitą w szczęce/żuchwie łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej 1 raz na 5 lat, oraz podścielenie tej protezy (1 raz na 2 lata). TERAZ TŁUMACZYMY: Wycisk czynnościowy jest bardzo dobry, bo odzwierciedla kształt w „ruchu”. Podścielenie protezy to bardzo ważna procedura jeśli zmieniają się warunki i proteza „nie leży tak dobrze jak poprzednio”. W przypadku bezzębia proteza całkowita akrylowa na NFZ i prywatna akrylowa jest podobna – ładniejsze zęby, ładniejsze dziąsła są kształtowane w wersji prywatnej. ALE W BEZZĘBIU często są trudne warunki do „ładnego” przylegania, dlatego jeśli nie ma pacjent w planie wykonać implanty by zrobić wsparcie takiej protezy i silne jej utrzymanie to OBIE PROTEZY BĘDĄ PODOBNE. Zawsze warto zapytać się protetyka na NFZ lub na konsultacji prywatnej bo każda jama ustna jest inna w bezzębiu i lekarz może łatwiej powiedzieć jakie warunki są u pacjenta po badaniu. Pozdrawiamy i życzymy pięknego uśmiechu.

Odpowiedz
EWA 17 września 2023 - 12:44

WITAM SERDECZNIE BARDZO PROSZE O INFORMACJE GDZIE W RADOMIU ZROBIE PROTEZE GORNA I DOLNA NA NFZ Z GORY DZIEKUJE PROSZE O ODPOWIEDZ .

Odpowiedz
Redakcja portalu 17 września 2023 - 19:35

Witamy, w RADOMIU przykładowe 5 miejsc z terminami jeszcze w tym roku to : WOJSKOWA SPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA SP ZOZ RADOM UL CHROBREGO 48, RADOMSKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM.DR TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO ul. Lekarska 4,
PORADNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ ul. WŁADYSŁAWA BELINY-PRAŻMOWSKIEGO 33A, NZOZ „DENTAMEDICA” ul. HELLEŃSKA 2, NZOZ „OBOZISKO” ZESPÓŁ OPIEKI STOMAT. ul. WARSZAWSKA 4/11. Pozdrawiamy

Odpowiedz
ZOFIA 18 września 2023 - 11:05

Witam, gdzie w Płocku mogę zrobić protezę górna i dolną na NFZ. Dziękuję

Odpowiedz
Redakcja portalu 18 września 2023 - 14:00

Witamy, w Płocku jest prawie 20 miejsc z protetyką na NFZ. Z terminami jeszcze w 2023 roku są: DEMED TOMASZ CZECHOWSKI Sp.z.o. ul.MEDYCZNA 8/210, INDYWIDUALNA PRAKTYKA LEKARSKA KATARZYNA MALESA ul. Okopowa 38, CENTRUM DENTYSTYCZNE HANNA SARNOWSKA ul. Armii Krajowej 1a, PERFECT GUARD RAFAŁ NAGADOWSKI ul. Popłacińska, CENTRUM MEDYCZNE BOROWICZKI ul. Borowicka. Pozdrawiamy

Odpowiedz
Kinga 24 września 2023 - 18:46

witam gdzie w Katowicach bądź w okolicach zrobię dół i górę na NFZ dziękuję za pomoc.

Odpowiedz
Redakcja portalu 25 września 2023 - 23:50

Witamy, terminy w najbliższych około 30 dniach posiadają na dzień dzisiejszy podane losowo 4 placówki w Katowicach: SPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKO- STOMATOLOGICZNA „COMFORTMED”, UL. ZABRSKA 14/1; ZESPÓŁ WOJEWÓDZKICH PRZYCHODNI SPECJALISTYCZNYCH, UL. POWSTAŃCÓW 31; NZOZ PERFORMANCE MEDICAL, UL. JULIUSZA SŁOWACKIEGO 29/1; HELP CENTER SP. Z O.O. PORADNIA STOMATOLOGICZNA UL. SOKOLSKA 80

Odpowiedz
Agata 26 września 2023 - 01:23

Witam , mam wszystkie zęby oprócz trójki górnej. Czy jest możliwość zrobienia protezy na nfz?

Odpowiedz
Redakcja portalu 3 października 2023 - 09:54

Witamy, niestety jeśli brakuje pacjentowi 1 – 2 zębów to NFZ nie refunduje tak małej protezy lub mostu protetycznego.

Odpowiedz
Halina 30 września 2023 - 13:47

DZIEŃ DOBRY, MIESZKAM 30 KM OD BRANIEWA MOJ MĄŻ MA 78 LAT, CHODZI O PROTEZĘ DOLNĄ NA 7 ZĘBÓW, ALE TERAZ CHCIAŁBY DOSTAWIĆ DO TEJ PROTEZY JESZCZE 7 ZĘBÓW. CZY JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ NA NFZ I CZY TO WOGÓLE MOŻLIWE. JEST TAKA DZIWNA SYTUACJA PONIEWAŻ OBECNIE JEST W TRAKCIE USUWANIA ZĘBÓW W GABINECIE NA NFZ I POWIEDZIANO MU ŻE ZĘBY MOŻE DOSTAWIĆ TYLKO W TYM GABINECIE PROTETYCZNYM GDZIE UPRZEDNIO DOSTAWIAŁ ZĘBY. PROBLEM W TYM ZE TEGO GABINETU JUŻ NIE MA, PANI KTÓRA TO WYKONYWAŁA NIE ŻYJE. GDZIE W TAKIM RAZIE MOŻE UDAĆ SIĘ MĄŻ ŻEBY NA NFZ DOSTAWIONO MU TE 7 ZĘBÓW DO ISTNIEJACEJ DOLNEJ SZCZĘKI. DWA LATA JUŻ MINĘŁY OD OSTATNIEJ WIZYTY W TYM GABINECIE PROTETYCZNYM.

Odpowiedz
Redakcja portalu 3 października 2023 - 10:08

Podajemy adresy poradni PROTETYCZNYCH w BRANIEWIE: GABINET STOMATOLOGICZNY KRZYSZTOF PIENIĄŻEK UL ŻEROMSKIEGO 14, KILANOWSKA-PUTO WIESŁAWA NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI STOMATOLOGICZNEJ BRANIEWO, ELBLĄSKA 4/2A; WOJSKOWA SPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA – SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W BRANIEWIE UL STEFCZYKA 11. Pani Halinko zaistniała u Państwa nietypowa sytuacja, dlatego będzie rozpatrywana indywidualnie. Proszę umówić termin wizyty u protetyka i pojechać z mężem i protezą na wizytę. Jeśli świadczeniodawca zmarł to inny świadczeniodawca może przejąć kontynuację leczenia. Życzymy szybkich terminów.

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI