Co to jest aparat ortodontyczny bez gumek?

Redakcja portalu
Mężczyzna w garniturze z niewidocznym aparatem na zębach rozmawia przez telefon

Czy każdy dorosły pacjent lub dziecko może leczyć się aparatem ortodontycznym bez tzw. gumek?

Jeśli jesteś dorosły i masz wadę zgryzu, to ortodonta przedstawi Ci wiele możliwości by ją wyleczyć. Jeśli interesujesz się aparatem ortodontyczny bez gumek, to wybrać możesz np. aparat stały samoligaturujący, lub aparat na zęby niewidoczny, czyli nakładki ortodontyczne na zęby.

Leczenie ortodontyczne dzieci najczęściej nie prowadzone jest wysokoprecyzyjnymi i bardzo trudno do utrzymania w czystości aparatami samoligaturującymi. Natomiast pojedyncze firmy oferują już leczenie wad zgryzu dla dzieci nakładkami ortodontycznymi. Warto rozejrzeć się czy w Państwa okolicy jest już lekarz oferujący leczenie nakładkami dzieci i młodzieży tak by skorzystać z konsultacji.

Co to jest aparat stały samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący utrzymuje łuk w zamkach dzięki specjalnemu mechanizmowi zamków.

Aparat samoligaturujący utrzymuje łuk w zamkach dzięki specjalnemu mechanizmowi zamków. Pacjent nie ma na zamkach kolorowych ligatur.

Aparat samoligaturujący to jedna z możliwości leczniczych aparatem stałym naklejanym na zęby. Aparat ten ma specjalnie skonstruowane zamki, które umożliwiają komfortową wymianę drutów. Na wizytach kontrolnych wymiana drutów przebiega szybciej i sprawniej, a drut nie musi być przytwierdzany żadnymi metalowymi ligaturami, lub elastycznymi ligaturkami potocznie określanymi jako kolorowe gumki.

Zamek aparatu samoligaturującego zamknięty.

Zamek aparatu samoligaturującego zamknięty.

 

Zamek aparatu samoligaturującego otwarty

Zamek aparatu samoligaturującego otwarty

 

Ligatury czyli tzw. gumki mogą być kolorowe

Ligatury czyli tzw. gumki mogą być w różnych kolorach

Wiadomo bowiem, że nawet najlepszej jakości gumki (często wykonane są z lateksu) z czasem ulegają odkształceniom, zmniejszają swoją siłę utrzymania łuku i ulegają niekorzystnym przebarwieniom.

Jak wygląda aparat na zęby przezroczysty tzw. nakładki?

Opcja lecznicza bez użycia gumek, zamków i drutów ortodontycznych to np. Alignery, czyli nakładki ortodontyczne na zęby.  Wykonane są ze sprawdzonego medycznego tworzywa sztucznego, oraz zaprojektowane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Przezroczyste nakładki ortodontyczne

Przezroczyste nakładki ortodontyczne

Technologia leczenia nakładkami jest już bardzo zaawansowana, dlatego coraz więcej lekarzy w Polsce uczestniczy w kursach certyfikacyjnych. Chcesz wiedzieć, ile potrwa leczenie? Tu można to  wstępnie określić. W tzw. cyfrowym planie leczenia, można otrzymać dość precyzyjną informację o liczbie nakładek, które trzeba będzie nosić, jak i czasie ich stosowania. Pacjent na ekranie komputera ma pokazaną wstępną wizualizację przebiegu leczenia. Akceptując cyfrowy plan leczenia nakładkami pacjent wie jak będzie w przybliżeniu wyglądał jego docelowy uśmiech. Widzi jego potencjalny kształt w projekcji 3D.

W nakładkach nie ma żadnych elementów metalowych. Utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej w trakcie leczenia nakładkami  jest o wiele łatwiejsze niż w trakcie leczenia aparatem stałym naklejanym na zęby. To bardzo odróżnia ortodoncję klasyczną od cyfrowej.

Jakie rodzaje wad zgryzu można leczyć aparatami estetycznymi?

Aparat stały bez tzw. gumek lub nakładki ortodontyczne, to opcja lecznicza dla osób ceniących sobie dyskrecję leczenia.  Obecnie oprócz korekty ułożenia pojedynczych zębów, lekarze coraz częściej leczą nimi zgryzy krzyżowe, zgryzy przewieszone, czy duże stłoczenia zębów. Aparaty te są na tyle silne, że dentyści leczą nimi nawet skomplikowane wady.

Aparat kosmetyczny samoligaturujący zamknięty.

W XXI wieku wielu pacjentów może być leczona bezgumkowym aparatem stałym samoligaturującym kosmetycznym lub nakładkami ortodontycznymi. Jedynym kryterium wyboru aparatu jest wada, lub technologia na bazie której pacjent chciałby podjąć leczenie. Do wyboru są zarówno kosmetyczne przezierne zamki aparatów stałych, jak również przezroczyste indywidualne nakładki na zęby. W wyborze zawsze pomaga lekarz, opisując wady i korzyści każdego z systemów w stosunku do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione w celach edukacyjnych przez firmę ortodontyczną American Orthodontics oraz Invisalign. Dziękuję

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany

Zobacz jeszcze:

1 komentarzy

dr Agnieszka Czechumska 21 kwietnia 2021 - 09:57

Dzień dobry,
niedawno założyłam aparat ortodontyczny samoligaturujący. Po wymianie łuku zamek na trójce często się otwiera, ortodonta mi go zamykał, ale zamek wciąż się otwiera, a zamknięcie go jest coraz trudniejsze.
Proszę o radę, co w takiej sytuacji mogę zrobić.
Pozdrawiam, Joanna

Witam,
zamki samoligaturujące mają dość precyzyjny system otwierania i zamykania. Cena takiego aparatu wyższa jest od innych aparatów stałych właśnie dlatego że produkcja ich jest droższa. Dodatkowo może wystąpić awaria mechanizmu otwierającego zamek. Awaria może być spowodowana wieloma czynnikami np. błąd podczas produkowania zamka, wygięcie się mechanizmu w trakcie użytkowania, zabrudzenie się mechanizmu itp.
Jeśli zamek samoligaturujący często się otwiera (a jest to rzadkość) to nie ma co szukać odpowiedzi na pytanie DLACZEGO? Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest decyzja o zdjęciu tego zamaka z zęba i naklejeniu nowego zamka. Ortodonta może potraktować to jak darmową wizytę awaryjną na zmianę zamka, lub wizytę kontrolną awaryjną płatną (ze względu na cenę nawet samego pojedynczego zamka).
Jeśli ortodonta sam nie podejmie takiej decyzji można zasugerować to rozwiązanie. Zamki żeby działały muszą być cały czas zamknięte. Niedopuszczalne jest by pacjent poza gabinetem miał otwarty zamek i problemy techniczne z aparatem.
Mam nadzieję, że Pani i innym użytkownikom aparatów samoligaturujących pomogłam.
Pozdrawiam i pięknego uśmiechu życzę,
dr Agnieszka Czechumska

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI