Retencja po aparacie ortodontycznym

przezroczysta nakladka retencyjna na zeby wloazona do pojemnika do przechowywania nakladek

Retencja po metalowym aparacie stałym na zęby, czy po prostowaniu zębów nakładkami przezroczystymi, ma za zadanie utrzymać zęby w nowej, idealnej pozycji. Wiadomo, że u niektórych pacjentów po zdjęciu aparatu wada wraca. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega etap retencji? Ile się nosi taki aparat? Ile kosztuje? Na wszystkie najczęściej zadawane pytania odpowiedzi udzieliła dr Agnieszka Czechumska.

Jak długo trwa retencja po aparacie ortodontycznym?

Retencje należy nosić tak długo, jak długo chce się mieć zęby w tym samym, nowym miejscu. Może być to równoznaczne z użytkowaniem aparatu retencyjnego do końca życia. Po zdjęciu aparatu stałego na zęby, lub zakończeniu leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby, lekarz informuje o procedurze retencji, do której kwalifikuje się dany pacjent.

Pamiętaj, ze względu na to, że każda leczona wada zgryzu jest inna, pacjenci mają wskazania do użytkowania różnych retencji i przez indywidualnie dobrany czas. Najkrótsza retencja trwa najczęściej dwa razy dłużej niż aktywne leczenie aparatem ortodontycznym.

Rodzaje retencji po zdjętym aparacie na zęby

Są dwa rodzaje retencji po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Najbardziej znana jest retencja stała, czyli drucik przyklejany na wewnętrzną stronę zębów górnych i dolnych. Metalowy drucik, albo włókno szklane lub kompozytowe na stałe jest przymocowane do zębów, poprzez co utrzymuje je całodobowo, siedem dni w tygodniu na swoim miejscu.

Drugą formą retencji jest tzw. retencja ruchoma. Może to być przezroczysta nakładka, lub płytka akrylowa, którą można zakładać i zdejmować z zębów. Gdy jest założona na zęby, spełnia swoje zadanie utrzymania w jednym miejscu całego uzębienia. Z drugiej strony po zdjęciu z zębów jej działanie ustępuje. Innymi słowy przy dłuższym jej niestosowaniu, może wada powrócić.

Tabela przedstawia przykłady retencji stałej i ruchomej, które polscy pacjenci najczęściej użytkują.

Retencja stała Drucik metalowy lub hypoalergiczny, włókno szklane, włókno kompozytowe
Retencja ruchoma Przezroczysta nakładka ortodontyczna, płytka Hawleya lub inne.

Aparat retencyjny stały czy ruchomy?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy wybrać retencję stałą, czy ruchomą? Prosimy pamiętać, że to lekarz decyduje o formie retencji jaką powinien mieć pacjent.

Ortodonta podczas doboru retencji dla pacjenta, bierze pod uwagę m.in.:

  • wadę zgryzu jaką wyleczono
  • długość leczenia
  • trudności podczas leczenia
  • styl życia pacjenta
  • zdrowie ogólne i alergie

W związku z powyższym, pacjent może dostać propozycję:
1. retainera w postaci drucika metalowego lub z włókna szklanego lub kompozytowego naklejanego na zęby
2. aparatu ruchomego akrylowego tzw. płytki Hawleya
3. nakładki retencyjnej
4. formy łączonej np. naklejenie drucika oraz użytkowanie nakładki retencyjnej jednocześnie
5. braku potrzeby retencji, tylko wytyczne co do częstotliwości odbywania wizyt kontrolnych

Cena aparatu retencyjnego w 2023

Retencja kosztuje od 500 zł do nawet 2 500 zł. Warto wiedzieć, że najtańszą retencją jest retencja stała, czyli metalowy drucik naklejany na zęby od wewnętrznej ich strony. Kosztuje on między 500 zł a 600 zł za jeden łuk. Bez wątpienia, droższa jest robiona przez technika dentystycznego tzw. płytka Hawleya. Kosztuje ona najczęściej między 700 zł a 900 zł. Cena nakładki retencyjnej zależy od firmy i materiały z którego jest wykonana. Najtańsze takie nakładki można kupić w cenie od około 450 zł. Z pewnością najdroższą retencją jest aparat retencyjny Invisalign, czyli Vivera. Cena za trzy oryginalne nakładki na łuk górny, i trzy nakładki na łuk dolny, to koszt rzędu około 2 000 zł.

W tabeli zebrano średni koszt retencji zębów w dużych miastach Polskich w 2023 r.

Płytka Hawleya 700 zł – 900 zł
Retencja stała 500 zł – 600 zł
Nakładka retencyjna 450 zł – 750 zł
Aparat retencyjny Invisalign Vivera 2 000zł – 2 500 zł

Czy aparat retencyjny można zakładać tylko na noc?

Warto wiedzieć, że o tym czy twoją retencję można zakładać tylko na noc decyduje jedynie twój lekarz.

Przykładem może być retencja zębów w postaci użytkowania płytki Hawleya, lub przezroczystej nakładki retencyjnej. W pierwszym okresie po zakończeniu leczenia ortodontycznego, nosi się je najczęściej całodobowo. Tego typu aparaty retencyjne nosi się wtedy około 20 godzin dziennie. W tym okresie zdejmuje się jedynie do jedzenia i picia gorących napojów. Po pewnym czasie, określonym przez lekarza prowadzącego, retencję ruchomą można nosić np. tylko w nocy, ale każdej nocy. Lekarz wyraźnie poinformuje jak długo trwać powinien ten etap. Po tym czasie, pacjent może nosić retencje raz na jakiś czas np. jedną noc w tygodniu, w celu sprawdzenia czy dobrze przylega do wszystkich zębów. Jeśli retencja działa bez zarzutów i pasuje idealnie, oznacza to, że ustawienie zębów jest dość stabilne i takie sprawdzanie należy praktykować dożywotnio.

Reasumując, retencje naklejaną na zęby ma się całą dobę.  Retencję stałą z naklejonym drucikiem, lekarze proponują zostawienie na zębach jak najdłużej. Często retencję naklejaną na zęby ma się tak długo jak chce się mieć proste zęby. Dla wielu pacjentów rekomendowana jest dożywotnio.

Co zrobić jak retencja na zęby nie pasuje ?

Jeśli retencja ruchoma np. nakładka lub płytka Hawleya, zostały wygięte lub połamane należy niezwłocznie udać się na wizytę do ortodonty. Lekarz sprawdzi, czy retencje można naprawić, czy należy wykonać wycisk zębów i zrobić nową.

Odkrejony drut retencyjny

Jeśli drucik się odkleił, rekomenduje się natychmiast wizytę u ortodonty. Ząb który nie trzyma się drucika, może w krótkim czasie zacząć zmieniać swoje ustawienie. Im szybciej naprawi się drucik, czyli podklei retainer, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zęby się zaczną przemieszczać.

dwa przyklady metalowego drucika czyli retencji stalej naklejanej na zeby ktore sie odczepily

By retencja się nie psuła należy odbywać regularne wizyty kontrolne. W pierwszym roku po zakończonym leczeniu najczęściej ortodonta wyznacza np. trzy wizyty (pierwszą po miesiącu, drugą po sześciu miesiącach a ostatnią po roku).

Warto również użytkować je zgodnie z instrukcją. Retencję ruchomą do jedzenia i picia gorących napojów należy zdejmować z zębów. Natomiast w retencji stałej omijać należy pokarmy twarde i zbyt częste spożywanie owoców lub picie soków. Niskie pH takich produktów, może doprowadzić do odklejania się retainera.

Nakładki retencyjne na zęby opinie

Coraz więcej pacjentów, zamiast akrylowych aparatów, na etap retencji otrzymuje przezroczyste nakładki retencyjne. Nie posiadają one żadnych metalowych elementów co sprawia, że są idealną opcją dla alergików. Cechują się wysoką estetyką ponieważ, po założeniu na zęby są niemalże niewidoczne.

dwie przezroczyste nakladki retencyjne na zeby polozone obok jedzenia

Nakładki mają również tą przewagę, że rzadziej się wyginają i łamią np. pod wpływem upadku na podłogę w porównaniu do np. płytki Hawleya. Oznacza to mniejszą potrzebę wizyt tzw. awaryjnych. Warto wiedzieć, że jeśli zgubi się nakładkę, to najczęściej lekarz dysponuje skanem zębów i bez wizyty pacjenta w gabinecie, możliwe jest wyprodukowanie nakładki i przesłanie jej do domu pacjenta. Jest to ogromna przewaga, gdy chodzi o pacjenta często podróżującego, lub mieszkającego za granicą.

Niepodważalną zaletą przezroczystych nakładek retencyjnych, jest możliwość wykonania rezonansu magnetycznego bez obawy o wystąpienie artefaktów. Do jakichkolwiek badań diagnostycznych lub operacji, nakładki takie zdejmuje się z zębów.

Czy warto, jakie są zalety i wady typów retencji na zęby

Tabela przedstawia przykładowe zalety nakładek retencyjnych, metalowego drucika oraz akrylowej płytki Hawleya.

Nakładki retencyjne Wygodne

Estetyczne

Łatwo utrzymać dobrą higienę jamy ustnej

Bez metalowych elementów

Łatwe do wykonania

Coraz bardziej popularne

Metalowy drucik na zębach Nie zgubi się

Cały czas przyklejony na zęby

Popularne

Płytka Hawleya Tania

Tabela przedstawia przykładowe wady retencji w postaci nakładek, metalowego drucika i płytki Hawleya.

Nakładki retencyjne Mogą się zgubić

Mogą się połamać lub zniekształcić

Nie nadają się retencji po każdej wyleczonej wadzie zgryzu

Drucik na zębach Metal może uczulać

Drucik może się odkleić

Drucik może zranić dziąsło, język

Utrudnia czyszczenie zębów

Zwiększa odkładanie się osadu i kamienia nazębnego

Płyta Hawleya Może się zgubić

Może się połamać

Łatwo ją zniekształcić

Metalowy drut jest mało estetyczny

Retencja po Invisalign

Po zakończeniu leczenia aparatem naładkowym Invisalign, lekarz może zaproponować noszenie oryginalnych nakładek retencyjnych Vivera. Nakładki takie są w cenie około 2 000 zł – 2 500 zł. Ważnym aspektem jest, że w skład takiej retencji wchodzą: po trzy nakładki na zęby łuku górnego, i po trzy na łuk dolny. Są one wg producenta 30% silniejsze niż większość dostępnych na rynku polskim nakładek retencyjnych. Zawsze wykonane są na bazie ostatniej nakładki ortodontycznej, lub po pobraniu nowego skanu zębów po zakończonym leczeniu. Na zakończenie warto być świadomym, że tylko lekarz certyfikowany Invisalign, może zaoferować pacjentom ten rodzaj retencji.

Aparat retencyjny po clear aligner

Po zakończeniu prostowania zębów metodą clear aligner, lekarz może zalecić rozpoczęcie noszenia aparatu retencyjnego. Każdy pacjent ma inny problem, dlatego dla jednego pacjenta lekarz rekomenduje do retencji drucik na zęby, podczas gdy inny będzie miał wskazania do np. akrylowej płytki retencyjnej Hawleya, lub twardszej przezroczystej nakładki retencyjnej.

Retencja po clear aligner może być w postaci:

  • nakładki retencyjnej
  • aparatu Hawleya
  • drutu naklejanego na zęby
  • mieszanej

Koszt nakładek retencyjnych na zęby w 2023

Średnie ceny nakładek retencyjnych w 2023 w Polsce, mieszczą się między 500 zł a 2 000 zł. Istotnym faktem jest, że niektóre firmy w swojej ofercie mają darmowe nakładki retencyjne, dodawane do wszystkich lub wyższych pakietów leczeń nakładkami. Z drugiej strony są również ortodonci, którzy samodzielnie produkują nakładki retencyjne, stąd ceny mogą różnić się znacznie między przychodniami.

W tabeli zebrano średnie ceny nakładek retencyjnych w 2023 roku.

Invisalign Vivera 2 500 zł
Clear Correct retencyjne nakładki 500 zł
Nakładki retencyjne ogólnodostępne 500 zł
Hello Smile (w wyższych pakietach) 0 zł
Orthero (w wyższych pakietach) 0 zł

Zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego i etapu retencji po leczeniu. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione.

Zobacz jeszcze:

6 komentarzy

Natalia 9 maja 2023 - 21:58

Wtam. Zastanawiam sie na ktore zęby bedzie przyklejony staly aparat retencyjny po regulacji przezroczystymi nakaldkami regulującycmi zgryz?

Odpowiedz
dr Agnieszka 17 maja 2023 - 13:38

Niestety, nikt oprócz Pani lekarza prowadzącego tego nie wie. Najczęściej przykleja się retencję od tzw. 3 do 3, czyli od kład do kła. Bywa, że jedynie na dolnych zębach lekarzy przykleja retencje stałą, a na górne zęby przygotowuje np. nakładkę ortodontyczną. Kombinacji i sposobów retencji może być wiele. Proszę porozmawiać z lekarzem o swoich oczekiwaniach i obawach. Są pacjenci, którzy wręcz proszą o naklejaną retencję gdyż nie będą w stanie pilnować wkładania płytki retencyjnej na określoną ilość godzin. Są też pacjenci, którzy wręcz proszą jedynie o 2 płytki retencyjne. Do części próśb lekarz może przystać, lecz do części czasami nie może. W artykule napisałam, że np. nakładka retencyjna nie jest na tyle silna i nie jest wystarczająco długo na zębach, że może nie nadawać się do retencji po niektórych typach leczeń np. dużych stłoczeń zębów. Pozdrawiam

Odpowiedz
Maria 23 sierpnia 2023 - 16:36

Witam zamiast ratainera ortodonta zabudował mi zęby dolne włóknem szklanym. Czy to jest dobre rozwiązanie? Dziękuje bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz
dr Agnieszka 24 sierpnia 2023 - 15:32

Witam, dentysta jako retencję może zastosować np. naklejony drucik metalowy lub z innego materiału (złoty), może wykonać przezroczystą nakładkę retencyjną, płytkę Hawleya lub właśnie nakleić włókno szklane lub kompozytowe. Dobór zawsze jest indywidualny i dopasowany do pacjenta potrzeb. Na pewno retencja jaką Pani otrzymała jest wykonywana przez ortodontów. Pytanie, czy wie Pani jak się ją czyści? Pozdrawiam

Odpowiedz
Filip 6 grudnia 2023 - 15:50

Dzień dobry,
Czy pacjent może sobie zamówić u technika dentystycznego nakładki z pominięciem ortodonty? – mam szczękościsk i moje nakładki się zużywają a ortodonta życzy sobie 1100 zł za oba łuki – jak dla mnie to za duża cena

Odpowiedz
Redakcja portalu 13 grudnia 2023 - 22:34

Witamy, jeśli ma Pan nakładki wykonane na skanie zębów to można wyprodukować te same nakładki na tym samym skanie (jeśli tylko ortodonta się na to zgodzi ze względów zdrowotnych). Omija się wtedy wizytę i nowe skany co oznaczać może zmniejszenie kosztów nakładek. Proszę zapytać się czy tak można wyprodukować kolejne nakładki? Czasami lekarz dobiera inny materiał kolejnych nakładek dlatego warto tez się zapytać czy może być tym razem użyty inny materiał. Pozdrawiamy

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI