Retencja po aparacie ortodontycznym

przezroczysta nakladka retencyjna na zeby wloazona do pojemnika do przechowywania nakladek

Retencja po metalowym aparacie stałym, czy po prostowaniu zębów nakładkami przezroczystymi, ma za zadanie utrzymać zęby w nowej, idealnej pozycji. Na czym polega etap retencji? Ile się nosi taki aparat? Ile kosztuje? Na wszystkie najczęściej zadawane pytania odpowiedzi udzieliła dr Agnieszka Czechumska.

Jak długo trwa retencja po aparacie ortodontycznym?

Retencje należy nosić tak długo, jak długo chce się mieć zęby w tym samym, nowym miejscu. Jest to równoznaczne z użytkowaniem aparatu retencyjnego do końca życia. Po zdjęciu aparatu stałego, lub zakończeniu leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi na zęby, lekarz informuje o procedurze retencji, do której kwalifikuje się pacjent. Ze względu na to, że każda leczona wada zgryzu jest inna, pacjenci mają wskazania do użytkowania różnych retencji. Godne uwagi jest to, że obowiązuje ich ten sam określony czas, czyli najczęściej dożywotnia retencja.

 

Rodzaje retencji po aparacie

Są dwa rodzaje retencji po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Najbardziej znana jest retencja stała, czyli drucik przyklejany na wewnętrzną stronę zębów górnych i dolnych. Metalowy drucik, albo włókno szklane na stałe jest przymocowane do zębów, poprzez co utrzymuje je całodobowo, siedem dni w tygodniu na swoim miejscu.

Drugą formą retencji jest tzw. retencja ruchoma. Jest to przezroczysta nakładka, lub płytka akrylowa, którą można zakładać i zdejmować z zębów. Gdy jest założona na zęby, spełnia swoje zadanie utrzymania w jednym miejscu całego uzębienia. Z drugiej strony po zdjęciu z zębów jej działanie ustępuje. Innymi słowy przy dłuższym jej niestosowaniu, może wada powrócić.

Tabela przedstawia retencję stałą i ruchomą, które polscy pacjenci najczęściej użytkują.

Retencja stała Drucik metalowy lub włókno szklane
Retencja ruchoma Przezroczysta nakładka lub płytka Hawleya

Aparat retencyjny stały czy ruchomy?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy wybrać retencję stałą, czy ruchomą? To lekarz powinien decydować o formie retencji jaką powinien mieć pacjent.

Ortodonta podczas doboru retencji dla pacjenta, bierze pod uwagę:

  • wadę zgryzu jaką wyleczono
  • długość leczenia
  • trudności podczas leczenia
  • styl życia pacjenta
  • zdrowie ogólne i alergie

W związku z powyższym, pacjent może dostać propozycję:
1. retainera w postaci drucika metalowego lub z włókna szklanego naklejanego na zęby
2. aparatu ruchomego akrylowego tzw. płytki Hawleya
3. nakładki retencyjnej
4. formy łączonej np. naklejenie drucika oraz użytkowanie nakładki retencyjnej jednocześnie
5. braku potrzeby retencji, tylko wytyczne co do częstotliwości odbywania wizyt kontrolnych

Cena aparatu retencyjnego

Retencja kosztuje od 275 zł do nawet 2 500 zł. Warto wiedzieć, że najtańszą retencją jest retencja stała, czyli metalowy drucik naklejany na zęby od wewnętrznej ich strony. Kosztuje on między 275 zł a 500 zł za jeden łuk. Bez wątpienia, droższa jest robiona przez technika dentystycznego tzw. płytka Hawleya. Kosztuje ona najczęściej między 400 zł a 800 zł. Cena nakładki retencyjnej zależy od firmy i materiały z którego jest wykonana. Najtańsze takie nakładki można kupić w cenie od około 300 zł. Z pewnością najdroższą retencją jest aparat retencyjny Invisalign, czyli Vivera. Cena za trzy oryginalne nakładki na łuk górny, i trzy nakładki na łuk dolny, to koszt rzędu około 2 000 zł.

W tabeli zebrano średni koszt retencji zębów w dużych miastach Polskich w 2021 r.

Płytka Hawleya 400 zł – 800 zł
Retencja stała 275 zł – 500 zł
Nakładka retencyjna 300 zł – 500 zł
Aparat retencyjny Invisalign Vivera 1 850 zł – 2 500 zł

Czy aparat retencyjny można zakładać tylko na noc?

Płytkę Hawleya, lub nakładkę retencyjną, w pierwszym okresie po zakończeniu leczenia ortodontycznego, nosi się całodobowo. Aparat retencyjny nosi się wtedy około 20 godzin dziennie. W tym okresie zdejmuje się jedynie do jedzenia i picia gorących napojów. Po pewnym czasie, określonym przez lekarza prowadzącego, retencję ruchomą można nosić tylko w nocy, ale każdej nocy. Lekarz wyraźnie poinformuje jak długo trwać powinien ten etap. Po tym czasie, pacjent może nosić retencje raz na jakiś czas np. jedną noc w tygodniu, w celu sprawdzenia czy dobrze przylega do wszystkich zębów. Jeśli retencja działa bez zarzutów i pasuje idealnie, oznacza to, że ustawienie zębów jest stabilne i takie sprawdzanie należy praktykować dożywotnio.
Reasumując, retencje naklejaną na zęby ma się tak długo, jak długo chce się mieć proste zęby. W retencji stałej z naklejonym drucikiem, lekarze proponują zostawienie go na zębach jak najdłużej.

Retencja nie pasuje

Jeśli retencja ruchoma, czyli nakładka lub płytka Hawleya, zostały wygięte lub połamane należy niezwłocznie udać się na wizytę do ortodonty. Lekarz sprawdzi, czy retencje można naprawić, czy należy wykonać wycisk zębów i zrobić nową.

dwa przyklady metalowego drucika czyli retencji stalej naklejanej na zeby ktore sie odczepily

Jeśli drucik się odkleił, rekomenduje się natychmiast wizytę u ortodonty. Ząb który nie trzyma się drucika, może w krótkim czasie zacząć zmieniać swoje ustawienie. Im szybciej naprawi się drucik, czyli podklei retainer, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zęby się zaczną przemieszczać.

By retencja się nie psuła należy odbywać regularne wizyty kontrolne. W pierwszym roku po zakończonym leczeniu najczęściej ortodonta wyznacza trzy wizyty (pierwszą po miesiącu, drugą po sześciu miesiącach a ostatnią po roku).

Warto również użytkować je zgodnie z instrukcją. Retencję ruchomą do jedzenia i picia gorących napojów należy zdejmować z zębów. Natomiast w retencji stałej omijać należy pokarmy twarde i zbyt częste spożywanie owoców lub picie soków. Niskie pH takich produktów, może doprowadzić do odklejania się retainera.

Nakładki retencyjne na zęby opinie

Coraz więcej pacjentów, zamiast akrylowych aparatów, na etap retencji otrzymuje przezroczyste nakładki retencyjne. Nie posiadają one żadnych metalowych elementów co sprawia, że są idealną opcją dla alergików. Cechują się wysoką estetyką ponieważ, po założeniu na zęby są niemalże niewidoczne.

dwie przezroczyste nakladki retencyjne na zeby polozone obok jedzenia

Nakładki mają również tą przewagę, że rzadziej się wyginają i łamią np. pod wpływem upadku na podłogę. Oznacza to mniejszą potrzebę wizyt tzw. awaryjnych. Warto wiedzieć, że jeśli zgubi się nakładkę, to najczęściej lekarz dysponuje skanem zębów i bez wizyty pacjenta w gabinecie, możliwe jest wyprodukowanie nakładki i przesłanie jej do domu pacjenta. Jest to ogromna przewaga, gdy chodzi o pacjenta często podróżującego, lub mieszkającego za granicą.

Niepodważalną zaletą przezroczystych nakładek retencyjnych, jest możliwość wykonania rezonansu magnetycznego. Do jakichkolwiek badań diagnostycznych lub operacji, nakładki takie zdejmuje się z zębów.

Czy warto, jakie są zalety

Najwięcej zalet, wśród różnych form retencji mają nakładki retencyjne. Z pewnością są one najbardziej estetyczne, oraz prawdopodobnie najwygodniejsze ze wszystkich dostępnych retencji. Warto zauważyć, że brak metalowych elementów sprawia, że są metodą z wyboru dla osób z alergią na metale.

Tabela przedstawia zalety nakładek retencyjnych, metalowego drucika oraz akrylowej płytki Hawleya.

Nakładki retencyjne Wygodne

Estetyczne

Bez metalowych elementów

Łatwe do wykonania

Metalowy drucik na zębach Nie zgubi się

Cały czas przyklejony na zęby

Płytka Hawleya Tania

 

Tabela przedstawia porównanie wad retencji w postaci nakładek, metalowego drucika i płytki Hawleya.

Nakładki  Mogą się zgubić

Mogą się połamać lub zniekształcić

Drucik na zębach Metal może uczulać

Drucik może się odkleić

Drucik może zranić dziąsło, język

Utrudnia czyszczenie zębów

Zwiększa odkładanie się osadu i kamienia nazębnego

Płyta Hawleya Może się zgubić

Może się połamać

Łatwo ją zniekształcić

Metalowy drut jest mało estetyczny

Retencja po Invisalign

Po zakończeniu leczenia aparatem Invisalign, lekarz może zaproponować noszenie oryginalnych nakładek retencyjnych Vivera. Nakładki takie są w cenie  1 850 zł – 2 500 zł. Ważnym aspektem jest, że w skład takiej retencji wchodzą: po trzy nakładki na zęby łuku górnego, i po trzy na łuk dolny. Są one wg producenta 30% silniejsze niż większość dostępnych na rynku polskim nakładek retencyjnych. Zawsze wykonane są na bazie ostatniej nakładki ortodontycznej, lub po pobraniu nowego skanu zębów po zakończonym leczeniu. Na zakończenie warto być świadomym, że tylko lekarz certyfikowany Invisalign, może zaoferować pacjentom ten rodzaj retencji.

Aparat retencyjny po clear aligner

Po zakończeniu prostowania zębów metodą clear aligner, lekarz zaleca rozpoczęcie noszenia aparatu retencyjnego. Każdy pacjent ma inny problem, dlatego dla jednego pacjenta lekarz rekomenduje do retencji drucik na zęby, podczas gdy inny będzie miał wskazania do np. akrylowej płytki retencyjnej Hawleya, lub twardszej przezroczystej nakładki retencyjnej.

Retencja po clear aligner może być w postaci:

  • nakładki retencyjnej
  • aparatu Hawleya
  • drutu naklejanego na zęby
  • mieszanej

Koszt nakładek retencyjnych

Średnie ceny nakładek retencyjnych w 2021 w Polsce, mieszczą się między 300 zł a 2 000 zł. Istotnym faktem jest, że niektóre firmy w swojej ofercie mają darmowe nakładki retencyjne, dodawane do wszystkich lub wyższych pakietów leczeń nakładkami. Z drugiej strony są również ortodonci, którzy samodzielnie produkują nakładki retencyjne, stąd ceny mogą różnić się znacznie między przychodniami.

W tabeli zebrano średnie ceny nakładek retencyjnych w listopadzie 2021.

Invisalign Vivera 2 000 zł
Clear Correct retencyjne nakładki 500 zł
Nakładki retencyjne ogólnodostępne 400 zł
Hello Smile (w wyższych pakietach) 0 zł
Orthero (w wyższych pakietach) 0 zł

Dygresje autorki

Konkludując, decyzja o podjęciu leczenia nieprawidłowego zgryzu, jest nie tylko trudna, czasochłonna, ale i kosztowna. W związku z tym, szanując swój wysiłek i pracę stomatologa, sprawmy aby nasz trud nie poszedł na marne. Retencja pozwoli na utrzymanie prostych zębów długo, dlatego jest tak ważna. Kroki przez nas poczynione na drodze do pięknego uśmiechu, są również krokami po zdrowie. Dbajmy o nie, szczególnie w tak trudnych pandemicznych czasach.

Zapraszam do zadawania pytań.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI