Czy warto kupić szczoteczkę elektryczną dla dziecka? Wyniki badań.

Redakcja portalu
okładka czasopisma stomatologicznego i napis szczoteczka reczna czy elektryczna kupic dla dziecka wyniki badan

O tym jak ważne jest codzienne staranne mycie zębów nie musimy nikogo przekonywać. Grupa izraelskich naukowców z Hadassah School of Dental Medicine w Jerozolimie postanowiła zbadać jaki wpływ na mycie zębów u dzieci ma rodzaj używanej szczoteczki. Porównywano manualną szczoteczkę i elektryczną oscylacyjno-rotacyjną (O-R). Wyniki zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie International Journal of Pediatric Dentistry w 2023 r.

Badanie dzieci trwało cztery tygodnie. Grupę badawczą stanowiła setka dzieci w wieku 3–10 lat.

Wszystkie diagnozowane dzieci na początku badania wykazywały objawy „brudnych zębów”, czyli osadu nazębnego (płytki nazębnej) i zapalenia dziąseł (w postaci np. krwawienia, zaczerwienienia, obrzęku, boleści).
100 dzieci podzielono na dwie grupy:

  • Grupa 1: 3–6 lat, w której szczotkowanie zębów wykonywali rodzice
  • Grupa 2: 7–10 lat, w której dzieci samodzielnie myły zęby

Wyniki badań wskazały jednoznacznie, że elektryczna szczoteczka O-R była znacznie skuteczniejsza niż szczoteczka manualna we wszystkich grupach wiekowych w porównaniu ze szczoteczką manualną. Szczoteczka mechaniczna do zębów:

  • zredukowała płytkę nazębną o 75,9% w całej jamie ustnej
  • o 58,9% na zębach bocznych.

W rozbiciu na grupy badawcze:

  • W grupie 1: o 55,7% większą redukcję płytki nazębnej w całej jamie ustnej i o 34,3% na zębach bocznych
  • W grupie 2: o 94,5% większą redukcję płytki nazębnej w całej jamie ustnej i o 108,4% na powierzchni zębów bocznych.

Należy podkreślić, że obie szczoteczki do zębów znacząco zmniejszyły liczbę przypadków zapalenia dziąseł u dzieci. Niemniej jednak, nawet w tym przypadku szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna okazała się lepsza. I tak:

  • W pierwszej grupie o 16,5% większą redukcję zapalenia dziąseł w całej jamie ustnej i o 18,0% w odcinku tylnym.
  • W drugiej grupie o 14,1% większą redukcję zapalenia dziąseł w całej jamie ustnej i o 18,8% w przypadku zębów bocznych.

Systematyczność i staranność mycia zębów dwoma rodzajami szczoteczek doprowadziły do zmniejszenia stanu zapalnego dziąseł u dzieci. Szczoteczki do zębów O-R najkorzystniej wpływają na czyszczenie zębów u dzieci starszych, które samodzielnie je myją. Poprawiają jakość szczotkowania, a tym samym obniżają osadzanie się płytki nazębnej i obniżają stan zapalny dziąseł. Wszystko to powoduje, że jama ustna jest zdrowsza.

Dobrze, że takie badania są prowadzone. Zachęcają rodziców i dzieci do codziennego dbania o stan jamy ustnej, czyli o zdrowie całego organizmu. Jak z badań wynika, jeżeli chcesz pomóc dziecku w dokładnym myciu zębów to szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna jest dobrym wyborem.

Pamiętaj, że dziecko powinno być sprawne manualnie i odpowiedzialnie podchodziło do procesu czyszczenia swoich zębów. Przed kupnem szczoteczki warto porozmawiać z dentystą lub higienistką. Zawsze zapoznaj się z instrukcją użytkowania. Niestety wiele osób czyści zęby szczoteczką elektryczną nieprawidłowo robiąc nią „kółeczka”.

Bibliografia:

https://www.dental-tribune.com/news/new-study-suggests-electric-toothbrush-valuable-for-paediatric-dental-care/

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI