Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny. Inicjatywa ta powstała by przeciwdziałać próchnicy zębów i chorobom jamy ustnej u dzieci. Są one reakcją NFZ na przerażające statystyki mówiące że choroba próchnicowa dotyczy aż 90% najmłodszych pacjentów. Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem. Poza dużymi miastami dzieci w Polsce mogą mieć utrudniony dostęp do opieki stomatologicznej. O tym dla kogo, na jakie usługi można liczyć, gdzie dojedzie dentobus m.in. przeczytasz w artykule.
Warto wiedzieć
Dla kogo jest dentobus?
Świadczenia stomatologiczne realizowane w dentobusie udzielane są dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat.
Nowocześnie wyposażony samochód imitujący gabinet stomatologiczny będzie przyjeżdżał w wyznaczone miejsce. Dzięki takiej formie rodzice nie będą ponosili dodatkowych kosztów związanych z leczeniem zębów czy dziąseł, oraz dojazdem do dentysty na NFZ.
Kto ponosi koszty zabiegów w dentobusie?
Koszty stomatologicznych świadczeń zdrowotnych udzielanych w dentobusie są całkowicie pokrywane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pacjenci mają zapewniony szeroki zakres bezpłatnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych u dentysty w dentobusie.
Na jakie świadczenia możemy liczyć w dentobusie?
Zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w Dentobusie jest zbliżony do tych udzielanych w gabinetach szkolnych, czy w przychodniach na NFZ.
Podczas wizyty w dentobusie lekarz stomatolog np.:
- ocenia stan zdrowia jamy ustnej i zębów
- ustala plan leczenia
- zapewnia zabiegi profilaktyczne np. fluoryzację, lakowanie zębów
- wykonuje leczenie zębów
- usuwa zęby
- może zrobić RTG
- udziela informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy
Duży nacisk stawia się na edukację dzieci. Otrzymają one instruktarz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i o swoje zęby. Po przeglądzie zębów i jamy ustnej, dziecko otrzymuje kartę pacjenta ze wszystkimi informacjami dla rodzica.
Czy rodzic musi być z dzieckiem w dentobusie?
Na wizytę do dentobusu dziecko powinno przyjść z rodzicem lub swoim przedstawicielem ustawowym. Jednak nie jest to wymóg konieczny.
W dentobusie lekarz świadczy pełnowartościowe zabiegi stomatologiczne na NFZ. Obecność osoby dorosłej jest wskazana w celu udzielenia świadomej zgody na proponowane przez dentystę leczenie.
Wizyta w dentobusie wymaga zgody podpisanej lub ustnej rodzica bądź opiekuna niepełnoletniego.
Zgoda na leczenie w dentobusie.
Jeśli nie będzie odpowiedniej zgody rodzica na badania lub leczenie stomatologiczne, to dentysta nie może ich podejmować.
Współpraca dziecka również jest brana pod uwagę podczas podejmowania, lub odstąpienia od wykonania procedur stomatologicznych.
Wobec młodzieży powyżej 16 roku życia zastosowanie mają dodatkowe przepisy prawa.
Gdzie stanie dentobus?
Przy państwowych placówkach szkolnych i przedszkolach w województwach całej Polski stają dentobusy.
Samochody te dojeżdżają do nawet najmniejszych miejscowości, po wcześniejszym ustaleniu konkretnej lokalizacji, terminu i godziny.
Listę miejscowości postojów dentobusów umieszczono na „Leczenie w dentobusie” w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia na stronie internetowej:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dentobus-mobilny-gabinet-dentystyczny
W każdym województwie znajdziemy linki do stron, gdzie dostępny jest harmonogram wizyt wraz z terminami i godzinami postoju dentobusu.
Jeżeli mobilny gabinet stomatologiczny nie ma w planach odwiedzin konkretnej miejscowości, nic straconego. Dentobus można umówić, zgłaszając się do szkoły lub przedszkola swojego dziecka i zamawiając u świadczeniodawcy. Kontakt do niego znaleźć można na stronie oddziału NFZ w danym województwie. Np.
http://nfz-bydgoszcz.pl/uploads/files/DENTOBUSY_2023/2023_wrzesie%C5%84_harmonogram_dentobus_Bydgoszcz_v4.B0820%20pdf.pdf
Wybrane świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci do ukończenia 18. r.ż. udzielane w dentobusie.
W dentobusie stomatolog wykonuje bardzo wiele tych samych zabiegów dentystycznych jakie udzielane są dzieciom i młodzieży w szkołach jak i przychodniach z kontraktem na NFZ.
Dzieci w dentobusie mogą mieć np.:
- badanie dentystyczne
- RTG zęba
- znieczulenie
- leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych
- fluoryzację
- leczenie kanałowe zębów
- czyszczenie zębów
- leczenie dziąseł
- usuwanie zębów
- pomoc w złamaniach zębów, szczęki, żuchwy
Zapraszamy do artykułu opisującego bezpłatne leczenie zębów dzieci u dentysty na NFZ.
W Tabeli nr 1 w DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Poz. 2148 OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 12 października 2021 r., znajduje się „Wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w dentobusie.”
Bibliografia
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2021 poz. 2148
- http://nfz-bydgoszcz.pl/uploads/files/DENTOBUSY_2023/2023_wrzesie%C5%84_harmonogram_dentobus_Bydgoszcz_v4.B0820%20pdf.pdf
- https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/490/Gdzie_sie_leczyc/