Czy z paradontozą można mieć implanty?

implant zeba i chore przyzebie dziaslo czyli paradontoza u pacjenta i dentysta na zdjeciu

Paradontoza stanowi tymczasowe lub bezwzględne przeciwskazanie do wszczepienia implantów zębów. To czy będziesz mógł/mogła mieć wkręcony implant zęba, zależy od etapu paradontozy na jakim cię zdiagnozowano oraz od odpowiedzi organizmu na leczenie tej choroby. Tam gdzie są chore dziąsła lub kość wyrostka zębodołowego nie można wszczepiać implantu. Warto wiedzieć, że jak wyleczysz stan zapalny dziąseł i wyleczysz lub znacznie poprawi się kondycję tkanek przyzębia, to być może będzie możliwe wkręcenie wymarzonego implantu lub wielu implantów zębowych. Pamiętaj, dentysta kwalifikuje pacjenta do zabiegów implantologii tylko gdy nie występują wątpliwości co do zdrowia jamy ustnej i całego twojego organizmu. Więcej informacji w artykule.

Dlaczego z paradontozą nie można wszczepiać implantu zęba?

Powodów, dlaczego nie można wkręcać implantów zębów w chorobie przyzębia jest wiele. W różnych stadiach paradontozy występują zagrażające długiemu utrzymaniu się implantom m.in. stany zapalne dziąseł, krwawienie dziąseł, kieszonki dziąsłowe, redukcja wysokości/ szerokości kości, kieszonki kostne, czy rozchwiane zęby.

Implanty zawsze powinny być umieszczane w zdrowej kości, której wysokość, szerokość ani jakość nie budzą wątpliwości.
Pamiętaj, szybko wykryty stan zapalny dziąseł, czy wczesne etapy paradontozy zwiększają szanse na pomyślne leczenie.

Przy braku stanu zapalnego dziąseł, czy wczesnym nadzorowanym stadium paradontozy można podjąć z lekarzem dyskusję czy w region wyrostka zębodołowego w którym nie występuje paradontoza można wszczepić implant?

Bywa, że paradontoza dotyczy konkretnego regionu jamy ustnej, a w innym nie ma takiego dużego wpływu na ilość i jakość kości i stan dziąseł. Wtedy wszczepienie implantu może być brane pod uwagę. Kwalifikacja zawsze następuje po indywidualnym badaniu każdego pacjenta.

Warto wiedzieć że, jeden implant zęba kosztuje od 2 500 do 4 000 zł. Korona protetyczna na implancie to kolejny koszt. Taka inwestycja to jedna z motywacji by mieć zdrową jamę ustną i zredukować czynniki ryzyka rozwoju paradontozy

Dlaczego przy paradontozie i implantach tak ważne są czyste zęby?

Pamiętaj, ważnym inicjatorem i czynnikiem podtrzymującym paradontozę są bakterie w osadzie i kamieniu nazębnym.

Pacjent który chce mieć implant zęba, powinien przechodzić regularnie profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym. Powinien również nabyć umiejętność świetnego czyszczenia zębów. Idealną higienę jamy ustnej można wspomóc używając dobrze dobranej szczoteczki ręcznej, pasty do zębów, nitki stomatologicznymi, a być może nawet szczoteczki sonicznej czy irygatora. Dentysta, czy higienistka może pomóc Ci dobrać te produkty.

Podobnie się ma sytuacja, jeśli już masz wszczepiony implant zęba. Jeśli dziąsło lub kość obok niego jest chore, to tkanki utrzymujące implant mogą również zachorować i rozwinie się stan zapalny przy implancie zęba tzw. periimplantitis. Jest on bardzo trudny do leczenia. Warto tego uniknąć zmniejszając czynniki ryzyka poprzez m.in. dbanie o higienę jamy ustnej, redukcję lub wręcz zaniechanie palenia papierosów, lub spożywania alkoholu.

Co robi internista, dentysta i chirurg, gdy pacjent ma paradontozę?

Lekarz będzie dążył do wyleczenia stanu zapalnego dziąseł, tkanek miękkich przy zębie oraz kości szczęk, zwanych potocznie paradontozą. Może to wykonywać dentysta lub periodntolog na NFZ, lub pracujący w prywatnej placówce stomatologicznej. Warto wiedzieć, że lekarz pracujący w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie posiada całej gamy  leków którą mógłby przepisać na refundację i nie posiada całej możliwej do zastosowania technologii wspomagającej leczenie. Im szybciej podejmiesz diagnostykę i leczenie paradontozy, tym masz większe szanse na lepsze rezultaty leczenia.

Pacjent natomiast równolegle powinien wyeliminować czynniki ryzyka rozwoju paradontozy takie jak np. palenie papierosów, picie alkoholu czy niehigieniczny tryb życia przepełniony stresem i niepełnowartościowymi posiłkami.

Ważne by sprawdzić stan ogólny swojego zdrowia np. funkcję trzustki, tarczycy, czy ciśnienie tętniczne. Chorzy z niezdiagnozowaną lub niewyrównaną cukrzycą mają znacznie szybciej rozwijającą się chorobę przyzębia. Podobnie osoby z nadczynnością, czy niedoczynnością tarczycy.

Po wyleczeniu lub ustabilizowaniu paradontozy, jeśli jest taka potrzeba, chirurg stomatologiczny u niektórych pacjentów może odtworzyć wysokość i/lub szerokość kości, tak by bezpiecznie móc następnie wstawić implant zęba. Chirurg również wykonuje zabiegi na dziąsłach, doprowadzając je do właściwej wysokości i szerokości. Warto wiedzieć, że nie wszystkie powyższe zabiegi refunduje NFZ.

Bibliografia

  • Choroby przyzębia: Zapobieganie, diagnostyka i leczenie. Banach, J., Jańczuk, Z. 2014.
    Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  • Praktyczna periodontologia kliniczna. pod red. Z. Jańczuka, 2004, wyd. Czelej

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia implantologicznego. Pamiętaj implant to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na temat paradontozy i implantów, uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Artykuł nie jest sponsorowany.

Masz pytania? Pytaj ! Chętnie odpowiem i podejmę dyskusję w komentarzach. A. Czechumska

Zobacz jeszcze:

2 komentarze

Jadwiga 8 listopada 2023 - 03:54

Dzień dobry chciałam się dowiedzieć gdzie można znaleźć Warszawie tańszego stomatologa na zrobienie implantów

Odpowiedz
Redakcja portalu 8 listopada 2023 - 13:07

Planujemy na Portalu Mapę Gabinetów z opisem konkretnych zabiegów w jakich się specjalizują. Na ten moment nie mamy informacji gdzie taniej można wszczepić implant. ALE proszę sprawdzić jaki to jest implant? Co wchodzi w skład ceny? Czy kontrole są w cenie? Co nie jest w cenie? Czasami „tania” cena implantu oznacza tylko samą „śrubkę” a później za wszystko trzeba dopłacić. Pisaliśmy o tym w artykule: Ile kosztuje 1 implant?. Pozdrawiamy

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI