Cena plomby w zębie

Redakcja portalu
plomba w zebie cena wypelnienie u dentysty koszt

W prywatnym gabinecie stomatologicznym cena plomby w zębie wynosi między 250 zł a 750 zł. Darmowe plomby w zębach można założyć u dentysty w ramach ubezpieczenia NFZ.  Jak widać w Polsce można mieć w zębie różne plomby dentystyczne zarówno tańsze jak i droższe. Pacjent może również założyć sobie tymczasową domową plombę do zęba kupioną w aptece za około 50 zł. Cena wypełnienia w zębie zależy od wielu czynników. Jednym z kryteriów jest materiał z którego wykonana będzie odbudowa zęba. Plomby utwardzalne na światło zarówno te płatne jak i te w ramach NFZ mogą posłużyć wiele lat. Wypełnienia chemoutwardzalne tymczasowe, lub te założone na NFZ mają krótszy czas użyteczności w zębie. Założenie plomby, czyli wypełnienia stomatologicznego, jest niezbędne by ząb po usunięciu próchnicy był m.in. stabilny, zdrowy i służył nam jak najdłużej. Aktualne statystyczne ceny plomb w gabinetach prywatnych opisane zostały w artykule.

Ile kosztuje plomba w zębie założona prywatnie?

W prywatnym gabinecie dentystycznym mała plomba w zębie kosztuje do około 300 zł. Plomby które uzupełniają do połowy ząb, czyli plomby średniej wielkości mogą kosztować nawet do 550 zł. Duże plomby, odtwarzające większą część zęba, mogą kosztować ponad 600 zł. Plomby te wykonane są z bardzo twardych i białych materiałów światło utwardzalnych. Po założeniu do zęba czasami ciężko zobaczyć w nim założoną plombę. Takie wypełnienia zębów nazywa się estetycznymi i są  powszechnie stosowane w prywatnej stomatologii.

Cena plomby w zębie 2024 w gabinetach  prywatnych

Cena plomby w zębie 2024 r. wynika m.in. z materiału i wielkości „dziury w zębie” np. :

  • Tymczasowa plomba 100 – 200 zł
  • Tymczasowa plomba z materiału chemoutwardzalnego 150 – 250 zł
  • Małe wypełnienie białym kompozytem 220 – 400 zł
  • Średnie wypełnienie białym kompozytem 250 – 450 zł
  • Duże wypełnienie białym kompozytem 400 – 750 zł
  • Całkowita rekonstrukcja zęba białym silnym kompozytem 500 – 850 zł

Warto leczyć zęby, bo jak się nie da ich już uratować to brak ich uzupełnia się protezą zębową, mostem protetycznym albo implantem zęba.

Jak długo utrzyma się płatna plomba w zębie założona prywatnie?

Najsilniejsza, biała, światło utwardzalna plomba założona do zęba w prywatnym gabinecie może utrzymać się w zębie nawet do 10 lat. Małe białe estetyczne plombki mogą być w zębie dobrych parę lat.
Jeśli pacjent prawidłowo dba o higienę jamy ustnej, czyli nie ma osadu, ani kamienia na zębach, to takie wypełnienia mogą spełniać swoją funkcję latami.

Plomba tymczasowa założona w prywatnym gabinecie utrzyma się w zębie parę dni, tygodni, albo miesięcy.
Zawsze trzeba zapytać, na jaki czas założony został ten rodzaj plomby.
Czasami zakłada się plombę tymczasową podczas leczenia kanałowego, innym razem podczas leczenia głębokiej próchnicy.

Czy w ramach NFZ płaci się za plombę w zębie?

Pacjent ubezpieczony w ramach NFZ wszystkie wypełnienia w zębach ma refundowane, czyli są bezpłatne. Zarówno białe plomby światło utwardzalne, jak i te słabsze chemoutwardzalne, są za darmo u dentysty z kontraktem stomatologicznym z NFZ.

Jakie plomby są refundowane u dentysty?

Warto wiedzieć, że tylko białe plomby są refundowane u dentysty w ramach NFZ.
Nie zakłada się już ciemnych plomb amalgamatowych.  Zarówno dzieciom jak i dorosłym zakłada się silne światło utwardzalne wypełnienia do zębów.

W artykule „Co jest refundowane u dentysty?” na portalu dentystaradzi.pl, znajdą Państwo informacje o rodzajach usług stomatologicznych świadczonych bezpłatnie.

Czym różni się plomba na NFZ od płatnej wykonanej w prywatnym gabinecie?

Warto wiedzieć, że na NFZ plomba światło utwardzalna jest tak samo biała jak w prywatnym gabinecie.
Różnice zaczynają się jeśli chodzi o np. estetykę wypełnienia. W gabinecie prywatnym, dentysta posiada nie tylko jeden lub parę kolorów wypełnienia białego, ale całą paletę odcieni. Może to pozwolić na estetyczne, niemalże niewidoczne, założenie wypełnienia w zębach widocznych podczas uśmiechu.
Tak samo wygląda to przy plombowaniu tylnych zębów. W ramach NFZ dentysta dysponuje jednym rodzajem wypełnień.
W prywatnym gabinecie dentysta posiada różne rodzaje wypełnień, tak by dobrać je indywidualnie do każdego pacjenta.

Plomby wykonane w prywatnym gabinecie mogą dłużej służyć w zębie. Wypełnienia takie mogą być wykonane bardziej estetycznie.

Plomby tymczasowe w ramach NFZ i prywatne są do siebie podobne. W obu gabinetach służą tylko jako tymczasowe zabezpieczenie zęba. Dlatego nie wymaga się od nich ani estetyki, ani długiego utrzymania się w zębie.

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Nie jest poradą stomatologiczną. Ceny nie stanowią oferty handlowej i są jedynie orientacyjne w skali stomatologii w Polsce. 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI