Gdy już mamy protezę zębową akrylową na NFZ, czy szkieletową wykonaną prywatnie, to należy o nią odpowiednio dbać. Chodzi tu nie tylko o pozbycie się płytki nazębnej, osadu, kamienia czy nalotu z papierosów które psuja estetykę protezy. Chodzi o to by wraz z zasadami czyszczenia protez pamiętać o swojej jamie ustnej. Należy regularnie usunąć złogi nazębne, które mogą prowadzić do infekcji jamy ustnej, zapalenia dziąseł i nieświeżego oddechu. A przecież zależy nam aby nasz uśmiech był piękny i trwały. Jakie środki z apteki lub z domu stosować do wyczyszczenia swojej protezy zębowej? O tym dowiesz się z artykułu.
Warto wiedzieć
Czym najlepiej czyścić protezy zębowe?
Do mycia protez zębowych najlepiej stosować środki im dedykowane. Pozwolą one długo utrzymać protezę w odpowiednim stanie, często są bakteriobójcze. Warunkiem niezbędnym jest regularne i staranne ich stosowanie. Mycie protez przez 2 minuty po każdym posiłku miękką szczoteczką i dedykowanym środkiem to praktyka idealna. Jeżeli nie można tego zrobić, to po posiłku należy protezę przepłukać pod bieżącą wodą.
Dostępne w aptekach i drogeriach są dedykowane środki do mycia protez zębowych tj.:
- Pasty do protez zębowych (silnie działanie antybakteryjne, nie rysują powierzchni protez zębowych, usuwają drobinki jedzenia i przykry zapach).
- Tabletki czyszczące (usuwają nawet trudne osady i niszczą bakterie).
Jak usunąć ciemny osad z protezy zębowej?
U osób palących, przebarwienia protez są większe. Nikotyna pozostawia wyraźne zabrudzenia, których domowymi sposobami trudno się pozbyć. Tutaj pomóc mogą jedynie dedykowane tabletki. Po wyszorowaniu szczoteczką protezę umieścić ją (wg instrukcji) najczęściej na 10 minut w naczyniu z rozpuszczoną tabletką. Upewniając się, że cała proteza zębowa jest dobrze zanurzona w roztworze.
U osób spożywających duże ilości kawy lub herbaty osad na protezach jest widoczny, ale przy starannej, systematycznej higienie łatwiejszy do usunięcia, niż u palaczy.
Pasty do protez systematycznie stosowane, uzupełnione tabletkami czyszczącymi dadzą pożądany efekt.
Jak usunąć kamień z akrylu protezy czyli tzw. „sztucznej szczęki”?
Kamienia nazębnego nie wolno usuwać samemu siłą, można w ten sposób uszkodzić protezę. Usuwanie kamienia z protezy zębowej wykonują profesjonaliści – dentysta i higienistka stomatologiczna.
Konieczne jest również usuwanie kamienia z zębów, polegający na pozbywaniu się z powierzchni zębów twardej, zmineralizowanej już płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii, i stanowi poważne zagrożenie chorobotwórcze.
Możemy uniknąć powstawanie kamienia na zębach i na protezie poprzez profilaktykę t.j.:
- Regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów z odpowiednią częstotliwością
- Stosowanie dobrej szczoteczki i odpowiednio dobranej pasty
- Dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
- Stosowanie płukanki
Jak dbać o higienę protez zębowych?
Zasada dbania o higienę protez zębowych dla pacjenta brzmi: Myj zawsze protezy po posiłkach, używając delikatnej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu.
- Unikaj użycia zwykłych past do zębów, zamiast tego używaj pasty do czyszczenia protez, która jest łagodniejsza.
- Starannie oczyścić wszystkie powierzchnie protezy, w tym zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
- Plamy z protezy, można usuwać przy użyciu specjalnych preparatów do czyszczenia protez
- Dokładnie spłukuj protezę po czyszczeniu wodą
- Na noc można zdjąć protezę i przechować ją w specjalnym pojemniku
- Regularnie odwiedzaj stomatologa w celu przeglądu protez
- Po każdej przebytej infekcji jamy ustnej, gardła, nosa, zatok proteza powinna zostać wyczyszczona za pomocą specjalnego płynu antyseptycznego
- Nie należy robić zbyt długich przerw (kilkudniowych) w noszeniu protezy.
Bądź w swoich działaniach staranny i systematyczny.
Czy można czyścić protezę sodą oczyszczoną?
Jednym z domowych sposobów na mycie protezy zębowej jest zastosowanie sody. Jest to popularny sposób, nie gwarantuje on jednak właściwego usunięcia resztek pokarmowych, a tym samym drobnoustrojów na nich się rozwijających. Nie gwarantuje również, że proteza się nie uszkodzi. Soda to nie środek stomatologiczny dlatego nie jest rekomendowana przez dentystów do czyszczenia protez.
Jak domowym sposobem wyczyścić protezę zębową?
W domu do mycia protezy zębowej często się stosuje:
- sodę oczyszczoną
- zwykły ocet,
- sok z cytryny lub kwasek cytrynowy,
- wodę utlenioną.
Domowe środki do mycia sztucznych zębów nie gwarantują odpowiedniej higieny i usunięcia drobnoustrojów z protezy zębowej akrylowej lub szkieletowej. Należy czyszczenie protez w ten sposób traktować jedynie jako zabiegi doraźne. Pamiętać przy tym należy, aby myć protezy odpowiednią szczoteczką, tak by protezy nie uszkodzić i jej nie porysować.
Czy można spać w protezach zębowych w buzi?
O ile jest to możliwe, protezę akrylową refundowaną na NFZ czy zakupioną prywatnie, najlepiej wyjmować na noc z jamy ustnej. Po wyjęciu protezę należy umyć, a następnie umieścić w dedykowanym pojemniku i przechowywać suchą. Nie powinna moczyć się w wodzie przez całą noc. Jeśli wyjęcie protezy nie jest możliwe, trzeba zrobić kilka krótszych przerw w jej noszeniu.
W protezie szkieletowej można spać i chodzić cały dzień. Wyjmować można ją jedynie do zabiegów higienicznych.
Czym można wybielić zęby w protezie?
Protezy zębowe nie są naszymi zębami, ponieważ są wykonane z tworzywa sztucznego. Materiał, z którego wykonywane są protezy akrylowe czy szkieletowe, nie ulega zmianom koloru na tej samej zasadzie, co szkliwo zębów. Dbanie o należytą higienę jamy ustnej to podstawa by proteza nie uległa zanieczyszczeniu i przebarwieniu. Wiadomo, że na protezie zębowej tak jak na naturalnych zębach, codziennie osadzają się zanieczyszczenia. Koniecznie więc trzeba dbać o jej czystość i pierwotny wygląd.
Niestety zębów dostawionych do protezy nie można i nie da się wybielić ani w gabinecie ani sposobami domowymi.
Bibliografia
- https://www.protefix.pl/
- https://corega.com/pl-pl/denture-journey/getting-dentures/how-to-clean-nicotine-stains-from-dentures/
- https://forumstomatologiczne.pl/porada/higiena-protezy/4070
- https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a35/Czestosc-czyszczenia-protezy-akrylowej.html/m62