Kiedy należy wizytę u dentysty odwołać? Nieprzewidziane sytuacje życiowe i zdrowotne to główne przyczyny, ale nie tylko. Najczęściej pacjenci odwołują wizytę u dentysty z powodu opryszczki, przeziębienia, kataru, podwyższonej temperatury ciała, bólu głowy. Odwołując wizytę u stomatologa dajemy szansę innemu pacjentowi skorzystać z pomocy i leczenia stomatologicznego. W artykule opisaliśmy kilkanaście powodów by odwołać swoją wizytę u dentysty.
Warto wiedzieć
Czy można być przeziębionym u dentysty?
Na wizycie u dentysty nie powinno być się przeziębionym. Przeziębienie jest chorobą wirusową, której głównymi objawami są m.in.:
- kaszel
- ból gardła
- nieżyt nosa tzw. katar
- gorączka lub stan podgorączkowy
Przeziębienie może być wywołane przez ponad 200 wirusów, z których najpowszechniejszymi są rinowirusy. Wirus przeziębienia jest zazwyczaj przenoszony drogą powietrzną, przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną wydzieliną z nosa lub materiałem zakaźnym.
Tak więc aby innych nie zarażać, wizytę u stomatologa należy odwołać w przypadku nawet pierwszych objawów przeziębienia. Chodzi tu nie tylko o personel medyczny, ale o zdrowie ludzi napotkanych po drodze i tych siedzących w poczekalni. Nie doprowadzajmy do sytuacji jak w wierszyku dla dzieci Jana Brzechwy pt.„Katar”.
Dlaczego nie można w czasie choroby iść do dentysty?
Podczas jakiejkolwiek choroby wirusowej lub bakteryjnej, nie powinno iść się do dentysty. Sytuacja taka może być niebezpieczna zarówno dla pacjenta, personelu przychodni, innych pacjentów jak i stomatologa.
Pacjent chory ma obniżoną odpornością i zdolności regeneracyjne. Trudniej wszystko się goi, czas rekonwalescencji się wydłuża. Ma to istotne przełożenie na kondycje organizmu, jaki i samopoczucie pacjenta.
Lekarz wraz z osobami postronnymi narażeni są na zarażenie.
W ostatnim czasie wszyscy doświadczyliśmy, jak łatwo się zarazić COVID-19 (wirusem SARS-CoV-2), chorobą zakaźną układu oddechowego. Do typowych początkowych objawów tej choroby zaliczają się gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i płytki oddech. Objawy podobne są do przeziębienia. Szanując zdrowie swoje i innych dbajmy aby nie rozprzestrzeniać tej, czy innych chorób.
Jakie są przyczyny odwołania wizyty u dentysty?
Nie tylko z powodu przeziębienia, czy tzw. powodów rodzinnych odwołujemy wizytę u dentysty. Innymi przyczynami mogą być np. :
- Ciąża – Jest to okres w którym kobieta szczególnie powinna dbać o zdrowie jamy ustnej. NFZ refunduje liczne zabiegi profilaktyczne i leczenie kobiet w ciąży. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy stan ogólny ciężarnej nie pozwala na wizytę.
- Menstruacja – ogranicza wykonywanie niektórych zabiegów, szczególnie z zakresu chirurgii.
- Opryszczka wargowa – Opryszczka wargowa wywołana jest przez wirusa Herpes simplex. Może on się rozsiać nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także całej twarzoczaszki. I doprowadzić do groźnych zmian w postaci np.: zapalenia rogówki i spojówki, opryszczkowego zapalenia jamy ustnej czy mózgu.
- Afty- są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. Jest to owrzodzenie o charakterze płytkiej nadżerki, którą pokrywa jasny nalot i otacza rumieniowate, zapalne. Leczenie podczas obecności afty lub aft może być znacznie utrudnione. Więcej w artykule ” Afty- dlaczego powstają i jak je leczyć?
- Problemy żołądkowe – biegunka, czy wymioty.
Jak odmówić wizytę u dentysty?
W dobie powszechnego dostępu do Internetu i sieci telekomunikacyjnych odwołanie wizyty u stomatologa jest proste. Wizytę u dentysty można odwołać dzwoniąc bezpośrednio do rejestracji przychodni, czy stomatologa. Można wysłać odwołanie e-maila, czy powiadomić smsem.
Można to zrobić wcześniej, lub w tzw. ostatniej chwili. Jest to działanie w obopólnym interesie.
Pacjent może od razu umówić się na kolejny termin, a lekarz powiadomić kolejnego pacjenta o wolnym czasie. Przychodnia organizując swoją pracę może bardziej racjonalnie zarządzać pracą personelu. Takie odpowiedzialne zachowanie jest społecznie bardzo istotne.
Czy dentysta może odmówić przyjęcia pacjenta z bólem zęba?
Czasami zaczyna nas bardzo boleć ząb i szukamy pomocy. Pacjent ma prawo udać się na wizytę do dowolnego gabinetu stomatologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ. Lekarz w tej placówce nie ma prawa odmówić przyjęcia pacjenta z bólem. Będzie on jednak dodatkowym pacjentem i na pomoc będzie musiał poczekać w kolejce. W sytuacji, gdy taka sytuacja zdarzy się w dni wolne/ świąteczne lub wieczorne/nocne pacjent może skorzystać z pomocy doraźnej na NFZ.
Wiedzieć trzeba, że pomocą doraźną objęci są tylko pacjenci ubezpieczeni.
Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia. Pełen zakres informacji uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego leczenie. Wyniki leczenia mogą się różnić u każdego pacjenta. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.