Kiedy trzeba wymienić plombę w zębie?

Redakcja portalu
wymiana plomby srebrnej amalgamatu na biale wypelnienie gdy byla prochnica i bol zeba

Wypełnienie, czyli plomba w zębie jest znakiem, że ząb był leczony. Dbając o zęby dbamy o swoje zdrowie. Jednak zdarza się, że ząb z plombą boli lub się złamie. Dlaczego? Regularne wizyty u dentysty i przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej mogą zapobiec problemom z chorobami zębów i z rozszczelnianiem lub łamaniem się plomb. Dlaczego tak się dzieje, że leczony ząb sam się złamie lub boli? Plomby, należy regularnie sprawdzić czy już trzeba wymieniać gdy są np. nieszczelne, lekko połamane, szare, z czarną obwódką. Pamiętaj, to dentysta decyduje czy plomba jest już do wymiany.

Kiedy plomba jest do wymiany?

Nawet jeśli nie odczuwamy dolegliwości bólowych, to ważne aby stomatolog dokładnie przyjrzał się plombom w Twoich zębach. Czas, w którym należy wymienić plombę w zębie, może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj plomby, stan zęba oraz indywidualne potrzeby pacjenta.

Zwykle białe plomby stomatologiczne mają określoną żywotność, która wynosi około 5 a nawet 10 lat. W bardzo różnym czasie od założenia plomby może okazać się, że jest ona do wymiany. Najczęściej powodem jest jej zmieniony kształt, kolor lub ból zęba na bodźce termiczne lub mechaniczne. W takich sytuacjach decyzja o wizycie u dentysty powinna być jak najszybsza.

Pamiętaj, w przypadku bólu możesz zawsze skorzystać z pomocy stomatologicznej na NFZ.

Jak często wymieniać plomby w zębach?

Jeżeli plomba w zębie jest pełnowartościowa, cała i ząb nie jest uszkodzony to nie ma potrzeby wymieniać ja na inną. Raz, że po raz kolejny „rozwiercamy” ząb. Dwa, że zastąpimy ją odpłatnie taką samą tylko nowszą. Mówimy tu o plombach białych.
Oczywiście plomba jest do wymiany gdy np.:

 • Pojawi się nadwrażliwość i/lub ból zęba. Tu lekarz może np. wymienić plombę, założyć lekarstwo lub/i zalecić leczenie kanałowe, a nawet rekomendować usunięcie zęba.
 • Jeśli zauważasz, że podczas jedzenia lub picia dostaje się jedzenie lub płyny pod plombę, może to oznaczać jej nieszczelność.
 • Jeśli plomba jest uszkodzona, pęknięta lub zużyta, może to prowadzić do dalszych problemów, takich jak próchnica czy infekcja.

Warto wiedzieć, że jeden pacjent będzie miał wskazania do wymiany plomby już po np. 3 latach od jej założenia. U innego pacjenta plomba może być do wymiany dopiero po 8-10 latach.

Różnica w czasie potrzeby wymiany plomby wynika m.in. z odmiennej higieny jamy ustnej, predyspozycji do rozwoju choroby próchnicowej, stosowanej diety czy ogólnego zdrowia organizmu lub nawet typu przyjmowanych leków.

Pacjent, który nie ma wyleczonej wady zgryzu może mieć np. problem z kruszeniem się zębów i plomb. U tych pacjentów, siły działające na nieprawidłowe stojące zęby mogą być zbyt duże i prowadzić do ich „pękania”. Warto pomyśleć o leczeniu ortodontycznym aparatem stałym lub przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi.

Kiedy plomba może wypaść?

Plomba może wypaść z zęba w różnych sytuacjach i z wielu powodów. Najczęściej plomba wypada, gdy wokół niej jest próchnica i zbyt długo zwlekano z leczeniem takiego zęba.  Innym powodem może być niestandardowa dieta np. zbyt częste picie napojów gazowanych lub energetyków o skrajnych pH, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia się plomby i jej wypadnięcia.

Innymi powodami, kiedy plomba może wypaść są np.:

 • Plomba lub ząb przy niej został mechanicznie uszkodzony.
 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej, czyli nieusunięty kamień nazębny i osad to siedlisko bakterii wpływających na stan wypełnień w zębach.
 • Próchnica w zębach.
 • Osłabienia struktury zęba poprzez niewłaściwą dietę np. żucie twardych pokarmów.
 • Niewłaściwe użytkowanie zębów, takie jak używanie ich np. do otwierania butelek.
 • Jeśli plomba została nieprawidłowo założona. Informacja ta odnosi się najczęściej do dzieci u których warunki założenia wypełnienia są bardzo trudne. Czasami jedną plombę zakłada się nawet dwa razy dziecku. Jeśli jesteś rodzicem pamiętaj, że dzieci w Polsce można leczyć stomatologicznie na NFZ.

Czy czarne plomby trzeba wymienić?

Dawniej w ramach NFZ pacjenci mieli zakładane plomby/wypełnienia amalgamatowe. Srebrne, nieestetyczne, plomby amalgamatowe odchodzą do lamusa. Od 9 października 2022 r. stomatolodzy leczą zęby na NFZ tylko tzw. białymi plombami (cement szkłojonomerowy lub kompozyt).

W koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ nie ma procedury wymiany czarnej plomby na białą „na życzenie”. Jeżeli będą do tego przesłanki medyczne, to lekarz może usunąć srebrny zepsuty amalgamat na NFZ. Chociaż nie każdy gabinet będzie miał taką możliwość. Dentysta jest zobligowany posiadać odpowiedni sprzęt (separator) do utylizacji plomby amalgamatowej. O wymianie zawsze decyduje dentysta.
Amalgamatów nie powinni posiadać pacjenci m.in.:

 • mający alergie na metale
 • posiadający tatuaże amalgamatowe

Głównym wskazaniem do usuwania plomb amalgamatowych jest rozpoznanie toczącego się procesu próchniczego w zaplombowanym zębie. Warto również wiedzieć, że stare plomby amalgamatowe mogą dawać nieoczywiste objawy u niektórych pacjentów tzw. skutki uboczne. Mogą należeć do nich bóle głowy, drażliwość, problemy gastryczne czy uczucie ogólnego osłabienia. Musisz omówić to ze swoim dentystą.
U pacjentów będących pod stałą kontrolą stomatologa wymiana plomb to zwykle rutynowy zabieg, skutecznie zabezpieczający zęby na kolejne lata.

Czy można poprosić o wymianę plomby w zębie?

Zaufaj swojemu stomatologowi w kwestii plomb.
Warto pamiętać, że nawet zdrowo wyglądający biały ząb może być dotknięty głęboką próchnicą. Gdy zmiany objęły już miazgę dentysta musi przeprowadzić zabieg endodontyczny (usunięcie miazgi i oczyszczenie kanałów). Leczenie kanałowe to większe koszty, sięgające zwykle około kilkuset złotych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne wizyty u stomatologa, które pozwolą odpowiednio wcześniej przeciwdziałać takiej sytuacji.

Pamiętaj.
Jeżeli po wymianie plomby pacjent odczuwa ból lub dyskomfort w jamie ustnej należy pilnie skonsultować się ze stomatologiem.

Wskazania do wymiany plomby w zębie to m.in.:

 • Boli cię ząb
 • Plomba wypadła
 • Nadwrażliwość na temperaturę (gorące i zimne)
 • Plomba pękła
 • Plomba uszczerbiła się
 • Plomba przebarwiła się
 • Ząb zmienia kolor

Ile kosztuje wymiana plomby w zębie?

Cena wymiany plomby amalgamatowej na białe wypełnienie to koszt od ok. 250 zł do 500 zł. Kwota ostateczna zleży od:

 • wielkość ubytku do uzupełnienia
 • użytego materiału
 • renomy gabinetu

Wymiana białej plomby chemoutwardzalnej lub po prostu starej na plombę w kolorze zęba, to koszt ok. 150 zł – 450 zł.

Bibliografia

 • STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ ZARYS KLINICZNY M. Lipski , U. Kaczmarek , Z. Jańczuk; PZWL,2014
 • PRÓCHNICA ZĘBÓW – DIAGNOSTYKA I PLANOWANIE LECZENIA. Przewodnik kliniczny. D. Borczyk

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia. Pełen zakres informacji uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego leczenie. Wyniki leczenia mogą się różnić u każdego pacjenta. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI