Po co dentyście „zębówka” – małe zdjęcie RTG?

kobieta na fotelu dentystycznym na robione zdjecie zęba

Po co dentyście do leczenia kanałowego potrzebna jest „zębówka” czyli małe zdjęcie RTG zęba?

Leczenie endodontyczne zęba potocznie nazywane jest przez pacjentów po prostu leczeniem kanałowym. Wynika to zapewne z faktu, że dentysta na wizycie często mówi „teraz wyjmę nerwy z kanałów”,  czyli miazgę z komory zęba i kanałów korzeniowych. Skoro dentysta tak świetnie zna się na leczeniu zębów, to po co proszeni jesteśmy o wykonanie zdjęć RTG zęba, przed leczeniem kanałowym?

Dlaczego zęby trzeba leczyć kanałowo czyli endodontycznie?

Gdy boli nas ząb, lub gdy ząb nie reaguje na żadne bodźce, oznacza to najpewniej, że toczy się w nim stan zapalny, lub po prostu jest martwy. Obie te sytuacje są bardzo groźne, gdyż nie leczone mogą doprowadzić do powikłań.

Powikłania miejscowe

  • obrzęk w okolicy głowy i/lub szyi
  • asymetria twarzy
  • wysięk ropny z zęba lub z kieszonki dziąsłowej (przestrzeni wokół zęba)
  • powiększenie regionalnych węzłów chłonnych
  • pęknięcie zęba
  • obecność przetok (wysięk ropny wydostaje się przez błonę śluzową w jamie ustnej lub przez skórę w okolicy szczęki czy żuchwy)

Powikłania ogólne

  • stan zapalny oka
  • ropień mózgu

Jak wygląda diagnostyka zęba u endodonty, czyli dentysty leczącego endodontycznie zęby?

  • Dentysta zanim podejmie jakiekolwiek leczenie, najpierw zbierze od nas wywiad ogólnomedyczny, oraz historie naszego leczenia stomatologicznego.
  • Następnie porozmawia o naszych dolegliwościach: ile trwają, jakiej są intensywności, czy pozwalają spać w nocy, czy jednak pacjent musiał przyjmować leki przeciwbólowe?
  • Dopiero po poznaniu naszego zdrowia i historii leczenia stomatologicznego, lekarz rozpoczyna dokładne badanie jamy ustnej i zęba który jest dla nas największym problemem.
  • Lekarz w trakcie badania ocenia w jakiej kondycji jest ząb. Bada czy ząb jest żywy. Sprawdza reakcje na np. ciepło, zimno, opuk.
  • Zaleca się, by pacjent co parę lat, wykonywał zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów tzw. zdjęcie przesiewowe.
  • Natomiast dentysta do leczenia kanałowego potrzebuje informacji, które pochodzą z małego zdjęcia RTG tzw. „zębówki”. W tzw. trudnych sytuacjach lekarz może zlecić badanie CBCT.

Coraz więcej dentystów leczy zęby pod mikroskopem, który zwiększa bezpieczeństwo i precyzję pracy.

 Po co dentyście „zębówka” czyli małe zdjęcie RTG zęba?

Małe zdjęcie RTG, za czasów gdy nie było wielkich i drogich maszyn do robienia zdjęć panoramicznych, czy cefalometrycznych lub CBCT, uznawane było za złoty standard diagnostyki uzupełniającej informacje uzyskane podczas rozmowy i badania.

Obecnie „zębówka” nadal pozostaje na bardzo wysoko cenionej pozycji wśród dentystów, jeśli chodzi o badania zarówno podstawowe, jak i dodatkowe, przy podejmowaniu się leczenia kanałowego.

Małe zdjęcie RTG zęba pokazuje stan:

  • ogólny zęba (ilość i jakość tkanek zęba, kształt, położenie w kości)
  •  ogólny przyzębia (procesy fizjologiczne lub patologiczne tkanek podtrzymujących ząb)
  •  patologiczny w zębie (np. zwapnienia jam zęba tzw. kamienie miazgi, resorpcja zęba czyli zanikanie pewnej części zęba)
  •  poprzedniego leczenia kanałowego lub założonej korony protetycznej (jeśli wcześniej było to wykonane na problemowym zębie)
  •  patologiczny wokół zęba (np. zapalenie stanek przyzębia, torbiel, procesy nowotworzenia)
  • anomalie w kształcie zęba (np. zakrzywiony korzeń, dodatkowe kanały)

Zdjęcie zębowe RTG potrzebne jest by bardzo świadomie podjąć decyzję np. o ponownym leczeniu zęba lub jego usunięciu.

RTG zęba

RTG zęba

Czy można wykonać leczenie kanałowe bez  zdjęcia RTG?

Według zaleceń, w tym wytycznych Polskiego Towarzystwa Endodontycznego diagnostyczne zdjęcie radiologiczne powinno być ocenione przed rozpoczęciem leczenia zęba.

By zdjęcie było wartościowe, powinno uwidocznić przynajmniej cały korzeń czy korzenie zęba oraz minimalnie 2-3 mm okolicy okołowierzchołkowej.

Na podstawie tego zdjęcia, lekarz jest w stanie przygotować się i poinformować pacjenta o  sposobie leczenia oraz ewentualnych trudnościach, jakie mogą wystąpić.

W skrajnej sytuacji lekarz widząc RTG zęba informuje, że ząb nie powinien być już leczony. Ponieważ jego stan nie rokuje na wyleczenie, czy wygojenie (np. złamany korzeń, bardzo duży stan zapalny przy korzeniu) .

Dygresja autorki

Korzyści z wykonanego małego zdjęcia zębowego RTG są nieocenione. Jest to badanie bardzo szybkie i niebolesne. Od  analizy tego zdjęcia może zależeć, czy leczenie endodontyczne ma sens. Czy wręcz nie powinno się go wykonywać, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów i nie przysparzać sobie bólu.  Nie wszyscy wiemy, że zdjęcia te obecnie wykonuje się metodą cyfrową. Dawka użytego promieniowania jest tak mała, że nie powinna  wywoływać u nas obaw nadmiernego napromieniowania.

Jeżeli  w tej kwestii nasunęły się Państwu pytania, piszcie chętnie odpowiem.

dr Agnieszka Czechumska

Zobacz jeszcze:

7 komentarzy

Anna 3 maja 2023 - 05:55

mam pytanie nigdy przed leczeniem kanałowym nie miałam zdjęcia RTG czy to dobrze może powinnam sama poprosić o zdjęcie i skonsultować to leczenie kanałowe z innym dentysta

Odpowiedz
dr Agnieszka 4 maja 2023 - 12:09

Zdjęcie RTG małe tzw. zębówka jest już standardem w dziale stomatologii zajmującym się leczeniem kanałowym, czyli endodoncji. Bywają, sytuacje w których albo nie ma czasu albo nie można z jakiegoś powodu wykonać tego RTG. Ale jeśli miną czynniki ograniczające, to zdjęcie takie warto wykonać. Leczenie kanałowe jest trudne, a te zdjęcie/zdjęcia pomagają w podejmowaniu najlepszych decyzji. Reasumując, tak warto mieć zdjęcie RTG zęba zarówno przed leczeniem kanałowym jak i powinno się mieć zdjęcie po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Pozdrawiam

Odpowiedz
Emilia 16 października 2023 - 12:59

lekarz wykonał leczenie kanałowe bez RTG teraz ząb mnie pobolewa, a lekarka twierdzi że to inny ząb mnie boli, czy brak zdjęcia RTG przy leczeniu kanałowym to błąd medyczny

Odpowiedz
Redakcja portalu 16 października 2023 - 20:16

Witam, jeśli jest Pani w ciąży lub planuje ciążę lub ma przeciwskazania do RTG to być może z tego powodu RTG nie było wykonane. Proszę się upewnić czy leczenie zostało zakończone? Czasami lekarz zakłada do kanału zęba lek i wtedy nie wykonuje się RTG. Jeśli leczenie zostało zakończone to zdjęcie RTG jest rekomendowane.

Odpowiedz
Marek 18 września 2023 - 19:04

Dzień dobry,
Chodzę prywatnie do stomatologa i okazało się, że jeden ząb będzie leczony kanałowo, lekarz uprzednio kazał mi zrobić małe zdjęcie rtg. Jednak nie stosuje on mikroskopu przy leczeniu (zawsze sugeruje się tylko tym zdjęciem) czy to znaczy że będę miał niedokładnie wyleczony ząb?

Odpowiedz
dr Agnieszka 18 września 2023 - 21:23

Witam, mikroskop jest narzędziem dodatkowym przy pierwotnym (pierwszorazowym) leczeniu kanałowym zęba. Obecnie przy leczeniu powtórnym/ponownym część dentystów rekomenduje leczenie w powiększeniu by lepiej doczyścić wnętrze zęba. Jest wielu nadzwyczaj doświadczonych dentystów leczących niesamowicie bez powiększenia dlatego warto zapytać się swojego lekarza o możliwe dodatkowe korzyści jakie byłyby u Pana. U każdego pacjenta może być rekomendowana inna technika leczenia. Czy pomogłam? Czy coś doprecyzować?

Odpowiedz
Marek 18 września 2023 - 21:59

Dziękuję bardzo, pomogła pani ;)

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI