Dużo młodych ludzi chce być zauważonym, przynależeć do jakiejś grupy społecznej, wyrażać siebie, swoją indywidualność przez modę. Od najdawniejszych czasów ludzie ozdabiali swoje ciała poprzez piercing tzw. kolczykowanie. Teraz ta moda wróciła. Nie wszyscy wiedzą, że smiley czy piercing to zabiegi które mogą być niebezpieczne dla naszego organizmu. W artykule opisaliśmy stomatologiczne skutki uboczne smiley, czyli kolczyka w wędzidełku wargi. Przeczytasz także, że kolczyk wargi może m.in. niszczyć zęby i przyległą do niego błonę śluzową jamy ustnej.
Warto wiedzieć
Czym jest smiley?
Przekłucie wędzidełka górnej wargi to smiley, a dokładniej przekucie, trójkątnego, pionowego fałdu błony śluzowej. Przebiega on przez środek górnego łuku, od wewnętrznej strony wargi górnej do wyrostka zębodołowego. Taki kolczyk widoczny jest tylko przy szerokim uśmiechu lub wywinięciu wargi.
Czy smiley jest bezpieczny?
Kolczyk w wędzidełku wargi to dość niebezpieczna ozdoba, może doprowadzić do wielu powikłań. Najczęściej spotyka się uraz wargi, pęknięcie szkliwa zębów przednich górnych, odleżyny na wyrostku zębodołowym. Powikłania przy smiley są podobne jak przy piercingu języka.
Więcej o tym w artykule „Kolczyk w języku oczami dentysty” na naszym portalu.
Powikłania stomatologiczne przy smiley
Najczęściej obserwowanymi powikłaniami występującymi w jamie ustnej po smiley czyli przekłuciu i założeniu kolczyka na wardze lub wędzidełku wargi górnej są m.in.:
- uszkodzenia mechaniczne zębów głównie siekaczy górnych (przypadkowe lub spowodowane zabawą kolczykiem)
- recesje dziąsła w okolicy zębów kontaktujących się z kolczykiem
- odczyny zapalne błony śluzowej
- zakażenia jamy ustnej, wargi
- nadwrażliwość zębów których szkliwo popękało pod wpływem małych ale częstych urazów
Kto może wykonać smiley?
Smile wykonywany jest u profesjonalisty w sprawdzonym gabinecie. Warto sprawdzić, czy piercer należy np. do Stowarzyszenie Professional Piercers Poland, którego Misją jest m.in.:
„Misją stowarzyszenia jest wspieranie polskich piercerów w pogłębianiu wiedzy z zakresu anatomii, technik piercingu, higieny oraz doskonalenie umiejętności bezpiecznego przekłuwania ciała i dbania o klienta po zabiegu…”
Warto również pójść do stomatologa aby sprawdzić stan uzębienia, błony śluzowej oraz anatomię wędzidełka. Może bowiem okazać się ono za krótkie i nie nadawać do kolczykowania.
Przeciwwskazania do wykonania smiley’a.
Aby mieć wykonany piercing należy być całkowicie zdrowym.
Przeciwwskazaniem do wykonania smiley to m.in.:
- za krótkie wędzidełko wargi
- niewyleczone zęby z próchnicą
- stany zapalne języka czy błony śluzowej jamy ustnej
- naklejony na zęby stały aparat ortodontyczny
- noszenie przezroczystych nakładek ortodontycznych
Piercing wargi
Dość popularnym piercingiem, szczególnie u kobiet, jest piercing warg. Wymaga on jednak dużo wyrzeczeń, szczególnie w kwestii higieny zębów. Zabieg przekłucia trwa niespełna minutę, pielęgnacja natomiast jest bardzo wymagająca i trwa przez cały czas noszenia kolczyka w wardze górnej czy dolnej.
Istotne jest aby żadna z ozdób nie dotykała zębów, nie ścierała ich. Szkliwo nie odbudowuje się, jego odbudowa jest skomplikowana i możliwa jedynie w gabinecie stomatologicznym. Odbudowanie złamanego kawałka zęba to koszt od 300 zł. Zęby z uszkodzonym szkliwem stają się również wrażliwe na zmianę temperatury, co powoduje ból. Nadwrażliwości zębów to również kłopot z komfortowym jedzeniem i gryzieniem.
Czas gojenia się piercingu wargi
U części osób pełne wygojenie po piercingu wargi trwa od dwóch tygodni nawet do miesiąca lub dłużej.
Po zabiegu i przez kolejne dni, warga jest opuchnięta, co może znacznie ograniczyć możliwość jedzenia i picia. Ważne, aby dbać o miejsce przekłucia zachowując należytą higienę zarówno zębów jak i skóry wokół ust. W przeciwnym wypadku może wdać się infekcja, co znacznie wydłuży proces gojenia. W przypadku infekcji może być potrzebna pomoc lekarza lub chirurga.
Postępowanie po zabiegu piercingu wargi
Przez czas rekonwalescencji szczególnie musimy zadbać o stan jamy ustnej aby zminimalizować ilość bakterii, która mogłaby dostać się do świeżej rany przy kolczyku. Dlatego m.in.:
- spinamy włosy by nie zahaczyć nimi o wystający kolczyk
- delikatnie zdejmujemy odzież
- nie jemy gorących, ostrych, i bardzo słonych potraw
- nie pijemy alkoholu
- nie żujemy gumy
- pijemy dużo wody
- płuczemy chłodnym naparem z szałwii
- zmieniamy szczoteczkę do zębów na nową
- nie stosujemy wybielające pasty do zębów
- nie wkładamy do ust, żadnych przedmiotów w celu przygryzania
- rezygnujemy z pocałunków
- nie dotykamy piersingu
Czy piercing wargi boli?
Odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. Każdy ma inny próg bólu. Kolczyk w wardze najczęściej umieszczany jest ze znieczuleniem, teoretycznie więc nie powinien boleć. Większość osób odczuwa jedynie delikatne ukłucie, niektórzy odczuwają ból, lub duży dyskomfort tuż po zabiegać.
Powikłania stomatologiczne po piercingu wargi
Po nieprawidłowo wykonanym zabiegu piercingu wargi, mogą wystąpić niepożądane efekty, tj. m.in.:
- krwotok w przypadku przebicia dużego naczynia krwionośnego;
- infekcja – jeżeli warunki przy wykonywaniu zabiegu nie były sterylne lub po zabiegu rana nie była odpowiednio pielęgnowana;
- paraliż twarzy – jeżeli porażony zostanie nerw;
- przesunięcie się kolczyka;
- przerost blizn;
- wyrwanie kolczyka np. podczas snu;
- wrośnięcie kolczyka w ciało – wtedy potrzeba jest już interwencja chirurga
- wypadnięcie kolczyka i aspiracja do górnych dróg oddechowych co może być bezpośrednim zagrożeniem życia.
Kolczyk wargi a aparat na zęby
Osoby, które mają aparat ortodontyczny na zębach nie powinny zakładać kolczyka ani do języka ani do wargi.
Lekarz ortodonta może odmówić leczenia jeśli kolczyk przeszkadza w prawidłowej biomechanice aparatu. Podobna sytuacja jest gdy kolczyk powoduje inne skutki uboczne w jamie ustnej które wpływają negatywnie na proces leczenia ortodontycznego wady zgryzu.
Aparat ortodontyczny stały może zahaczać o kolczyk. Metal kolczyka może wpłynąć na powstanie prądów galwanicznych w jamie ustnej. Kolczyk może również uderzając w zamek doprowadzić do jego odczepienia. Brak zamka ortodontycznego oznacza brak prawidłowego leczenia. Powyżej opisano tylko parę powodów dlaczego nie powinno się mieć kolczyka w języku czy wardze podczas leczenia ortodontycznego. Resztę wytłumaczy Tobie lekarz na wizycie.
Bibliografia
- Przegląd Lekarski 2013 /70/9757 Miejscowe powikłania kolczykowania wargi i języka – opis przypadków K. ŁAZARZ-BARTYZEL, M. CHOMYSZYN-GAJEWSKA,I. OLSZEWSKA-CZYŻ, M. KANTOROWICZ
- Dent. Med. Probl. 2007, 44, 2, 231–235 „Kolczykowanie a stan jamy ustnej” B. MARCZEWSKI, A. PARADOWSKA, K. NAPIERALSKA
- Dent. Med. Probl. 2004, 41, 1, 145–149 „Piercing (kolczykowanie) jamy ustnej– opis przypadków” M. MENDAK, E. KAROLEWSKA
Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne kolczykowania. Dentyści nie polecają wykonywania piercingu w jamie ustnej (np. w języku, wędzidełku i wardze) ponieważ może to zagrażać zdrowiu i życiu. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego leczenie.