Niepełnosprawni pacjenci u dentysty w ramach NFZ

Redakcja portalu
nfz darmowe leczenie zebow niepelnosprawnych pacjentow przez dentyste stomatologa refundowane procedury stomatologiczne na narodowy fundusz zdrowia

W Polsce jest dentysta dla dzieci i osób niepełnosprawnych udzielających świadczeń stomatologicznych w ramach NFZ. Pacjenci niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, mają zapewnione kompleksowe bezpłatne leczenie stomatologiczne. W praktyce jednak wielu z nich ma do niego bardzo utrudniony dostęp. Ciągle brakuje  wyspecjalizowanych miejsc przygotowanych do leczenia wszystkich potrzebujących osób. Warto wiedzieć, że jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia zębów i jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym to konsultację anestezjologiczną, leki, znieczulenie, leczenie dentystyczne i kontrolę pozabiegową ma za darmo. Wykaz świadczeń stomatologicznych mogących być wykonanych podczas zabiegu jest długi i godny uwagi. Zapraszamy do artykułu.

Czy znieczulenie ogólne do leczenia stomatologicznego jest refundowane w NFZ niepełnosprawnym pacjentom?

Ustawodawca określił, że jeśli są do tego wskazania to dla dzieci i osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym, dentysta może wykonać zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym w ramach ubezpieczenia NFZ.

Refundacja takiego leczenia składa się m.in. z:

  • konsultacji anestezjologicznej
  • leków do znieczulenia ogólnego
  • zabiegu w znieczuleniu ogólnym
  • kompleksowego leczenia stomatologicznego
  • opieki po wykonanym zabiegu.

Leczenie stomatologiczne pacjenta niepełnosprawnego zależy m.in. od:

  • wieku
  • stanu jamy ustnej, uzębienia i przyzębia
  • stopnia upośledzenia ruchowego i umysłowego
  • kosztów finansowania opieki stomatologicznej
  • aktualnej dostępności do specjalistycznej opieki dentystycznej
  • pomocy w postaci przeszkolonych wolontariuszy lub organizacji

Dzieci z niepełnosprawnością u dentysty w ramach NFZ

Zgodnie z ustawą „§ 4. 1. Dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym do ukończenia 16 roku życia, oraz dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym od ukończenia 16 do ukończenia 18 roku życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień, znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych, z wyłączeniem procedury wizyty niepowiązanej z innymi świadczeniami gwarantowanymi (pierwszej wizyty dzieci do ukończenia 6. roku życia).”

Powyższe oznacza, że po zakwalifikowaniu dziecka do leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym dentysta może wykonać liczne procedury stomatologiczne np. leczenie próchnicy, usunięcie chorego zęba, lakowanie, fluoryzację.

Warto wiedzieć, że używany do leczenia kompozytowy materiał światłoutwardzalny to nic innego jak silna biała plomba, którą zakłada się rutynowo w stomatologii prywatnej.

Czy wiesz, że leczenie dzieci i młodzieży u dentystów na NFZ może być prowadzone w gabinetach, jak i w szkołach czy w jeżdzących po Polsce dentobusach.

Dorosłe osoby niepełnosprawne u dentysty w ramach NFZ

Zgodnie z rozporządzeniem „Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 18 rok życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują znieczulenie ogólne i kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.”
Oznacza to, że można ubiegać się o kompleksowe leczenie stomatologiczne przeprowadzone w warunkach znieczulenia ogólnego. Lekarz wykorzysta podczas leczenia biały materiał stomatologiczny, czyli szybko wiążący i twardy materiał kompozytowy. Takie plomby utrzymują się znacznie dłużej w zębach, niż materiały chemoutwardzalne.

Osoby z niepełnosprawnością mogą również korzystać z protetyka na NFZ w celu otrzymania protezy zębowej.

Jakie zabiegi w ramach NFZ może wykonać dentysta dziecku i osobie dorosłej niepełnosprawnnej w znieczuleniu ogólnym?

Lekarz dentysta podczas leczenia dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych w znieczuleniu ogólnym stara się przeprowadzić sanację jamy ustnej. Oznacza to podjęcia próby leczenia wszelkich chorób zębów i innych części jamy ustnej np. dziąseł.
Pacjentowi może wykonać m.in.:

  • szczegółowe badanie zębów i jamy ustnej
  • wyleczenie wszystkich zębów (mlecznych, stałych)
  • zakładanie wypełnienia stałego, czyli białej plomby
  • usunięcie zęba/ zębów/ korzeni zębów
  • czyszczenie zębów z kamienia nazębnego
  • nacięcie ropnia
  • leczenie kanałowe zębów
  • zakładanie opatrunków do zębów
  • leczenie dziąseł
  • mikrochirurgię w jamie ustnej

Bibliografia

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 26 listopada 2021 r. Poz. 2148 OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 12 października 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Zobacz jeszcze:

11 komentarzy

Anna 4 marca 2024 - 15:22

gdzie mogę wyleczyć zęby jako osoba niepełnosprawna z chorobą narządów ruchu. oczywiście pod narkoza u na NFZ. jestem z Warszawy

Odpowiedz
Redakcja portalu 28 marca 2024 - 09:40

Witamy.
W tym przypadku rekomendujemy w pierwszej kolejności wizytę u stomatologa.
Zgodnie z informacjami NFZ ( https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/) w województwie mazowieckim leczenie stomatologiczne można wykonać m.in.:
PORADNIA STOMATOLOGII ZACHOWAWCZEJ
Adres :WARSZAWA BIAŁOŁĘKA, MAGICZNA 20/1

GABINET STOMATOLOGICZNY
Adres: WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE, KARMELICKA 26

STOMATOLOGIA PROTETYKA MP-DENT MACIEJ PAŁASZ
Adres: WARSZAWA URSYNÓW, DEMBOWSKIEGO 12

MP DENT
Adres: WARSZAWA URSYNÓW, DEMBOWSKIEGO 12

PORADNIA STOMATOLOGII ZACHOWAWCZEJ
Adres: WARSZAWA ŻOLIBORZ, KRASINSKIEGO 54/56

PORADNIA STOMATOLOGII ZACHOWAWCZEJ
Adres: WARSZAWA BEMOWO, KARTEZJUSZA 2

Na takiej wizycie stomatolog zadecyduje co w kolejności należy wykonać i pokieruje do odpowiedniej placówki.

Odpowiedz
Katarzyna 20 marca 2024 - 22:50

Witam serdecznie, Czy jako osoba niepełnosprawna, mogę mieć refundowane leczenie u każdego stomatologa, który ma kontrakt NFZ, czy muszą to być specjalne placówki ? „Ustawodawca określił, że jeśli są do tego wskazania …”, co oznacza „jeśli są do tego wskazania”, ewentualnie kto ustala te wskazania, czy nie wystarczy fakt, że jest się osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym lub znacznym ? Pobieram tylko najniższą rentę, nie jestem w stanie finansować sobie leczenia stomatologicznego. Będę bardzo wdzięczna za pomoc ?

Odpowiedz
Redakcja portalu 20 marca 2024 - 23:54

Witamy, prosimy otworzyć aktualizowaną na bieżąco stronę https://pacjent.gov.pl/terminy-leczenia Tam prosimy wpisać PORADNIA STOMATOLOGICZNA i wybrać województwo. Pojawią się placówki z kontraktem NFZ ze stomatologii ogólnej dla dorosłych. Prosimy zadzwonić bezpośrednio do placówek i zapytać się o termin oczekiwania i warunki przyjęcia. Wiemy, że pacjenci z niepełnosprawnością która pozwala na „standardowe” leczenie stomatologiczne są leczeni w tych placówkach. Pacjenci niepełnosprawni wymagający bardziej specjalistycznego sprzętu lub bardziej wykwalifikowanego personelu do zabiegów stomatologicznych kierowani są do wyspecjalizowanych placówek w swoim województwie.

Odpowiedz
Sabina 24 kwietnia 2024 - 22:57

Witam gdzie w Kielcach lub Łodzi mogę wyleczyć żeby pod narkoza

Odpowiedz
Redakcja portalu 2 maja 2024 - 14:58

Witamy, W Łodzi leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ prowadzone jest w Przychodni Stomatologicznej „Zgryz” na ul.Przędzalniana 66, 90-338 Łódź-Widzew ; w Centrum Stomatologicznym na ul. Warszawska 104, 98-400 Wieruszów ;w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w I Poradni Stomatologii Ogólnej

Odpowiedz
Redakcja portalu 2 maja 2024 - 15:00

W Kielcach leczenie stomatologiczne pod narkozą na NFZ prowadzone jest w Przychodni „SANDOMIERSKIE CENTRUM STOMATOLOGII”; w POWIATOWYM ZAKŁADZIE OPIEKI ZDROWOTNEJ PORADNIA STOMATOLOGICZNA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH LECZONYCH W ZNIECZULENIU OGÓLNYM
ul.BATALIONÓW CHŁOPSKICH 6, 27-200 Starachowice; W SPECJALISTYCZNY NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MOTO-MED SP. Z O.O.
PORADNIA CHIRURGII STOMATOLOGICZNEJ ul.ZAGNAŃSKA 84B, 25-528 Kielce; „TOP-DENT” PORADNIA STOMATOLOGICZNA – NARKOZY ul.HOŻA 19, 25-618 Kielce

Odpowiedz
Anna 2 kwietnia 2024 - 00:15

Czy jako osoba niepełnosprawna, przy braku zębów tzw. czwórek jest możliwość mostu w ramach NFZ? lub jakiś inny sposób refundowany przez NFZ?

Odpowiedz
Redakcja portalu 5 kwietnia 2024 - 00:34

Witamy, mosty zębowe nie są refundowane na NFZ dla nikogo. Można natomiast mieć wykonaną protezę zębową. Prosimy umówić się do dentysty lub protetyka stomatologicznego na NFZ. Podrawiamy

Odpowiedz
Grażyna 14 kwietnia 2024 - 19:34

Kochana Redakcjo nie do konca mozna się zgodzić,że mozna wykonać protezę zębową,gdyż musi brakować w jednym łuku minimum 5 zębów,żeby mozna było wykonać takie uzupełnienie w ramach NFZ

Odpowiedz
Redakcja portalu 15 kwietnia 2024 - 14:06

Tak, to prawda że protezę zębową refunduje NFZ gdy w jednym łuku brakuje 5 zębów. Nie wlicza się w tą liczbę usuniętych lub brakujących ósemek. Staramy się w każdym artykule z protetyki to podkreślać. Dziękujemy za uwrażliwienie i podkreślenie tej informacji jeszcze raz.

Odpowiedz

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI