Jak się przygotować na implant zęba?

Jak przygotować się i zęby do leczenie implantologicznego czyli wszczepienia wkrecenia implantu zebowego Dr Czechumska tlumaczy

Procedura wszczepienia implantu to zabieg chirurgiczny, dlatego należy wiedzieć jak do niego starannie przygotować swój cały organizm w tym i jamę ustną. Choroby ogólne powinny być ustabilizowane i pod nadzorem lekarza. Przed implantami należy zrobić badania krwi, oznaczając w nich rekomendowane parametry. Jama ustna powinna przejść pełną sanację tzn. zęby winny być oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego. Chore zęby, kość czy dziąsła, wyleczone. Pacjent powinien znać i umieć stosować wszystkie zabiegi utrzymujące idealną higienę jamy ustnej. Prawidłowym przygotowaniem się do zabiegu można wpłynąć na polepszenie procesu gojenia tak by długo nie bolało po wszczepieniu implantu, rana goiła się prawidłowo, a obrzęk znikał jak najszybciej.

Wywiad medyczny, badanie ogólne, analiza krwi

Tylko pacjent zdrowy lub z uregulowanymi i pod kontrolą lekarską niektórymi chorobami ogólnymi może zostać zakwalifikowany do leczenia implantoprotetycznego.
W związku z powyższym pacjent stomatologiczny przed zabiegiem implantacji może mieć zalecone konsultacje m.in. u lekarza pierwszego kontaktu, diabetologa, kardiologa, endokrynologa, onkologa.

Przed wszczepieniem implantu, chirurg może zalecić badania krwi tj.:

  • morfologie krwi z lub bez rozmazu
  • odczyn Biernackiego (OB)
  • test obciążenia glukozą
  • hormony tarczycy TSH, T3, T4
  • poziom witaminy D3
  • poziom wapnia, sodu, potasu w surowicy
  • HbS, HIV

Jeśli chodzi o choroby ogólnoustrojowe to chirurdzy w pierwszej kolejności sprawdzają obecność i zaawansowanie takich chorób jak np. cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, choroby immunologiczne.

Warto dobrze przygotować się do tego specjalistycznego zabiegu. Istotne są też kwestie finansowe bo implant zęba kosztuje od 2 500 zł do 4 000 zł. Na nim umieszcza się rekonstrukcję protetyczną oddzielnie płatną np. koronę pełnoceramiczną.

Badanie jamy ustnej

By zostać zakwalifikowanym do wszczepienia implantu należy przejść detaliczne badanie stomatologiczne. Dentysta sprawdza m.in. zęby, dziąsła, błonę śluzową, kości, stawy skroniowo-żuchwowe i stan dotychczasowych rekonstrukcji protetycznych (koron, mostów), czy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo).

Jeśli któreś z powyższych badań wskazało chorobę lub podejrzenie jej wystąpienia, następnym krokiem będzie podjęcie się kompleksowego leczenia.

W zespół lekarzy przygotowujących do leczenia implantami wchodzi m.in.:

  • Stomatolog ogólny
  • Periodontolog
  • Chirurg
  • Protetyk
  • Endodonta

Zdjęcia radiologiczne

W celu sprawdzenia kości i struktur których lekarz nie jest w stanie ocenić wzrokowo czy klinicznie, wykonywane są m.in.: zdjęcie panoramiczne, zdjęcia małe zębowe, zdjęcia skrzydłowe. Maja one na celu sprawdzenie stanu i poziomu kości, ale również stanu zębów leczonych endodontycznie, czy wartości założonych wypełnień (plomb) lub koron i mostów protetycznych.
4 rodzaje zdjec radiologicznych rtg przed implantem jakie trzeba zrobic panoramiczne CBCT zebowe skrzydlowe

Badanie CBCT

Współcześnie rekomendowane jest wykonanie badania stożkowej tomografii komputerowej tzw. CBCT do zaplanowania miejsca i toru wkręcania implantu.

Badanie to pokazuje w projekcji 3D ilość kości w którą lekarz planuje wszczepić implant. Wielokrotnie struktury przyległe do przestrzeni na implant mogą utrudniać zabieg np. miejsce przebiegania nerwu żuchwowego, czy schodzący nisko zachyłek zatoki szczękowej.

Lekarz analizując trójwymiarowe przekroje CBCT jest w stanie bardzo precyzyjnie ocenić i zaplanować miejsce bezpiecznego wszczepienia implantu, i zaplanować rodzaj zabiegu jaki można zastosować.

Po analizie badania CBCT lekarz dobiera długość i średnicę implantu, ponieważ obecnie dostępnych jest wiele różnych systemów implantologicznych i rodzajów implantów. Rodzaj implantu bezwzględnie dopierany jest każdorazowo indywidualnie dla pacjenta.
Dobra rada. Proszę nie porównywać firmy czy rodzaju założonego implantu u znajomych. Każdy pacjent ma inne potrzeby, więc rodzaj implantu też może być rekomendowany odmienny.

Higiena jamy ustnej

Przed wszczepieniem implantu ogromnie ważny jest etap higienizacyjny. Profesjonalny skaling nadziąsłowy i poddziąsłowy wraz z piaskowaniem to niezbędne minimum jakie należy przejść przed zabiegiem chirurgicznym jakim jest implantacja.

Sam zabieg to nie koniec tego etapu. Pacjent nauczyć się musi utrzymywać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie, poprzez umiejętne posługiwanie się szczoteczką ręczną lub elektryczną (np. ultradźwiękową, soniczną), stosowanie zalecanych past do zębów i implantów. Wyrobienie nawyku nitkowania zębów i płukania jamy ustnej specjalnymi roztworami, to kolejne etapy do przejścia i nauki.

Po zabiegu należy wdrożyć praktykę idealnego oczyszczania implantu i można napisać, że są Państwo świetnie przygotowani do „domowej opieki” nad implantem.

Dobra rada. Dopiero po wykonaniu powyższego zabiegu i nabyciu opisanych umiejętności implantolodzy mogą wykonać zabieg.

Leczenie ortodontyczne przed wszczepieniem implantu

Leczenie ortodontyczne to bardzo ważny etap przygotowawczy do wszczepienia implantu. By chirurg wszczepił implant, zęby wokół luki nie mogą się już przesuwać. To ortodonta decyduje, kiedy nawet jeszcze w trakcie leczenia, można wszczepić implant.

Dobra rada. Najważniejsze aby zrozumieć, że raz wszczepionego implantu nie można przesunąć. W związku z tym zęby do niego przyległe przed implantacją powinny być już na swoich docelowych miejscach.

przed i po ustawieniu ortodontycznym zebow zeby miec miejsce na implantJedną z metod przygotowania do leczenia przedprotetycznego czy przedimplantologicznego jest leczenie nakładami. W ortodontycznym leczeniu przezroczystymi nakładkami na zęby, lekarz wie które zęby są już w swoich docelowych miejscach, poprzez porównanie cyfrowego planu leczenia 3D ze stanem aktualnym zębów. Więcej na ten temat metod leczenia ortodontycznego przeczytasz w dziale ORTODONCJA.

Symulacja przyszłej odbudowy zębów

Przed wykonaniem wszczepu jednego lub licznych implantów należy zaplanować jakie rekonstrukcje protetyczne będą na nich umieszczone.

Niestety wielu pacjentów ma tzw. obniżoną wysokość zwarcia, czyli tzw. starte zębów. To wymaga nie tylko wszczepienia jednego implantu z jedną koroną, ale całej kompleksowej pomocy.  W takie sytuacji należy odtworzyć prawidłową funkcję łuków zębowych.

Chirurg z protetykiem planują wygląd i materiał z którego wykonane będą wszystkie odbudowy zębów. Rekomenduje się by zaplanowane były one razem i sukcesywnie wykonywane, z rozpisaną propozycją leczenia. Pacjent musi taką propozycje zatwierdzić zarówno pod względem estetycznym, funkcjonalnym, jak i związany z tym kosztem.

Digital Smile Design (tzw. DSD), to jedna z metod w których można zwizualizować efekt do którego będzie się dożąć zakładając korony, mosty czy protezy całkowite wsparte na implantach.

Dobra rada. Duża część przychodni w Polsce zaleca wykonanie implantacji oraz rekonstrukcje protetyczne w miejscu wszczepiania implantu. Ma to duże organizacyjne znaczenie. W jednej placówce pacjent posiada pełną dokumentacje medyczną, a chirurg i protetyk mogą współpracować ze sobą łatwiej i szybciej.

Antybiotyk przed implantem

W zależności od wskazań i rozległości zaplanowanego zabiegu na jeden czy dwa dni przed zabiegiem implantacji lekarz może zalecić zastosowanie antybiotyku. Część zabiegów chirurgicznych, ze względów miejscowych czy ogólnych, musi być przeprowadzana pod osłoną antybiotykową. Antybiotyk ma za zadanie zmniejszyć ryzyko ewentualnych skutków ubocznych ogólnych i miejscowych. Dlatego jeśli masz takie zalecenie nie należy go bagatelizować.

Dobra rada. Nawet jeśli jesteś młody i zdrowy, a zabieg nie wydaje się skomplikowany i przebiega w warunkach tzw. aseptyki (czystości) to jamy ustnej nie da się wyjałowić i sprawić by była wolna od drobnoustrojów patologicznych. W związku z powyższym chirurdzy przeprowadzają wszczepienie implantu właśnie pod osłoną antybiotykową. Zalecamy nie zlekceważyć lub nie pominąć jej, jeśli ma się do niej zalecenie.

Zalecenia w dniu zabiegu

Lekkie śniadanie i przyjęcie swoich stałych leków to podstawa przygotowań w dniu zabiegu. Należy być wyspanym i zrelaksowanym. Parametry związane z poziomem cukru we krwi, krzepliwością czy wysokość ciśnienia powinny być sprawdzone. Pacjent powinien dokładnie wyczyścić zęby i zdezynfekować jamę ustną preparatem stomatologicznym do tego przeznaczonym. Nie należy pić alkoholu, ani palić papierosów przed zabiegiem.

Więcej o zaleceniach po wszczepieniu implantu zęba przeczytasz w dedykowanym temu tematowi artykule.

Bibliografia

  • Implantologia stomatologiczna M.S. Block red. wyd. pol. Mariusz Duda Wyd. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia B. Koeck W. Wagner red. wyd. pol. Stanisław Majewski, Wyda. Elsevier Urban & Partner
  • Implantologia Estetyczna – Zasady postępowania z tkankami miękkimi i twardymi. Patrick Palacci, Ingvar Ericsson Wyd. Wydawnictwo Kwintesencja

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia implantologicznego. Pamiętaj implant to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i  jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI