Jak wygląda aparat na zęby dla dzieci?

wyglad aparatow ortodontycznych ruchomych na nafz i prywatnie wykonanych przez ortodonte

Aparaty na zęby dla dzieci wygląda atrakcyjnie, bez znaczenia gdzie są wykonane, czy w prywatnym gabinecie odpłatnie, czy bezpłatnie w gabinecie świadczącym usługi w ramach koszyka świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Najczęściej kolor ruchomego aparatu dziecko może wybrać samo, spośród dostępnej palety kolorów. Bywa, że do aparatów dodawany jest brokat, czy małe wzorki, lub wtapiane są postacie z bajki np. Hello Kity czy Spiderman. Wszystko po to, by dziecko szybko zaakceptowało aparat ortodontyczny i miało motywację do jego regularnego noszenia.

Jak może wyglądać aparat na zęby dla dziecka?

Lekarz prowadzący Ortodonta indywidualnie projektuje ruchomy aparat na zęby dla dziecka zgodnie z jego wadą zgryzu. Aparat ortodontyczny wykonany jest natomiast przez technika dentystycznego w pracowni ortodontycznej.

Aparat ruchomy dla dziecka taki może być:

  • jednoszczękowy, co oznacza że składa się z niezależnych części, czyli oddzielnie górnej i dolnej
  • dwuszczękowy, co oznacza że górna część jest połączona z dolną.

wyglad bialego aparatu jednoszczekowego dla dziecka ze srubami do rozkrecania ktory mozna zrobic na nfz i prywatnie u ortodonty

Aparat jednoszczękowy może być noszony samodzielnie na górnych lub dolnych zębach. Mogą być również noszone dwa takie aparaty jednocześnie na zębach szczęki i żuchwy. Na powyższym zdjęciu pokazano przykład aparatu z dodatkową boczną śrubą tak by móc zrobić miejsce na zęba który przed rozkręceniem tej śruby prawdopodobnie nie pomieściłby się w łuku zębowym.

Główną masą aparatu jest certyfikowany materiał akrylowy i dodane do niego elementy z metalowego drutu (np. utrzymujące aparat, wypychające zęby) i śrub do np. poszerzania podniebienia.

Ile kosztuje ruchomy aparat dla dziecka?

Koszt ruchomego aparatu dla dziecka wynika zarówno z typu aparatu jak i elementów użytych do jego wykonania. Standardowy aparat dwuszczękowy często projektowany np. dla 8 latka, to koszt od około 1 200 zł do 1 600 zł. Koszt aparatu jednoszczękowego np. płytka Schwarza to cena od około 900 zł do 1 200 zł.

Warto wiedzieć, że w ramach NFZ dziecko w Polsce może mieć leczenie ortodontyczne darmowe aparatem na zęby. Podczas takiej terapii dziecko do 12 roku życia może mieć wykonany aparat ruchomy ortodontyczny bezpłatnie.

Czy aparaty ruchome są skuteczne?

Aparaty ruchome dla dzieci z zasady swojego działania są skuteczne.
Warto w tym miejscu podkreślić, że coraz więcej dzieci ma wadę zgryzu. Coraz młodsze dzieci wymagają terapii ortodontycznej. Duże wady zgryzu jak np. zgryz krzyżowy na zębach mlecznych należy leczyć już u 4 czy 5 latków.

dziecko trzyma wycisk zebow u ortodonty przed zrobieniem aparatu rychomego na zeby

Leczenie w wieku 7 – 8 lat może korzystnie wpłynąć na rozwój struktur twarzoczaszki, czy poszerzenie dróg oddechowych. W wieku uzębienia mieszanego, kość szczęki i żuchwy jest podatna na modyfikację, dlatego aparaty ruchome noszone regularnie każdego dnia mają udowodnioną skuteczność.

Lekarz ortodonta dobiera czas noszenia aparatu w ciągu dnia i informuje rodzica czy dziecko powinno również spać w tym aparacie.

Więcej na temat współczesnej ortodoncji przeczytasz w artykule podsumowującym „Ortodoncja, vademecum wiedzy”.

Jak działa aparat zdejmowany u dzieci?

Aparat zdejmowany działa na zasadzie napierania na wybrane regiony np. wyrostków zębodołowych i ściśle określone zęby. Napieranie to wpływa na stopniowe np. przesuwanie się, poszerzanie, wychylanie, określonych tkanek w jamie ustnej dziecka.

Poniżej pokazano przykład aparatu dwuszczękowego wykonanego na NFZ dla dziecka które jest w trakcie wymiany zębienia. Jak widać, śruby górna i dolna są „ładnie” rozkręcone a aparat świetnie pasuje do jamy ustnej co oznacza że terapia ortodontyczna idzie w dobrym zaplanowanym kierunku u tego pacjenta.

przyklad rozkreconego niebieskiego aparatu dwuszczekowego ortodontycznego dla dzieci na nfz i prywatnie oraz zdjecie buzi dziecka z aparatem
Śruby, które rodzice rozkręcają w ściśle zalecanym czasie, umieszczone w płycie aparatu najczęściej w środkowej jej części, mają za zadanie oddalać lewą stronę aparatu od prawej (jeśli są symetrycznie podzielone). Rezultatem tego jest np. poszerzenie podniebienia i łuku zębowego.
Warto wiedzieć, że jeśli poszerzy się łuk górny, to żuchwa najczęściej może naturalnie się „odblokować”, i przesunąć w swoje prawidłowe miejsce w którym powinna być. Każdy lekarz objaśnia ten proces rodzicom, tak by rozumieli jak działa konkretny kształt i śruby w aparacie. Niektórzy rodzice mają pokazane jak kluczykami rozkręcać aparat.
O tym jak rozkręcać aparat przeczytasz w artykule APARAT RUCHOMY DLA DZIECKA.

Każde dziecko ma odmienną wadę, dlatego kształt aparatu na zęby może się różnić nawet u rodzeństwa.

W artykule na zdjęciu frontowym wykorzystano zdjęcia aparatów ortodontycznych wykonanych przez Ortolinie Pracownie Ortodontyczną. Aparaty z naklejkami są obecnie dość powszechnie stosowane w prywatnej ortodoncji. Jest to jeden ze sposób na szybszą adaptację dziecka do swojego nowego aparatu.

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla twojego dziecka. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego leczenie. Wyniki leczenia mogą się różnić u każdego pacjenta. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI