Leczenie przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi w Polsce. Fakty na temat Hello Smile.

Redakcja portalu
usmiechnieta pani trzyma w reku hello smile polskie przezroczyste nakladki ortodontyczne do leczenia wad zgryzu

W Polsce, leczenie przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi jest coraz bardziej dostępne. Kolejne gabinety stomatologiczne do swojej oferty ortodontycznej dodają leczenie nakładkami takich marek jak np. Clear Aligner, Invisalign czy Pro Smile. Z analizy rodzimego rynku stomatologicznego okazało się, że coraz więcej jest również gabinetów partnerskich polskiej marki nakładkowej Hello Smile. Dlaczego? W tym artykule, redakcja portalu dentystaradzi.pl zebrała najważniejsze fakty na temat m.in. dostępności, bezpieczeństwa, opłat i zasad leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby Hello Smile.

Leczenie przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi w Polsce

Polscy pacjenci w 2023 roku mają do wyboru wiele opcji leczenia ortodontycznego. Część osób zostanie zakwalifikowanych do leczenia aparatem stałym, podczas gdy inni będą mogli być leczeni przezroczystymi nakładkami na zęby.

Warto wiedzieć, że nakładkami na zęby nie leczy tylko ortodonta. Każdy lekarz certyfikowany, lub z doświadczeniem ortodontycznym, może leczyć nakładkami. Krótkie celowane leczenia przed protetyką, czy wszczepieniem implantu zęba, coraz częściej prowadzą protetycy stomatologiczni np. aparatem Invisalign Go lub Clear Aligner.

Coraz więcej pacjentów podejmuje się sprawdzenia, czy ich wada zgryzu może być leczona bez wizyt w gabinecie stomatologicznym. Takie leczenia oferowane są przez firmy, opierające się na tzw. zdalnym monitorowaniu postępów leczenia. Na świecie takie leczenie jest ogólnodostępne. U nas natomiast marką, która oferuje korektę niewielkiej wady zgryzu najczęściej z powodów estetycznych, są polskie nakładki Hello Smile.

Hello Smile jako przykład polskiej marki nakładek ortodontycznych

W Polsce jest coraz więcej firm nakładek ortodontycznych, lecz o jednej z nich można przeczytać coraz więcej doniesień, opinii i eksperckich informacji. Chodzi tu o polską markę nakładek Hello Smile, która charakteryzuje się m.in.:

 • Komunikacją z pacjentem w języku polskim.
 • Ceny pakietów nakładek dostosowane są do realiów polskich.
 • Wykonywanie cyfrowych planów leczenia jest w naszym kraju.
 • Produkcja nakładek odbywa się w Polsce.
 • Zatrudniania polskich pracowników na wszystkich szczeblach firmy.

Różnica między leczeniem nakładkami Hello Smile a Invisalign

Pacjenci szukając informacji na temat leczenia nakładkami clear aligner, bardzo często odnajdują informacje na temat oferty marki Invisalign. Nie ma czemu się dziwić. Nakładki Invisalign, jak i Clear Aligner to dwie marki, które jako jedne z pierwszych dostępne były w gabinetach stomatologicznych w Polsce. Przez ostatnie 10-15 lat wiele się w tym zakresie zmieniło w naszym kraju.

Obecnie w Polsce można podjąć leczenie również innymi nakładkami niż wymienione zagraniczne marki Invisalign, czy Clear Aligner.

W tym artykule chcemy przybliżyć państwu leczenie polskimi nakładkami Hello Smile. Różnicą w tym przypadku jest to, że przy użyciu nakładek Hello Smile pacjent korzysta z cotygodniowego, zdalnego, monitorowania postępów leczenia podczas całego procesu korekty wady. W leczeniu np. Invisalign to lekarz decyduje o częstotliwości i formie wizyt kontrolnych.

Warto wiedzieć, że do leczenia nakładkami ortodontycznymi Invisalign, jak i do terapii nakładkami Hello Smile pacjent musi zostać zakwalifikowany przez lekarza. Pacjent nie może kupić żadnych z tych nakładek bez konsultacji w gabinecie partnerskim, gdyż jest to produkt medyczny, który zleca lekarz na podstawie badań.

Przybliżony czas leczenia nakładkami Hello Smile a Invisalign

Nakładkami Invisalign można leczyć wiele typów wad zgryzu. Lekarze podejmują się leczenia tymi nakładkami zarówno dzieci, dorosłych jak i seniorów.

Wg amerykańskiego badania z 2023 r. u 500 pacjentów leczonych Invisalign (w wielu powyżej 20 r.ż.) średni czas leczenia wynosił 22.8 miesiąca. Średnia ilość dodatkowych skanów na nakładki dodatkowe wynosiła w tej grupie 2,5.

Nakładkami Hello Smile nie podejmowane są leczenia wymagające noszenia np. wyciągów wewnątrzustnych, czy zastosowania miniimiplantów stomatologicznych. W związku z tym wg danych dostarczonych przez producenta, większość leczeń przeprowadzana jest w przeciągu kilku miesięcy, a średni czas to w zależności od wady 3-12 miesięcy.

Jak można być zakwalifikowanym do leczenia nakładkami Hello Smile?

Etapy jakie musi przejść pacjent przed leczeniem nakładkami Hello Smile opisane są szczegółowo na stronie http://hellosmile.pl

Na początku pacjent wybiera dogodny pod względem lokalizacji gabinet partnerski Hello Smile.

Następnie umawia się na pierwszą wizytę w wybranym gabinecie stomatologicznym, na której wykonywane są m.in:

 • skan zębów skanerem wewnątrzustnym,
 • zdjęcie pantomograficzne wszystkich zębów,
 • zdjęcia fotograficzne uzębienia.

Leczenie ortodontyczne nakładkami Hello Smile oparte jest na profesjonalnej diagnostyce przy użyciu technologii do tego zalecanej. Wszystkie elementy badania analizowane są następnie przez stomatologa. Biorąc pod uwagę zgromadzoną dokumentację medyczną, lekarz współtworzy z polskimi ekspertami cyfrowy plan leczenia.

Jeśli z planu leczenia wynika, że można pacjenta poprowadzić za pomocą zdalnego leczenia nakładkami Hello Smile, to lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia tą metodą.

Jeśli plan leczenia 3D okaże się nie wskazany do leczenia danej wady tym sposobem, to pacjent otrzymuje informację o braku kwalifikacji.

Jaki jest czas na podjęcie decyzji o akceptacji leczenia nakładkami Hello Smile?

Każda firma nakładkowa może mieć inny czas akceptacji przedstawionego planu leczenia.

W Hello Smile czas na podjęcie decyzji o zawarciu umowy na leczenie wynosi 4 dni robocze. Jest to czas w którym jeśli nasuną się pytania, można drogą mailową jak i telefoniczną porozmawiać z polskim konsultantem. Umowa, która jest świadomą zgodą na leczenie nakładkami Hello Smile, napisana jest w języku polskim, a całość warunków umieszczona jest w jednym dostarczonym wraz z planem leczenia dokumencie.

Ile kosztują nakładki Hello Smile?

Leczenie nakładkami Hello Smile może być prowadzone w kwocie między 6.790 zł a 11.490 zł. Każdą cenę określonego planu leczenia, można rozłożyć na raty w wartości już od 148 zł miesięcznie.
Po zaakceptowaniu planu leczenia i wniesieniu opłaty cały zestaw nakładek będzie dostarczony do pacjenta w 5-6 dni roboczych. Tak krótki czas dostawy kompletu nakładek podyktowany jest m.in. tym, że produkowane są w Polsce.

Jak prowadzone jest leczenie nakładkami Hello Smile?

Pacjent przed założeniem pierwszych nakładek musi przeczytać informacje jak je należycie użytkować. W broszurze opisane są zalecenia dietetyczne, oraz higieniczne. Instrukcja zawiera opis jak je zakładać i zdejmować, aby ich nie uszkodzić.

Najważniejszym podczas leczenia nakładkami Hello Smile jest m.in.:

 • Noszenie nakładek zgodnie z kolejnymi numerami
 • Noszenie każdej nakładki 22h dziennie
 • Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej
 • Przepłukiwanie regularnie nakładek wodą (nie gorącą) lub środkiem do czyszczenia nakładek

Każde leczenie nakładkami podlega zdalnemu nadzorowi przez lekarza. Pacjent zobowiązany jest raz w tygodniu wykonać zdjęcia fotograficzne swoich zębów z i bez nakładek np. telefonem komórkowym.

Zdjęcia te należy następnie przesłać lekarzowi poprzez wygodny Portal Pacjenta Hello Smile. Jeśli leczenie przebiega zgodnie z planem, to pacjent po 14 dniach zmienia nakładkę na kolejną. Jeśli natomiast lekarz wykrył jakąś nieprawidłowość pacjent może otrzymać informacje taką jak np. prośba o:

 • Cofnięcie się do poprzedniej nakładki tak by wynosić ją bardziej
 • Dłuższe użytkowanie obecnej nakładki
 • Zaprzestanie noszenia nakładek i zgłoszenie się do gabinetu partnerskiego w celu wykonania skanu zębów aby sprawdzić, czy nie potrzebne jest wyprodukowanie dodatkowych nakładek.

pacjentka i pacjent z nakladkami hello smile do prostowania krzywych zebow usmiechnieci obok zdjecie skanera ze skanem zebow

Jaką ofertę poza nakładkami ma marka Hello Smile?

W ofercie sprzedaży poza nakładkami Hello Smile, pacjent może zakupić m.in.:

 • zestaw do wybielania zębów
 • zestaw do bioscalingu
 • nakładkę retencją na zęby szczęki lub/i żuchwy
 • nakładki na bruksizm.

Z puntu widzenia leczenia ortodontycznego ważny jest etap retencji. Retencja to etap po zakończeniu leczenia nakładkami, która ma na celu utrzymanie wyników prowadzonego leczenia.

Z tego powodu, po leczeniu nakładkami wskazane jest noszenie np. indywidualnie wykonanych nakładek retencyjnych. Firma Hello Smile wyszła naprzeciw potrzebom pacjentów i w swojej ofercie posiada możliwość dokupienia ich po zakończonym leczeniu.

Czy nakładki ortodontyczne działają tak jak aparat stały?

Do leczenia wad zgryzu dedykowane są zarówno nakładki ortodontyczne, jak aparat stały naklejany na zęby. Pierwszą najbardziej widoczną różnicą jest materiał z którego te dwa aparaty ortodontyczne są wykonane. Nakładki produkowane są z przeziernych certyfikowanych materiałów termoplastycznych. Aparat stały natomiast może być metalowy, ceramiczny czy szklany. Zawsze w połączeniu z drutami wykonanymi z różnych metali i ich stopów np. stali, gummentalu, materiału niklowo-tytanowego.

Kolejną różnicą jest biomechanika, czyli działanie tych aparatów na zęby tak by zostały one przesunięte w swoje docelowe miejsce.

W aparatach stałych na ząb naklejony jest zamek, a do zamka włożony jest drut. To drut i jego np. zagięcia oraz elastyczność wpływają, że ząb jest ciągnięty stopniowo w swoje nowe miejsce.

W nakładkach natomiast ząb będąc otoczony nakładką, jest przez nią pchany w swoje docelowe (zaplanowane w każdej nakładce) miejsce.

Proszę pamiętać, że ani aparat stały ani nakładki same nie leczą pacjenta. Żeby leczenie bez względu na metodę, było bezpieczne, musi być osobiście i/lub zdalnie monitorowane przez lekarza. Oba sposoby leczenia pod tym względem są podobne, to lekarz czuwa nad prawidłowymi przebiegiem leczenia.

Jakie wady można leczyć nakładkami?

Warto wiedzieć, że w Europie ponad 70% ludzi ma wadę zgryzu, dlatego zapotrzebowanie na estetyczne leczenie ortodontyczne stale wzrasta. W naszym kraju z roku na rok przybywa lekarzy certyfikowanych z leczenia alignerami, jak i placówek partnerskich np. Hello Smile.

Nakładki ortodontyczne Hello Smile w tzw. zdalnym monitorowaniu pacjenta, mogą być wybrane przez lekarza jako opcja do leczenia np.:

 • Stłoczeń zębów
 • Zrotowanych zębów
 • Przesunięć zębów jeśli jest między nimi przestrzeń
 • Estetycznej korekty ustawienia pojedynczych zębów

metamorfoza wady zgryzu przed i po leczeniu z pacjentem trzymajacym nakladke ortodontyczna hello smile do prostowania zebowPrzezroczystymi nakładkami lekarze podejmują się również leczenia np.:

 • Zgryzów krzyżowych
 • Zgryzów przewieszonych
 • Przodozgryzów
 • Tyłozgryzów
 • Wad zgryzu u dzieci i młodzieży

Są ortodonci, którzy praktykują leczenie tzw. hybrydowe. Oznaczać może to, że pacjent na dolny łuk ma założony np. aparat stały, a na górny właśnie ma zaprojektowane leczenie przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi. Spotkać można również pacjentów, którzy „prostowali zęby” aparatem stałym, który pod koniec szeregowania zębów był zdejmowany, a ostateczne precyzyjne ustawienie zębów zakończono właśnie leczeniem nakładkami.

Jak widać możliwości zastosowania nakładek jest coraz więcej. Warto sprawdzić, czy swoją wadę można leczyć tą metodą.

Od czasu do czasu, odbywają się w Polsce różne akcje promocyjne, w których można za darmo lub w znacznie obniżonej cenie wykonać skan zębów i/lub mieć przygotowaną propozycję leczenia swoich zębów nakładkami. Jeśli nie zakwalifikujesz się do leczenia nakładkami, będziesz wiedział/ła, że twoją wadę zgryzu należy prawdopodobnie leczyć aparatem stałym, ale o tym dowiesz się jedynie od ortodonty który zaproponuje Ci tą lub inną metodę leczenia.

Jakie są statystyki związane z leczeniem nakładkami?

Warto wiedzieć, że na świecie analizuje się zarówno efekty leczenia nakładkami jak i zainteresowanie nimi potencjalnych pacjentów. Wg zeszłorocznych badań stwierdzono, że od 2021 r. nastąpiło znaczące zwiększenie się ilości osób zainteresowanych leczeniem nakładkami o 6 % we Francji i aż o dodatkowe 13 % w Niemczech. We wszystkich państwach Europy leczonych jest coraz więcej pacjentów nakładkami. Wg badań, jedni ludzie za powód chęci leczenia alignerami, a nie aparatem stałym podają ich estetykę.  Inne osoby zwracają uwagę na możliwość zachowania idealnej higieny jamy ustnej, zdejmując nakładki do zabiegów higienicznych.

Wg Align Technology, producenta nakładek Invisalign (na dzień 31 marca 2023r.), firma ta wyleczyła 15 milionów pacjentów, w tym 4 miliony dzieci niemalże na całym świecie.

Wg producenta Hello Smile (na dzień 30.06.2023 r.), firma wyleczyła tysiące dorosłych pacjentów. Warto wiedzieć, że do leczenia nakładkami Hello Smile mogą być zakwalifikowaniu pacjenci od 16 r.ż.

Firm tych nie można porównywać wprost. Warto wiedzieć natomiast, że polskie firmy są markami mającymi wpływ na naszą krajową ortodoncję.

Bibliografia

 • Predicting Interest in Orthodontic Aligners: A Google Trends Data Analysis M. Sycińska-Dziarnowska, L. Szyszka-Sommerfeld, K. Woźniak, S. J. Lindauer, G. SpagnuoloInt. J. Environ. Res. Public Health 2022, 19, 3105.
 • Comparison of Treatment Effectiveness between Clear Aligner and Fixed Appliance Therapies. Ke, Y.; Zhu, Y.; Zhu, M. A; BMC Oral Health 2019, 19, 24.
 • What percentage of patients switch from Invisalign to braces? A retrospective study evaluating the conversion rate, number of refinement scans, and length of treatment. N. D. Kravitz a, B. Dalloul b, Y. A.Zaid c, Ch. Shah d, N.R. Vaid American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics; Volume 163, Issue 4, April 2023
 • Retention procedures for stabilising tooth position after treatment with orthodontic braces. Martin C, Littlewood SJ, Millett DT, Doubleday B, Bearn D, Worthington HV, Limones A. Cochrane Database of Systematic Reviews 2023, Issue 5.
 • Retencja w ortodoncji. Część 1: Aparaty retencyjne zdejmowane – przegląd Piśmiennictwa. M. Krasny, B. Podobas-Muderrisoglu, M. Zadurska, Forum Ortodontyczne
 • www.hellosmile.pl
 • www.invisalign.com

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania, oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Artykuł jest sponsorowany przez producenta nakładek Hello Smile. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny, który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI