Mycie zębów u dorosłych – 5 obalonych mitów

Redakcja portalu
pan myje zeby szczoteczka i nie plucze woda od razu po umyciu

Rutyna codziennego mycia zębów nadal ma wiele niedomówień. Krążą one w postaci mitów. Nasze codzienne rytuały w drodze po zdrowie zaczynać należy od prawidłowej higieny jamy ustnej. Faktem jest, że zęby należy myć minimum dwie minuty. Mitem natomiast jest, że powinno myć się zęby od razu po posiłku. A co z moczeniem szczoteczki przed myciem zębów? A co z płukaniem zębów po umyciu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Zęby należy myć krótko [MIT]

Pacjenci bardzo często pytają: „Jak długo myć zęby?”. Według obowiązujących standardów zęby należy myć minimum dwie minuty. Czas ten pozwala na staranne wyczyszczenie wszystkich zębów z każdej strony. Mycie zębów dwie lub trzy minuty obowiązuje każdego bez względu czy używa ręcznej, czy elektrycznej szczoteczki.

Warto w tym miejscu dodać, że mycie zębów należy uzupełnić nitkowaniem zębów. Wynika to z tego, że żadna szczoteczka nie wyczyści całych przestrzeni międzyzębowych. W przestrzeniach tych często powstają początki próchnicy.

Czytaj więcej: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Należy myć zębów bezpośrednio po posiłku [MIT]

Wiele osób zastanawia się: „Czy zęby myć przed czy po posiłku?”. Dentyści jednogłośnie rekomendują mycie zębów po posiłku, ale nie od razu. Nie zaleca się czyszczenia zębów zaraz po jedzeniu, czy piciu kawy. Aby szkliwo było gotowe do wyczyszczenia, w jamie ustnej musi ustabilizować się pH śliny. Trwa to około 20 minut. Dlatego zęby nie należy myć bezpośrednio po posiłku.

Czytaj więcej: Ubytki erozyjne (nadżerki szkliwa) u seniorów i nie tylko.

Należy moczyć szczoteczki przed myciem zębów [MIT]

Mocząc szczoteczkę do zębów zmiękczamy jej włos. Dorośli ze zdrowymi zębami i dziąsłami, powinni stosować oryginalne szczoteczki z włosiem o twardości miękkiej lub średniej (nigdy twardej). Dlatego moczenie szczoteczki jest niepotrzebne. Nie ma to znaczenia jakiej szczoteczki używamy manualnej, czy elektrycznej – zasada ta sama, nie moczymy szczoteczki przed użyciem.

Czytaj więcej: IDEALNA SZCZOTKA do zębów – jaka? (dentystaradzi.pl)

Należy płukać usta po myciu zębów [MIT]

Płukanie jamy ustnej po umyciu zębów jest czynnością zbędną i nie rekomendowaną przez dentystów.

Przepłukanie ust wodą po umyciu zębów powoduje zmniejszenie działania fluoru i substancji aktywnych pozostających na zębach z pasty. Płukanie ust redukuje też, aromat pasty co może również zmniejszyć odczucie świeżości w jamie ustnej.
Pamiętajmy, zęby myjemy aby uniknąć rozwoju bakterii, które mogłyby doprowadzić do powstania np. stanu zapalnego dziąseł, czy próchnicy zębów. Dlatego czas mycia zębów, jakość szczoteczki i używanie pasty ma znaczenie.

Przy krwawiących dziąsłach nie należy myć zęby [MIT]

Krwawienie dziąseł może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jednak przyczyną krwawienia z dziąseł to powikłanie niewłaściwej higieny jamy ustnej.
Profilaktyka jak i leczenie krwawiących dziąseł zawierają m.in. zalecenia regularnego usuwania osadu i kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. W domu natomiast podstawą jest staranne minimum dwu minutowe szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Nitkowanie zębów, czy używanie irygatora to kolejne zabiegi ku zdrowieniu dziąseł.

Pamiętajmy, dziąsła mogą krwawić, nie tylko z powodu choroby, czy złej higieny jamy ustnej. Również używanie przez nas szczoteczki o twardym włosiu, lub nadmierne przyciskanie jej w okolicy przyszyjkowej zęba może mechanicznie zranić dziąsła. Podobny rezultat można uzyskać poprzez zbyt intensywne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Warto wiedzieć, co jest refundowane przez NFZ dla osób dorosłych. Zapraszamy do poniższych artykułów:

Pacjentka pokazuje chore czerwone dziaslo krwawice specjaliscie periodontologii na nfz Zeby na zdjeciu panormalicznym i usuwanie zeba osemki na nfz chirurgia napis NFZ protetyka stomatologicznna i pokazane dwie darmowe protezy zebowe calkowite

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI