Paradontoza może osłabiać mięsień serca po zawale. Wyniki badań.

Redakcja portalu
Pan po zawale serca i napis paradontoza a serce po zawale niekorzystne wyniki badan

Japońcy naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowali wyniki swoich badań dotyczących wpływu chorób przyzębia w tym paradontozy na mięsień sercowy. Z przedstawionych badań wynika, że patogen jamy ustnej tzw. Porphyromonas gingivalis wykrywany w chorobach przyzębia zwiększa uszkodzenia mięśnia sercowego spowodowane zawałem serca. Aż u 86% badanych osób po zawale serca, stwierdzono obecność choroby jaką jest paradontoza. Naukowcy piszą, że gdyby pacjenci wyleczyli odpowiednio wcześniej choroby dziąseł i paradontozę, to scala śmiertelności prawdopodobnie byłaby u pacjentów po zawale serca znacznie niższa.

Cytat:

„Doktor Yuka Shiheido-Watanabe, główna autorka badania, stwierdziła w uniwersyteckim komunikacie prasowym, że wykazano, iż patogen stanu zapalnego przyzębia tzw. P. gingivalis „zaostrza” pozawałowe patologie mięśnia sercowego, ale „mechanizmy leżące u podstaw tego efektu pozostały nieznane”.

Pamiętajmy, że paradontoza jest chorobą powszechną – światową. Choruje na nią niemalże połowa ludzkości. Może mieć wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu i bezpośrednio oddziaływuje m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę Alzheimera. Jej pływ na układ krążenia jest nieustannie badany.

Dbajmy o swoją jamę ustną, leczmy krwawiące dziąsła i chore zęby. Nie dopuszczajmy do rozwoju chorób przyzębia. Wszak zdrowie całego organizmu zaczyna się w jamie ustnej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach t.j. :

Bibliografia:
https://www.dental-tribune.com/news/common-oral-pathogen-found-to-increase-heart-attack-damage/

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI