8 sposobów zapobiegania próchnicy zębów

Redakcja portalu
8 sospsobow zapobiegania prochnicy zebow stalyc u doroslych rady dentysty

Nikt z nas nie chce mieć tzw. dziurawych zębów. Po pierwsze bo to nieestetycznie wygląda, a drugie i najważniejsze niesie ze sobą powikłania chorobowe np. próchnicę. Oczywiście nic nie dzieje się od razu. Odkładanie się kamienia nazębnego, który min. odpowiada za rozwój próchnicy trwa. Czy da się zapobiec próchnicy? W artykule przedstawiamy 8 sposobów na zapobieganie próchnicy np. odpowiednie mycie zębów, używanie pasty do zębów i nici dentystycznej. W unikaniu próchnicy pomaga nie picie alkoholu czy nie palenie papierosów. O reszcie dowiesz się z artykułu.

Skąd bierze się próchnica zębów?

Odkładający się kamień nazębny, oraz niestaranna higiena jamy ustnej to jeden aspekt problemu. Drugim może być nieprawidłowa dieta bogata w cukry i węglowodany. Popijanie jedzenia wysoko słodzonymi napojami, zamiast wodą, podwyższa niekorzystnie pH (kwasowość) w jamie ustnej. Wszystko to prowadzi do tworzenia idealnego środowiska do rozwoju bakterii, które „niszczą” szkliwo. Osłabiają w ten sposób zęby.

Zmiany próchnicowe mogą mieć różne kolory: od żółtego przez brązy po czarny. Jeżeli zęby zaczynają reagować na temperaturę lub bodźce mechaniczne to znak, że może rozwijać się próchnica. Czas na pilną wizytę u dentysty.

Jakie są sposoby zapobiegania próchnicy zębów?

Próchnica jest chorobą bakteryjną. Czy można jej zapobiec? Generalnie tak. Wymaga to jednak odpowiedniej higieny jamy ustnej i prawidłowej diety. Jeżeli chodzi o pierwszy czynnik to chodzi nie tylko o technikę czyszczenia zębów. Ważne jest jaką szczoteczką do zębów to robisz, czy jakiej pasty używasz. Istotną role odgrywają także nici dentystyczne i płyn dezynfekujący. Kwestia diety również bardzo ważna kwestia w walce z próchnicą.

Odpowiednia technika mycia zębów

Systematycznie, starannie dbaj o higienę jamy ustnej. Co najmniej dwa razy dziennie, myj zęby przez dwie minuty. Ważna jest również odpowiednia technika mycia zębów. O tym jak prawidłowo myć zęby przeczytasz na portalu w artykule pt. „Mycie zębów u dorosłych – 5 obalonych mitów

Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów

Jak dobrać dla siebie idealną szczoteczkę informacje znajdziesz na portalu dentystaradzi.pl w artykule; „IDEALNA SZCZOTKA do zębów – jaka?”  Ważne żebyś wiedział/a, że nikt nie powinien używać twardej szczoteczki! O tym czy możesz używać szczoteczki elektrycznej, czy sonicznej powinien zadecydować dentysta lub higienista.

Wybór pasty do zębów także ma znaczenie.

Pasta do zębów dla dużej części pacjentów powinna zawierać fluor. Pierwiastek ten powstrzymuje demineralizację zębów. Są też obecnie pasty z innymi środkami wzmacniającymi szkliwo. Warto by to dentysta dobrał dla Ciebie właściwą pastę.
Jeżeli masz krwawiące dziąsła, lub inne dolegliwości, to dobrze aby pastę dobrał dentysta z aktywnymi środkami przeciwbakteryjnymi czy przeciwzapalnymi. Pamiętaj, jeśli krwawią Ci dziąsła udaj się do peridontologa by sprawdził, czy nie zaczyna się u Ciebie paradontoza.

Nici dentystyczne stosowane codziennie

Nie bez znaczenia w codziennej higienie są nici dentystyczne. To dzięki nim można pozbyć się resztek pokarmowych zalegających miedzy zębami. W przestrzenie międzyzębowe nie wejdą włókna szczoteczki do zębów, dlatego warto nićmi usuwać zalegające tam cząsteczki pokarmu. Jeśli tego nie zrobisz jest duże prawdopodobnieństwo, że w bocznych częściach zębów zacznie się próchnica.

Płyn do dezynfekcji jamy ustnej.

Do tego powyższego zestawu dodajmy płyny do płukania ust z fluorkiem i substancjami antyseptycznymi, które wzmocnią szkliwo zębów i zabiją bakterie. Płyn do jamy ustnej stosuj regularnie lub jak nie masz dostępu do możliwość wyszczotkowania zębów.

Odpowiednia dieta i popijanie wodą może zapobiec próchnicy zębów

Zbilansowana dieta pozbawiona cukrów sprzyja naszemu zdrowiu i zdrowiu zębów. Nie podjadanie miedzy posiłkami i częste popijanie wody, pozwala w jamie ustnej zachować odpowiednie pH. Nie pozwalamy w ten sposób stworzyć środowiska sprzyjającemu rozwojowi bakterii próchnicowych. Posiłki główne także starajmy się popijać wodą.

Alkohol sprzyja próchnicy zębów

Alkohol obniżając pH (kwasowość) w jamie ustnej, przyczynia się m.in. do zachwiania równowagi między pożytecznymi bakteriami, które chronią nas przed chorobami zębów czy dziąseł, a patogenami. Ma to bezpośredni wpływ na rozwój m.in. próchnicy zębów. Więcej informacji na portalu  w artykule pt. ”Czy alkohol ma wpływ na nasze zęby?”

Systematyczne wizyty u stomatologa i higienistki stomatologicznej.

Raz na rok to niezbędne minimum wizyt kontrolnych u dentysty.

Dbajmy również o usuwanie osadu z zębów i kamienia nazębnego. Skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego jest refundowane w ramach koszyka świadczeń NFZ.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI