Clear Correct nakładki na zęby

Redakcja portalu
Nakładki prostujące na zęby ClearCorrect trzymane w ręku na tle etui.

Clear Correct to amerykańskie nakładki ortodontyczne na zęby, które w 2020 roku wprowadzono na rynek polski. Nakładki to dla niektórych pacjentów alternatywa dla estetycznego aparatu stałego naklejanego na zęby. Kiedyś 3 pakiety leczeń wad zgryzu, a obecnie, w 2023 roku, dostępnych jest już sześć opcji leczenia. Opatentowany trójwarstwowy materiał ClearQuartz, prosta linia zakończenia nakładek to informacje które akcentuje producent. Jakie są opinie na ich temat? Artykuł przedstawia markę nakładek Clear Correct – ceny 2023 r.

Clear Correct leczenie krok po kroku

Clear Correct leczenie

Nakładkami Clear Correct można leczyć m.in. stłoczenia zębów, zgryz krzyżowy, szparowatość, zgryz głęboki, zgryz otwarty, szpary między zębami, tyłozgryz, przesunięcie linii pośrodkowej

Pakiety Clear Correct

Clear Correct oferuje sześć pakietów: FLEX, MINI, ONE, TWO, THREE, UNLIMITED. Wykonanie cyfrowego planu leczenia, i przedstawienie wizualizacji leczenia „przed” i „po” mogą w niektórych przychodniach być BEZPŁATNE.
Clear Correct Polska Nakładki Clear Correct zostały wprowadzone na nasz rynek w 2020 roku. Pierwotna wersja tej publikacji była jedną z pierwszych w Polsce, w którym zostały zebrane informacje dla pacjenta i dentysty, zainteresowanych alternatywnymi metodami leczenia wad zgryzu, do terapii aparatem stałym.
Clear Correct cena 2023 Pakiet FLEX płatny jest indywidualnie, w zależności od ilości wykorzystanych nakładek. Opcja ONE kosztuje w granicach 8 000 – 10 000 zł. Wersja leczenia większych wad zgryzu UNLIMITED wynosi od około 12 000 zł do 20 000 zł.

Konsultacja ortodontyczna Clear Correct

Przed podjęciem leczenia nakładkami Clear Correct, każdy pacjent musi przejść detaliczną konsultację ortodontyczną. Lekarz przeprowadza wywiad stomatologiczny i zdrowotny. Bada twarz i jamę ustną. Wstępnie określa wadę ortodontyczną i możliwości leczenia nakładkami. Lekarz zleca wykonanie zdjęć RTG, takich jak zdjęcie panoramiczne i zdjęcie cefalometryczne. Na pierwszej wizycie, również wykonuje się wyciski zębów lub cyfrowy skan zębów i zdjęcia fotograficzne. Stomatolog informuje o zasadach współpracy, przed podpisaniem umowy i zgody na leczenie. Na konsultacji pacjent opisuje swoje oczekiwania, kształt uśmiechu, który chciałby w przybliżeniu uzyskać poprzez podjęte leczenie.

Wyciski zębów klasyczne lub cyfrowe

By ocenić dokładnie uzębienie lekarz wykonuje „odciski” zębów. Wyciski klasyczne wykonuje się nowoczesną masą wyciskową tzw. poliwinylosiloksanem (PVS). Masa ta długo utrzymuje swoje właściwości, dlatego odlanie z niej modelu zębów nie stanowi problemu technicznego. Następnie model zeskanowuje się, a plik STL z udokumentowanym układem zębów, wgrywa się na Portal Lekarza, w celu rozpoczęcia planowania leczenia.
Jeśli natomiast lekarz dysponuje skanerem wewnątrzustnym, to na wizycie wykonuje skan. Skanowanie polega na umieszczeniu małej głowicy skanera nad zębami (nie dotykając ich), a następnie przesuwając nad łukiem zębowym, skaner wykonuje wiele zdjęć. Zdjęcia te następnie nakładane są na siebie, i w komputerze otrzymuje się odzwierciedlenie zgryzu pacjenta. Clear Correct akceptuje pliki STL, wirtualnych modeli zębów z wielu skanerów np. CETEC, 3Shape, Dental Wings. Oznacza to, że dla lekarza rodzaj skanera nie ma znaczenia, by móc dostarczyć pełnowartościowe wyciski do analizy.

Zdjęcia fotograficzne

Lekarz w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej robi pacjentowi serię zdjęć fotograficznych. Najczęściej wykonuje się osiem kadrów:

 • twarz z uśmiechem
 • cała twarz (bez uśmiechu)
 • profil (bez uśmiechu)
 • górne zęby
 • dolne zęby

oraz widok na zęby:

 • z prawej strony
 • z lewej strony
 • zęby z przodu

Plan leczenia i wizualizacja

Po wgraniu pełnej dokumentacji pacjenta na Portal Lekarza, rozpoczyna się wykonanie planu leczenia. W parę dni lekarz na podstawie przesłanych wytycznych, otrzymuje przybliżoną wizualizację pierwszego planu leczenia. Jeśli nie spełnia ona wymogów lekarza i pacjenta, plan ten może być modyfikowany nieograniczoną ilość razy. W momencie gdy plan leczenia zgodny jest z oczekiwaniami, następuje omówienie propozycji leczenia. Lekarz przedstawia przybliżony czas i ilość nakładek niezbędną do podjęcia leczenia. Na ekranie pacjent ogląda zgryz „przed”, i w wizualizacji prawdopodobnej sytuacji „po” leczeniu. Jeśli jest zadowolony, następuje akceptacja planu leczenia i lekarz zleca wykonanie nakładek.

Zgoda na leczenie i umowa

Pacjent przed podjęciem leczenia, powinien:

 • przeczytać i porozmawiać z lekarzem o warunkach współpracy
 • wiedzieć jakie są wskazania i przeciwskazania do leczenia
 • zrozumieć jakie mogą być powikłania leczenia ortodontycznego
 • znać konsekwencje ewentualnego zaprzestania leczenia

Dopiero wówczas należy podpisać Formularz świadomej zgody pacjenta i Umowę.

Leczenie i kontrole

Po wydaniu nakładek, rozpoczyna się etap aktywnego leczenia. Oznacza to, że pacjent jest zobowiązany do noszenia nakładek zgodnie z ich kolejnością wyprodukowania. Czas noszenia musi wynosić około 22 godziny dziennie, przez pełne np. 7 dni w tygodniu. Nakładki zdejmuje się jedynie do jedzenia i zabiegów higienicznych. Lekarz na podstawie planu leczenia, określa ilość wizyt kontrolnych. U niektórych pacjentów kontrole są bardzo rzadko, natomiast w przypadku większych wad, kontrole mogą się odbywać nawet tak często, jak w przypadku leczenia aparatem stałym.

Retencja, czyli co po zakończonym leczeniu?

Po zakończonym leczeniu następuje etap retencji. Jest to bardzo ważny czas, w którym stabilizuje się uzyskane wyniki leczenia. Clear Correct dysponuje swoimi własnymi aparatami retencyjnymi, o których można porozmawiać z lekarzem.

Aparat Clear Correct cena 2023

Bezpłatny lub płatny plan leczenia

W systemie nakładek na zęby Clear Correct pacjent może nie być obciążony kosztami za przygotowanie dla niego indywidualnego planu leczenia. Opcja ta jest korzystna dla pacjentów, którzy nie są przekonani co do możliwości leczniczych nakładek, lub pakietu którym mogliby być leczeni.

Warto wiedzieć, że nie każda Przychodnia ofertuje taką opcję. Często konsultacja i plan leczenia są płatne między 250 a 500 zł.

Pakiety leczenia

FLEX – pakiet w którym płaci się każdorazowo za wykorzystaną nakładkę.

MINI- pakiet zawiera do 12 kompletów nakładek na górę i na dół.

ONE – pakiet zawierający do 24 nakładek, dla leczeń możliwych do wykonania w czasie około jednego roku. W pakiecie tym możliwa jest jedna korekta leczenia, wydawany jest jeden zestaw aparatów retencyjnych.

TWO- obejmuje m.in. do 48 kompletów nakładek

THREE – obejmuje m.in. do 72 kompletów nakładek

UNLIMITED – pakiet z nieograniczoną ilością nakładek i modyfikacji leczenia. Nakładki wydawane są po 12 jednorazowo. Płatność pobierana jest jednokrotnie w całości. W koszt wliczone są nakładki retencyjne. Czas leczenia może trwać nawet pięć lat. Korzystając z tego pakietu, zarówno pacjent jak i lekarz mogą czuć się komfortowo, że nie zabraknie czasu, lub nakładek na leczenie.

Kwalifikacją pacjenta do jednego z pakietów leczenia Clear Correct, jest diagnoza jaką postawi ortodonta.

Pakiet FLEX i MINI służy do leczenia niewielkich wad zgryzu, czyli takich w których wykonuje się ruchy pojedynczych zębów w ograniczonym zakresie. Najczęściej są to zmiany ustawienia jednego zęba, zamykania niewielkiej szpary między zębami, niewielkiego wychylenia lub przechylenia zęba, małego wysunięcia czy „wepchnięcia” zęba w kość.

Pakiet ONE, TWO przeznaczony jest najczęściej do średniozaawansowanych ruchów zębów, czyli leczenia np. stłoczeń zębów, domykania szpar między zębami, poprawy wychylonych zębów przednich, zmiany ustawień, krzywych pojedynczych zębów, czy leczenia zgryzu głębokiego.
Pakiet THREE I UNLIMITED pozwala leczyć niemalże wszystkie wady zgryzu. Przy dobrej współpracy z pacjentem, można wyleczyć u niektórych pacjentów zarówno zgryz otwarty jak i głęboki, duże stłoczenia zębów i bardzo niekorzystnie ułożone zęby np. poza łukiem zębowym. Warunkiem koniecznym jest uczestniczenie w wizytach kontrolnych, określonych np. w okresie czasowym co 12 nakładek.

Nakładki Clear Correct opinie 

Nakładki prostujące na zęby ClearCorrect na dwóch modelach pokazują jak wyglądają nakładki, wysoką przezierność i gdzie się kończą na dziąśle.

Od 2020 roku polscy dentyści i pacjenci używają nakładek Clear Correct. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.straumann.com/clearcorrect/pl/pl/pacjenci.html
Nie bez znaczenia dla dentystów jest bardzo szeroka baza szkoleń z zakresu leczenia cyfrową ortodoncją oferowany przez firmę. Pacjenci natomiast zwracają uwagę na inny materiał z którego wykonane są nakładki. Nakładki w opisie producenta są dość elastyczne ale równocześnie wytrzymałe. Ciężko ulegają przebarwieniom, a ich linia cięcia ulokowana jest na dziąśle (parę milimetrów od zęba).

Clear Correct dentyści w Polsce

W związku z tym, że marka Clear Correct dostępna jest w Polsce od paru lat, to lekarzy praktykujących leczenie tym systemem wzrasta. Ortodonci świadczący leczenie aparatem Clear Correct dostępni są już nie tylko w dużych miastach tj. Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź. Na stronie internetowej firmy, można znaleźć mapkę, z informacjami o lokalizacji lekarzy pracujących z nakładkani Clear Correct.

Efekty przed i po

System Clear Corect udostępnia przykłady leczeń ortodontycznych, przeprowadzonych w ramach każdego z pakietów w swojej Case Gallery na stronie https://results.clearcorrect.com


Poniżej ukazane jest leczenie, jednej z najczęściej występujących wad u pacjentów, czyli stłoczenia zębów dolnych. Na uwagę zasługuje, bardzo dobre odzwierciedlenie skanu uzębienia z początkowym wyglądem zębów pacjenta. Również cel jaki miał zostać osiągnięty widoczny w cyfrowym planie leczenia (na dole po prawej stronie), nie odbiega od rezultatów uzyskanych w jamie ustnej (na górze po prawej stronie).

Pamiętaj, to jest wynik leczenia konkretnego pacjenta. Na wynik leczenia wpływ ma wiele czynników. Twoje wyniki leczenia mogą odbiegać od pokazanego.

Widok zebow przed i po leczeniu w jamie ustnej i w wersji online

Efekty leczenia stłoczenia zębów nakładkami Clear Correct – stan przed i po terapii. Więcej przykładów leczeń udostępnionych jest w Broszurze Clear Correct Overview & Case Examples Booklet.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI