Clear Correct nakładki na zęby

Nakładki prostujące na zęby ClearCorrect trzymane w ręku na tle etui.

Clear Correct to amerykańskie nakładki na zęby, które w 2020 roku wprowadzono na rynek polski. Długo wyczekiwane przez lekarzy i pacjentów nakładki Clear Correct, to alternatywa dla Invisalign. Jakość, przejrzystość i interesujące pakiety leczenia, to ich zalety. Czy mają wady? Jakie są opinie na ich temat?

Clear Correct leczenie krok po kroku

Clear Correct leczenie

Nakładkami Clear Correct można leczyć m.in. stłoczenia zębów, zgryz krzyżowy, szparowatość, zgryz głęboki, zgryz otwarty, szpary między zębami, tyłozgryz, przesunięcie linii pośrodkowej.

Pakiety Clear Correct

Clear Correct oferuje trzy pakiety: FLEX, ONE, UNLIMITED. Wykonanie cyfrowego planu leczenia, i przedstawienie wizualizacji leczenia „przed” i „po” jest BEZPŁATNE.
Clear Correct Polska Nakładki Clear Correct zostały wprowadzone na nasz rynek w 2020 roku.  Jest to jeden  z pierwszych artykułów w Polsce, w którym zostały zebrane informacje dla pacjenta i dentysty, zainteresowanych alternatywnymi metodami leczenia wad zgryzu, do terapii aparatem stałym.
Clear Correct cena Cena Clear Correct plasuje się w średnim przedziale cenowym nakładek w Polsce. Najczęściej cena jest około 30% niższa od leczenia nakładkami Invisalign. Pakiet FLEX płatny jest indywidualnie, w zależności od ilości wykorzystanych nakładek. Opcja ONE kosztuje w granicach 8 – 10 tysięcy zł. Wersja leczenia UNLIMITED wynosi od około 10 do 13 tysięcy złotych.

Konsultacja ortodontyczna

Przed podjęciem leczenia, każdy pacjent musi przejść detaliczną konsultację ortodontyczną.  Lekarz przeprowadza wywiad stomatologiczny i zdrowotny. Bada  twarz i jamę ustną. Wstępnie określa wadę ortodontyczną i możliwości leczenia nakładkami. Lekarz zleca wykonanie zdjęć RTG, takich jak zdjęcie panoramiczne i zdjęcie cefalometryczne. Na pierwszej wizycie, również wykonuje się wyciski zębów i zdjęcia fotograficzne. Stomatolog informuje o zasadach współpracy, przed podpisaniem umowy i zgody na leczenie. Na konsultacji pacjent opisuje swoje oczekiwania i kształt uśmiechu, który chciałby uzyskać poprzez podjęte leczenie.

Wyciski zębów klasyczne lub cyfrowe

By ocenić dokładnie uzębienie lekarz wykonuje “odciski” zębów. Wyciski klasyczne wykonuje się nowoczesną masą wyciskową tzw. poliwinylosiloksanem (PVS). Masa ta długo utrzymuje swoje właściwości, dlatego odlanie z niej modelu zębów nie stanowi problemu technicznego. Następnie model zeskanowuje się, a plik STL z udokumentowanym układem zębów,  wgrywa się na Portal Lekarza, w celu rozpoczęcia planowania leczenia.

Jeśli natomiast lekarz dysponuje skanerem wewnątrzustnym, to na wizycie wykonuje skan. Skanowanie polega na umieszczeniu małej głowicy skanera nad zębami (nie dotykając ich), a następnie przesuwając nad łukiem zębowym, skaner wykonuje wiele zdjęć. Zdjęcia te następnie nakładane są na siebie, i w komputerze otrzymuje się odzwierciedlenie zgryzu pacjenta. Clear Correct akceptuje pliki STL, wirtualnych modeli zębów z wielu skanerów np. CETEC, 3Shape, Dental Wings. Oznacza to, że dla lekarza rodzaj skanera nie ma znaczenia, by móc dostarczyć pełnowartościowe wyciski do analizy.

Zdjęcia fotograficzne

Lekarz w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej robi pacjentowi serię zdjęć fotograficznych. Najczęściej wykonuje się osiem kadrów:

 • twarz z uśmiechem
 • cała twarz (bez uśmiechu)
 • profil (bez uśmiechu)
 • górne zęby
 • dolne zęby

oraz widok na zęby:

 • z prawej strony
 • z lewej strony
 • zęby z przodu

Plan leczenia i wizualizacja

Po wgraniu pełnej dokumentacji pacjenta na Portal Lekarza, rozpoczyna się wykonanie planu leczenia. W parę dni lekarz na podstawie przesłanych wytycznych, otrzymuje wizualizację pierwszego planu leczenia. Jeśli nie spełnia ona wymogów lekarza i pacjenta, plan ten może być modyfikowany nieograniczoną ilość razy. W momencie gdy plan leczenia zgodny jest z oczekiwaniami, następuje omówienie propozycji leczenia. Lekarz przedstawia przybliżony czas i ilość nakładek niezbędną do podjęcia leczenia. Na ekranie pacjent ogląda zgryz „przed”, i  w wizualizacji „po” leczeniu. Jeśli jest zadowolony, następuje akceptacja planu leczenia i lekarz zleca wykonanie nakładek.

Zgoda na leczenie i umowa

Pacjent przed podjęciem leczenia, powinien:

 • przeczytać i porozmawiać z lekarzem o warunkach współpracy
 • wiedzieć jakie są wskazania i przeciwskazania do leczenia
 • zrozumieć jakie mogą być powikłania leczenia ortodontycznego
 • znać konsekwencje ewentualnego zaprzestania leczenia

Dopiero wówczas należy podpisać Formularz świadomej zgody pacjenta i Umowę.

Leczenie i kontrole

Po wydaniu nakładek, rozpoczyna się etap aktywnego leczenia. Oznacza to, że pacjent jest zobowiązany do noszenia nakładek zgodnie z ich kolejnością wyprodukowania. Czas noszenia musi wynosić 22 godziny dziennie, przez pełne 7 dni w tygodniu. Nakładki zdejmuje się jedynie do jedzenia i zabiegów higienicznych. Lekarz na podstawie planu leczenia, określa ilość wizyt kontrolnych. U niektórych pacjentów kontrole są bardzo rzadko, natomiast w przypadku większych wad, kontrole mogą się odbywać nawet tak często, jak w przypadku leczenia aparatem stałym.

Retencja, czyli co po zakończonym leczeniu?

Po zakończonym leczeniu następuje etap retencji. Jest to bardzo ważny czas, w którym stabilizuje się uzyskane wyniki leczenia. Clear Correct dysponuje swoimi własnymi aparatami retencyjnymi, o których można porozmawiać z lekarzem.

Aparat Clear Correct cena

Bezpłatny plan leczenia

W systemie nakładek na zęby Clear Correct pacjent nie ponosi kosztów za przygotowanie dla niego indywidualnego planu leczenia. Opcja ta jest bardzo korzystna dla pacjentów, którzy nie są przekonani co do możliwości leczniczych nakładek, lub pakietu którym mogliby być leczeni. W alternatywnym systemie Invisalign, pacjent obciążany jest kosztami wykonania takiego planu leczenia. 

Pakiety leczenia

FLEX – pakiet w którym płaci się każdorazowo za wykorzystaną nakładkę. Opcja ta rekomendowana jest do leczenia wad, które można wyleczyć do 12-stu nakładek. Podobną ofertę ma Clear Aligner, gdzie płaci się również etapami.

ONE – pakiet zawierający do 24 nakładek, dla leczeń możliwych do wykonania w czasie około jednego roku. W pakiecie tym możliwa jest jedna korekta leczenia, wydawany jest jeden zestaw aparatów retencyjnych. Jest to podobna koncepcja do Orthero, gdzie w wyższych pakietach, do ceny wliczone są nakładki retencyjne.

UNLIMITED – pakiet z nieograniczoną ilością nakładek i modyfikacji leczenia. Nakładki wydawane są po 12 jednorazowo. Płatność pobierana jest jednokrotnie w całości. W koszt wliczone są nakładki retencyjne. Czas leczenia może trwać nawet pięć lat. Korzystając z tego pakietu, zarówno pacjent jak i lekarz czują się komfortowo, że nie zabraknie czasu, lub nakładek na leczenie.

Kwalifikacją pacjenta do jednego z pakietów leczenia Clear Correct, jest diagnoza jaką postawi ortodonta.

Pakiet FLEX służy do leczenia niewielkich wad zgryzu, czyli takich w których wykonuje się ruchy pojedynczych zębów w ograniczonym zakresie. Najczęściej są to zmiany ustawienia jednego zęba, zamykania niewielkiej szpary między zębami, niewielkiego wychylenia lub przechylenia zęba, małego wysunięcia czy „wepchnięcia” zęba w kość.

Pakiet ONE przeznaczony jest do średniozaawansowanych ruchów zębów, czyli leczenia stłoczeń zębów, domykania szpar między zębami, poprawy wychylonych zębów przednich, zmiany ustawień, krzywych pojedynczych zębów, czy leczenia zgryzu głębokiego.

Pakiet UNLIMITED pozwala leczyć niemalże wszystkie wady zgryzu. Przy dobrej współpracy z pacjentem, można wyleczyć zarówno zgryz otwarty jak i głęboki, duże stłoczenia zębów i bardzo niekorzystnie ułożone zęby np. poza łukiem zębowym. Warunkiem koniecznym jest uczestniczenie w wizytach kontrolnych, określonych najczęściej w okresie czasowym co 12 nakładek.

Nakładki Clear Correct opinie 

Nakładki prostujące na zęby ClearCorrect na dwóch modelach pokazują jak wyglądają nakładki, wysoką przezierność i gdzie się kończą na dziąśle.

Od 2020 roku polscy dentyści i pacjenci używają nakładek Clear Correct. Pierwsze opinie są bardzo obiecujące. Lekarze cenią sobie zaplecze technologiczne, czyli platformę do projektowania nakładek jak również dobrze przeszkolony zespół techników dentystycznych. Nie bez znaczenia dla dentystów jest bardzo szeroka baza szkoleń z zakresu leczenia cyfrową ortodoncją oferowany przez firmę. Pacjenci natomiast zwracają uwagę na inny materiał z którego wykonane są nakładki w porównaniu do Invisalign. Nakładki Clear Correct są dość elastyczne ale równocześnie wytrzymałe. Ciężko ulegają przebarwieniom, a ich linia cięcia ulokowana jest na dziąśle (parę milimetrów od zęba). 

Clear Correct dentyści w Polsce

W związku z tym, że marka Clear Correct dostępna jest w Polsce od niespełna dwóch lat, to lekarzy praktykujących leczenie tym systemem, nie jest dużo. Ortodonci świadczący leczenie aparatem Clear Correct dostępni są głównie w dużych miastach. Na stronie internetowej firmy, można znaleźć mapkę, z informacjami o lokalizacji lekarzy pracujących na nakładkach Clear Correct. 

Efekty przed i po

System Clear Corect udostępnia przykłady leczeń ortodontycznych, przeprowadzonych w ramach każdego z pakietów.  Poniżej ukazane jest leczenie, jednej z najczęściej występujących wad u pacjentów, czyli stłoczenia zębów dolnych. Na uwagę zasługuje, bardzo dobre odzwierciedlenie skanu uzębienia z początkowym wyglądem zębów pacjenta.  Również cel jaki miał zostać osiągnięty widoczny w cyfrowym planie leczenia (na dole po prawej stronie), nie odbiega od rezultatów uzyskanych w jamie ustnej (na górze po prawej stronie).

Widok zebow przed i po leczeniu w jamie ustnej i w wersji online

Efekty leczenia stłoczenia zębów nakładkami Clear Correct – stan przed i po terapii. Więcej przykładów leczeń udostępnionych jest w Broszurze Clear Correct Overview & Case Examples Booklet.


Dygresje autorki

Każda alternatywa do istniejących systemów leczenia nakładkowego zębów powoduje, że wybór staje się trudniejszy zarówno dla pacjenta jak i stomatologa. Jednak dzięki temu, coraz więcej wad można leczyć tym estetycznym, wygodnym i bezpiecznym sposobem. Obserwuję, że z każdym rokiem cena jest coraz bardziej przystępna, a ilość lekarzy praktykujących cyfrową ortodoncję rośnie. Hollywood smile nie jest już tylko marzeniem, ale elementem ortodontycznego planu leczenia do natychmiastowej realizacji.

ZOBACZ podsumowanie artykułu i więcej informacji o nakładkach na YOUTUBE Dentysta Radzi 

https://www.youtube.com/channel/UCdBY3-ESgGXeH5JZlFdDSCA/videos 

UWAGA! Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia nakładkami. Pełen zakres informacji uzyskasz bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie.  Artykuł napisany jest w celu dostarczenia informacji niezbędnych czytelnikowi, do podjęcia świadomej decyzji o wyborze metody leczenia.

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie artykułu w części lub w całości, bez zgody autora jest zabronione. 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI