Ortodontyczny aparat stały na zęby składa się zawsze z zamków, drutów i rurek. U części pacjentów lekarze stosują: pierścienie na zęby, ligaturki kolorowe, haczyki, sprężynki. Niektórzy pacjenci mają wyciągi elastyczne, lub miniimplanty ortodontyczne. Elementy aparatu stałego na zęby mogą być m.in.: metalowe, rodowane, złote, szklane lub kryształowe. To z jakich elementów składa się Twój aparat zależy zarówno od wady zgryzu do wyleczenia, jak i ceny jaką należy zapłacić. W artykule opisano jak wygląda i z czego składa się stały aparat ortodontyczny na zęby.
Warto wiedzieć
Jak wygląda aparat stały na zęby?
Aparat stały na zęby może wyglądać różnorako. Najpopularniejszy wygląd aparatu stałego na zęby to: naklejone na zęby metalowe zamki, włożony do ich środka metalowy drut, przytrzymany w zamkach kolorowymi ligaturami. Część pacjentów zamiast metalowych zamków może mieć założone kryształowe, lub szklane zameczki, a do tego włożony rodowany drut, przytrzymany białymi lub przezroczystymi ligaturami.
Jeśli pacjent ma założony aparat samoligaturujący, to dentysta do przytrzymania drutu w zamkach nie stosuje kolorowych ligatur. Zamki w tym typie aparatu mają mechanizm, który trzyma drut na swoim właściwym miejscu.
Jeśli pacjent ma założony aparat stały lingwalny tzw. językowy, to w uśmiechu nikt nie zauważy, że pacjent na wewnętrznej stronie zębów ma przyklejone małe zameczki ortodontyczne.
Z czego składa się aparat ortodontyczny?
Ortodontyczny aparat stały na zęby zbudowany jest z licznych elementów. Zarówno u dzieci jak i dorosłych, którzy mają założony aparat stały, składa się on z tych samych części, tylko są one różnych rozmiarów.
Aparat stały ortodontyczny składa się m.in. z:
- Zamków (a)
- Drutów (c)
- Rurek (g)
- Pierścienie na zęby
- Haczyków (d)
- Ligatur (b)
- Wyciągów międzyszczękowych
- Łańcuszków elastycznych (f)
Zamki do aparatu ortodontycznego
W aparacie stałym zamki mogą być klasyczne metalowe, zajmują one około 20-30% zęba. Lekarze coraz częściej wybierają zamki metalowe tzw. mini, które są znacznie mniejsze i niższe niż klasyczne. Do normalnych zamków wkładany jest drut który przytrzymują różnego koloru ligatury elastyczne. Zamki tradycyjne wykonane są ze stopów metali, w przypadku zamków estetycznych ze szkła lub ceramiki.
Zamki samoligaturujące to zamki w których wmontowany jest specjalny mechanizm utrzymujący drut aparatu ortodontycznego. W zamkach tych nie stosuje się ligatur. Zamki samoligaturujące również mogą być w różnych rozmiarach i wykonane z różnych tworzyw, w tym z kryształu czy złota.
Rurki zamiast pierścieni
U części pacjentów, lekarz może zadecydować, że założy zamiast pierścieni, na np. pierwsze zęby trzonowe, niewielkie rurki. Rurki te naklejane są najczęściej na policzkową stronę „6”tek. Do rurek wkładana jest końcówka drutu. Od rurki może odchodzić haczyk dla ligatury, lub wyciągu. Rurki są coraz bardziej popularne, lecz nie do wszystkich wad zgryzu można je zastosować.
Zapytaj swojego dentystę, czy zamiast pierścieni możesz mieć naklejone niewielkie rurki?
Z jakiej stali jest aparat ortodontyczny?
Aparat stały wykonany jest ze stopu metali, które można stosować w jamie ustnej. Najczęściej są to stopy stalowe, niklowo-tytanowe, tytanowo-molibdenowe, tytanowe, lub pozłacane.
Druty wykonane są z metali, które mają właściwości powrotu do swojego kształtu. Stąd po włożeniu do zamków na „krzywych” zębach zaczynają je prostować.
Jeśli ktoś ma uczulenie na nikiel, dentysta może część leczenia przeprowadzić na drutach i zamkach bezniklowych. Porozmawiaj ze swoim ortodontą, czy twoją wadę zgryzu można leczyć takim aparatem.
Najładniejsze gumki do aparatu
U większość pacjentów stosuje się w leczeniu ortodontycznym gumki do aparatu, których celem jest trzymanie drutu w zamkach naklejonych na zębach. Najładniejsze gumki, czyli ligaturki do aparatu, to te które pasują zarówno do koloru zębów, ust jak i naszych potrzeb estetycznych. Niektórzy uważają, że najładniejsze gumki to te przezroczyste, lub wręcz srebrne, czyli w kolorze zamków. Część pacjentów uważa, następujące kolory za najładniejsze, są one często wybierane: fioletowe gumki do aparatu, bordowe, granatowe, srebrne, szare, zielone, białe.
Pamiętaj, gumki przezroczyste i białe mogą się przebarwiać, dlatego jeśli planujesz je założyć, to uważaj zarówno na to co jesz jak i co pijesz. Pokarmy które łatwo przebarwiają jasne ligaturki to np.: czarna herbata, wino, buraczaki, przyprawy curry, kurkuma. Ligaturki zmienia się po około miesiącu, dlatego wybór koloru na wizycie ma znaczenie.
Wyciągi ortodontyczne
Wyciągi ortodontyczne, to elastyczne gumki o różnej średnicy i grubości, zaczepiane między haczyki w różnych miejscach w aparacie stałym. U części pacjentów zaczepia się je między pierwszym zębem trzonowym górnym tzw. „6”tka, a kłem dolnym. Celem takiego ustawienia wyciągów może być pociągnięcie części górnego łuku do przodu, i/lub dolnego do tyłu. Wyciągi ortodontyczne nosi się od paru do parunastu godzin dziennie, lub wręcz 24 h na dobę. Wyciągi pacjent dostaje w opakowaniu, tak by mógł codziennie używać świeżego i dobrze działającego.
Więcej na temat ortodoncji i aparatów na zęby znajdziesz w artykułach:
1) Ortodoncja vademecum wiedzy
2) Nakładki prostujące na zęby
3) Aparat ruchomy dla dzieci
Uwaga: Wizualizacje prezentują efekt leczenia konkretnego pacjenta. Efekt końcowy u innych pacjentów może wyglądać inaczej i może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz jego stosowania się do zaleceń lekarskich. Więcej informacji uzyskasz podczas konsultacji z lekarzem.
UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.
2 komentarze
Pani Doktor, cieszę się, że znalazłam Pani stronę, która jest pomocna dla pacjentów.
Czy mając skończone 43 lata mogę założyć aparat stały metalowy na oba łuki zębowe, mając stłoczenia siekaczy, źle ustawione siódemki, a także problemy z krwawieniem dziąseł i ich stanami zapalnymi? Czy przywrócenie właściwego ustawienia zgryzu pomoże zniwelować mi stany zapalne periodonto? Już sama nie wiem, choć po cichu marzę o leczeniu ortodontycznym w dorosłym wieku.
Witam, cudownie że Pani myśli o leczeniu ortodontycznym które jest dla wielu pacjentów możliwością na uzyskanie zdrowia jamy ustnej. W pani przypadku rekomendowałabym najpierw pójść do peridodontologa (nawet na NFZ – taki artykuł jest na portalu) i wyleczyć stan zapalny dziąseł. Do ortodonty zapisać się na konsultację tak by wiedzieć jakim aparatem może być Pani leczona. Wiek w tym momencie rozwoju ortodoncji nie ma takiego dużego znaczenia. 43 lata to dla wielu pacjentów świetny wiek na każde leczenie stomatologiczne ;) Pozdrawiam serdecznie i czekam na informacje co powiedział i zalecić peridontolog oraz jakim aparatem będzie być może Pani leczona. Powodzenia!