Kto wstawia implanty zębowe?

kto moze wkrecic implanty i implant zeba dentysta chirurg czy implanatolog

Wielu pacjentów zastanawia się kto w stomatologii wstawia implanty zębów? Kogo wybrać do zabiegu implantacji swojego jednego lub kilku implantów zębowych? Lekarza dentystę, protetyka czy chirurga implantologa?
Redaktor dr Agnieszka Czechumska postarała się udzielić odpowiedzi na nurtujące internautów pytania.

Kto wstawia implanty zębowe w Polsce?

W Polsce zgodnie z obowiązującą „Ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty” implanty zębów może wszczepiać każdy lekarz stomatolog, lekarz dentysta.
W myśl obowiązującego prawa, jak również „Kodeksu Etyki Lekarskiej”, zabieg wszczepienia implantu zęba, lekarz może wykonać jedynie, gdy posiada do tego kompetencje uzyskane na wysokospecjalistycznych kursach zawodowych. Dentysta na prośbę Izby Lekarskiej lub sądu, czy pacjenta, powinien wylegitymować się certyfikatem szkoleń potwierdzającym jego niezbędną wiedzę oraz praktykę w tym zakresie.

Warto wiedzieć, że cena posiadania nowego zęba czyli koszt jednego implantu z koroną protetyczną wynosi między 5 000 zł a 10 000 zł.

Czy dentysta może wstawić implanty?

Dentysta to lekarz posiadający wiedzę z zakresu implantologii. W Polsce na studiach stomatologicznych, studentów stomatologii nie uczy się praktycznej procedury wszczepiania implantów u pacjentów. Oznacza to, że lekarz po studiach posiada jedynie wiedzę z tej dziedziny teoretyczną np. jakie są wskazania do wkręcania implantu lub jakie mogą być przeciwskazania do wszczepienia implantu zęba. Lecz jest ona niewystarczająca by samodzielnie prowadzić zabiegi implantologiczne w gabinecie.
Dentysta by móc wstawiać implanty zębów powinien przejść specjalistyczne kursy i szkolenia z implantologii lub implantoprotetyki. Uczestnictwo w takich kursach jest dla dentysty płatne. Lekarz musi zrezygnować z części pracy w przychodni, na czas szkolenia się w tym zakresie. Jest to jedna z przyczyn, dlaczego leczenie implantologiczne jest uznawane przez pacjentów za drogie.

Czy protetyk może wszczepić implant zęba?

O tym, że protetyk wstawia sztuczne zęby wie prawie każdy. Warto wiedzieć, że protetyk stomatologiczny po zdobyciu odpowiednich kompetencji, może z powodzeniem wszczepiać implanty zębów u swoich protetycznych pacjentów.
Protetyk podczas wstawiania implantów stosuje się do wszystkich wymogów, którymi obarczeni są chirurdzy czy implantolodzy. Musi: posiadać sterylne zaplecze zabiegowe, wystandaryzowane narzędzia, posiadać wszelkie niezbędne umiejętności do przeprowadzenia tego zabiegu. Protetyk po zabiegach impantologicznych, otacza opieką pozabiegową swojego pacjenta, w taki sam sposób jak zrobiłby to chirurg. Lekarz taki jest przeszkolony w diagnozowaniu przyczyn ruszania się implantu zęba, czy pierwszych objawów świadczących o periimplantitis.

Implanty zębów od chirurga czy protetyka?

Chirurg stomatologiczny, to dentysta posiadający specjalistyczne kompetencje do przeprowadzenia kompleksowych zabiegów na tkankach twardych i miękkich m.in. jamy ustnej. Po przejściu szkolenia implantologicznego lub skończeniu szkoły podyplomowej z tej dziedziny, staje się lekarzem posiadającym pełne kompetencje prowadzenia wszczepiania implantów zębowych.

Implantolog to specjalista zajmujący się głowienie wszczepianiam implantów. Zarówno chirurg stomatologiczny jak i implanatolog, w ramach swojej specjalizacji potrafią szybko, przewidywanie jak i adekwatnie reagować na ewentualne skutki uboczne, czy powikłania pozabiegowe.

Protetyk, to specjalista w zakresie rekonstrukcji protetycznych. Protetyk uczestniczy/ł w kursach zawodowych celowanych w naukę uzupełniania jednego, kilku, czy licznych zębów. Uczył się m.in. szlifowania i projektowania idealnych rekonstrukcji protetycznych stałych (np. mosty, korony). Potrafi projektować i leczyć protezami ruchomymi (np. szkieletowymi, akrylowymi). Po doszkoleniu się potrafi leczyć protezami czy rekonstrukcjami wspartymi na wcześniej wszczepionym jednym, dwóch czy kilku implantach. W związku z powyższym, z zasady większość protetyków nie świadczy zabiegów z działu implantologii. Oczywiście są w tym zakresie wyjątki.
Lekarz protetyk, który pogłębił swoje umiejętności poprzez zakończenie z sukcesem kursów, szkoleń czy programów implantologicznych, staje się lekarzem w pełni kompetentnym do wykonywania tego typu zabiegów „wkręcania” implantów u pacjentów.

Jakie dokumenty powinien posiadać dentysta, czy protetyk by wszczepiać implanty?

Certyfikacje z zakresu implantologii wydają polskie, zagraniczne i międzynarodowe organizacje specjalizujące się m.in. w szeroko pojętej chirurgii związanej z zabiegami implantologicznymi. Lekarze z Polski zdobywają również zagraniczne tytuły takie jak np. Master of Science in Oral Implantology.

Niemalże każda firma implantologiczna, czy producent systemów implantologicznych posiada dział edukacji i szkoleń dla lekarzy dentystów wszystkich specjalizacji. Kursy i szkolenia są prowadzone na różnych poziomach. Nie każdy lekarz „wkręcający” implanty zębowe, potrafi podnieść dno zatoki szczękowej, co jest kolejną procedurą jaką uczą się dentyści. Każdy lekarz wie, że nauka implantologii jest wieloetapowa i wieloletnia. Wymaga uczestnictwa w licznych kursach i szkoleniach, poświęcenia ogromnej ilości czasu na naukę i zdobywanie praktycznego doświadczenia pod okiem wybitnych specjalistów.

Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętaj implant to wyrób medyczny, który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Artykuł nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI