skanowanie zebow skanerem i wyglad skanowanych zebow w cyfrowym planie leczenia i wyglda nakladek prostujacych na zeby

Ortodoncja cyfrowa w błyskawicznym tempie wkracza do kolejnych polskich gabinetów. Dzieje się tak ponieważ, pacjenci sami szukają leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby. Trendy niewidocznego prostowania zębów są już tak silne, że w niektórych częściach świata nawet 75% leczenia ortodontycznego prowadzi się właśnie nakładkami, a nie klasycznym aparatem stałym. W tym artykule chcę przybliżyć zaplecze cyfrowej ortodoncji lekarzom, menedżerom i właścicielom gabinetów stomatologicznych.

Ortodoncja cyfrowa – co to jest?

Ortodoncja cyfrowa to najmłodsza gałąź klasycznej ortodoncji.  Najczęściej używa się w niej skanera stomatologicznego w celu wykonania bardzo dokładnego komputerowego odcisku zębów tzw. skanu zębów, w projekcji 3D. Na bazie m.in. tego badania stomatolog opracowuje cyfrowy plan leczenia wady zgryzu pacjenta. Następnie wykorzystuje się nowoczesne drukarki 3D. Na podstawie zatwierdzonego planu leczenia, produkuje się w nich modele zębów w sekwencji zachodzącego postępu leczenia ortodontycznego. Na wydrukowanych modelach z certyfikowanych materiałów tłoczy się przezroczyste nakładki prostujące na zęby. W zależności od długości leczenia nakładek może być wydrukowanych parę lub parędziesiąt.

Cyfrowa ortodoncja to jakby synonim przezroczystych nakładek do prostowania zębów. Jest to bardzo estetyczny i dyskretny sposób korekty ustawienia zębów, wybierany przez coraz większą ilość pacjentów.

W cyfrowej stomatologii lekarze dążą do usunięcia ze swojej praktyki wszystkich typowo ludzkich błędów, zarówno na poziomie jakości wycisków, urządzeń używanych do diagnostyki, analizy badań, jak i wyborze metody prostowania zębów.

Urządzenia służące do diagnostyki cyfrowej to m.in.:

 • tomograf 3D CBCT
 • pantomogram
 • skaner stomatologiczny

Szybkość, precyzja i powtarzalność, to synonimy diagnostyki cyfrowej.

Urządzenia i materiały służące do produkcji nakładek to m.in.:

 • drukarka 3D
 • materiał termoplastyczny
 • urządzenia do tłoczenia nakładek
 • urządzenia do wycinania i gładzenia nakładek

Tomografia CBCT

Tomograf wiązki stożkowej potocznie zwany tomografem komputerowym CBCT, to urządzenie coraz częściej wykorzystywane w stomatologiczno-ortodontycznej diagnostyce. Oferuje wizualizację badanych struktur w trójwymiarowym obrazie 3D, a nie płaskim 2D. Z tego powodu jest dokładniejszy niż zdjęcie panoramiczne.

Ortodoncja cyfrowa związana jest z detaliczną i nowoczesną diagnostyką. Możliwość badania ilości kości, czy kształtu i stanu stawu skroniowo-żuchwowego, wpływa na popularność CBCT wśród coraz większej liczby ortodontów.

Cena badania CBCT dla pacjenta

Cena stomatologicznego badania CBCT wynosi w Polsce średnio od 160 do 450 zł. Koszt zależy od wielkości pola do zobrazowania. Więcej zapłacimy za badanie szczęki i żuchwy, stawów skroniowo- żuchwowych niż tylko za jeden z tych regionów. Warto, aby pacjent dopytał czy opis badania 3D jest płatny. W wielu placówkach radiologicznych jest to dodatkowa usługa, płatna w przedziałach 60 – 80 zł.

Poniżej zebrano średnią cenę najpopularniejszych radiologicznych badań ortodontycznych w Polsce .

Badanie tomografii CBCT 3D Cena
Szczęka i żuchwa 250 – 450 zł
Szczęka, żuchwa, staw ssż 250 – 300 zł
Twarzoczaszka 270 – 400 zł
Szczęka lub żuchwa 160 – 250 zł
Staw skroniowo-żuchwowy 200 – 250 zł
Badanie Rocabado (5 tomografii wykonywanych wg. Rocabado) 700 zł
Badanie Rocabado + Cefalometrie czynnościowe 800 zł

Cena kupna cyfrowego tomografu CBCT w 2022

Zakup tomografu CBCT to koszt najczęściej powyżej 150 000 zł. Większość rozpoznawalnych marek producentów sprzętu radiologicznego sprzedaje tomograf 3D w cenie powyżej 200 000 zł. Warto przed zakupem tak drogiego sprzętu zasięgnąć rady sprzedawcy o warunki serwisowania, jak i ewentualnej wymiany w razie uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest gdzie znajdują się firmy serwisujące, oraz jak szybko działają. Czy taką inwestycję możemy dokonać płacąc na raty? Czy sprzęt taki można wypożyczyć na określony czas, aby przetestować, czy sprawdza się w naszym gabinecie. Analiza zwrotu inwestycji to etap zakupu, którego nie można pominąć.

Cena zakupu tomografu CBCT w maju 2022 r. popularnych marek:

Nazwa tomografu CBCT Cena
MyRay Hyperion X9 3D CEPH 280 000 zł
Carestream CS 8100 SC 3D 265 000 zł
X-MIND® prime 3D Cef firmy Acteon 240 000 zł
Vatech PAX Flex 3D 191 900 zł

Pantomogram

Urządzeniem do wykonywania zdjęć panoramicznych, stawów skroniowo-żuchwowych i przyległych im struktur jest pantomogram. Jest to sprzęt występujący już w wielu placówkach stomatologicznych. Z dostawką do robienia zdjęć cefalometrycznych, spełnia rolę podstawowego urządzenia diagnostycznego w ortodoncji.

Cena badania dla pacjenta

Średnia cena zdjęcia panoramicznego w Polsce wynosi około 75 zł. Zdjęcie boczne czaszki, czyli cefalometryczne, najczęściej wykonuje się za około 80 zł.
Cena badania zależy od miejsca wykonania i jakości urządzenia. Najtańsze zdjęcia RTG można wykonać w gabinecie. Oznacza to, że podczas wizyty otrzymuje się skierowanie na badanie i w tej samej przychodni, technik radiologiczny natychmiast wykonuje RTG. Jeśli badanie wykonamy w miejscach zewnętrznych, to ceny bywają wyższe. Zdjęcia wykonane najnowocześniejszymi urządzeniami, również bywają droższe o ok. 10 do 40 zł.

W tabeli umieszczono średni przedział cenowy badania panoramicznego w 2022 r. Polsce.

Stomatologicze badanie RTG Cena
panoramiczne 50 – 95 zł
cefalometryczne 50 – 95 zł
stawów skroniowo-żuchwowych 50 – 100 zł

Cena zakupu aparatu pantomograficznego w 2022

Kosz aparatu pantomograficznego wynosi około 60 000 zł – 150 000 zł. Cena uzależniony jest od producenta, oraz ilości dodatkowych funkcji, aktualizacji i możliwości jego rozbudowy.

Aparat pantomograficzny Cena
Hyperion X9 3D-Ready CEPH MyRay 150 000 zł
Orthophos SL 2D Dentsply Sirona 122 000 zł
X-MIND® prime 2D Acteon 75 000 zł
Cranex Novus E Soredex 63 000 zł

Skaner stomatologiczny

W ortodoncji cyfrowej, zamiast wycisków masą plastyczną, wykonuje się skan zębów precyzyjnym urządzeniem zwanym skanerem stomatologicznym. Procedura skanowania jest łatwiejsza, szybsza i bardziej komfortowa dla pacjenta, w porównaniu do tradycyjnych wycisków. W kilka minut na ekranie komputera widać zęby pacjenta w trójwymiarowej projekcji. Wyjaśnienie potrzeb leczniczych przebiega prościej, a analiza wady zgryzu jest wykonywana w dedykowanym cyfrowym oprogramowaniu ortodontycznym. Programy komputerowe mają to do siebie, że są wolne od błędów ludzkich, popełnianych przy klasycznej analizie modeli gipsowych.

Korzyścią jest nie tylko precyzja cyfrowych wycisków, ale również proces archiwizacji. Możliwość porównywania cyfrowego wycisku w trakcie kuracji w celu analizy postępów leczenia, jest istotnym argumentem w pracy z tym urządzeniem. Nie bez znaczenia jest również to, że lekarz z dowolnego miejsca ma dostęp do tzw. chmury medycznej.  Zapisane są w niej m.in. skany, ich analiza, oraz plany leczenia.

Cena kupna skanera 2022

Skaner ortodontyczny to rodzaj skanera stomatologicznego, służącego głównie do zarejestrowania ułożenia zębów w łukach zębowych. Cena skanera ortodontycznego zależy m.in. od marki producenta, daty produkcji, funkcji dodatkowych, warunków serwisowania.
Poniżej przedstawiono tabelę z łatwo dostępnymi skanerami i kosztem ich zakupu w dniu 20.05.2022 r.

Skaner stomatologiczny Cena
Primescan Connect Dentsply Sirona 145 000 zł
Omnical Connect 2.0 Dentsply Sirona 79 000 zł
EzScan Vatech 69 900 zł
Element Flex iTero 57 000 zł

Outsorcing cyfrowej diagnostyki

Outsorcing diagnostyki cyfrowej oznacza wykonanie zaawansowanej technologicznie diagnostyki pacjenta w firmie zewnętrznej. Badania realizowane są na podstawie skierowania wydanego przez lekarza prowadzącego.

Na potrzeby odciążenia organizacyjnego i finansowego placówek stomatologicznych powstają wyspecjalizowane miejsca outsorcingowe świadczące m.in.:

 • skanowanie zębów skanerem wewnątrzustnym 3D
 • badania RTG
 • diagnostykę CBCT
 • profesjonalne fotografie stomatologiczne do dokumentacji pacjenta
 • opis przeprowadzonych badań

Przykładem wzrastającego zapotrzebowania na takie usługi jest ekspansja placówek diagnostyki cyfrowej marki X RAY. W czerwcu 2022 otworzono już czwartą lokalizację w Warszawie. Świadczy to o wzrastającym zaufaniu lekarzy do profesjonalnych usług zewnętrznych, jakimi są cyfrowe badania obrazowe, wysokiej jakości skany czy sesje w zakresie eksperckiej fotografii stomatologicznej.

Produkcja nakładek ortodontycznych w gabinecie

In-house aligners, to określenie na produkcję nakładek ortodontycznych w gabinecie stomatologicznym. Lekarz własnoręcznie lub zlecając swojemu technikowi przy zastosowaniu druku 3D, maszyn do tłoczenia alignerów, oraz dobraniu odpowiedniej folii termoformowalnej może samodzielnie wyprodukować zestaw nakładek do leczenia wad zgryzu.

Coraz więcej lekarzy zastanawia się nad produkcją nakładek w ramach swojej praktyki. Z obserwacji moich wynika, że pomysł ten obarczony jest wieloma mankamentami tj.:

 • potrzeba zorganizowania miejsca produkcji
 • wybór urządzeń i nauka ich użytkowania
 • koszt urządzeń
 • wygospodarowanie czasu na produkcję
 • oddelegowanie osoby do nadzorowania produkcji
 • serwisowanie urządzeń
 • długi czas zwrotu z tej inwestycji

Wszystkie wymienione kwestie wydają się małym problemem do rozwiązania. Niestety popełnienie błędu na jednej z tych szczebli wpływa na dysfunkcję działania całego procesu produkcyjnego. Polecam zasięgnąć opinii ekspertów w tym zakresie a nie podejmowanie decyzji na bazie emocji lub mody.

W razie potrzeby zespół portalu służy pomocą:  kontakt@dentystaradzi.pl

Drukarka 3D w stomatologii

Drukarkę 3D posiada obecnie każde nowoczesne laboratorium dentystyczne, czy cyfrowa przychodnia. Urządzenie takie służy m.in. do: drukowania modeli zębów w celu produkcji przezroczystych nakładek do prostowania zębów, lub wykonania świetnie dopasowanych aparatów ortodontycznych. Drukarki stosowane do celów stomatologicznych, różnią się między sobą wieloma parametrami m.in.: szybkością, wydajnością, ekonomią zużywania żywic, niezawodnością, sposobem obsługi czy serwisem.

Zakup takiego sprzętu do gabinetu należy poprzedzić szerokim rozpoznaniem, nie tylko własnych potrzeb, ale również asortymentu jaki znajduje się na rynku. Ważną kwestią jest reputacja firmy sprzedającej, niezawodność proponowanego sprzętu czy pomoc w jego obsłudze na początkowym etapie użytkowania np. oferując szkolenia.

Ceny stomatologicznych drukarek 3D w maju 2022 r.

Drukarka 3D w stomatologii Cena
Asigna Max drukarka modeli 3D 56 962,00 zł
3D Formlabs Form 3B 25 055,10 zł
Varseo XS Drukarka BEGO 18 955,38 zł
Phrozen Sonic 4k 2022 9 800,00 zł

Urządzenie do termoformowania nakładek

W celu wyprodukowania nakładki ortodontycznej należy posiadać model zębów. Modele wykonane są najczęśćiej drogą cyfrową, czyli wydrukowane w precyzyjnych drukarkach 3D. Na takim modelu w urządzeniu termoformowalnym, wykonuje się nakładkę. Dostępne są urządzenia do formowania ciśnieniowego oraz wgłębnego.

Cena urządzenia do termoformowania nakładek ortodontycznych, w 2022 r. zaczyna się od około 8 000 zł bez vat np.:

 • Ministar S Formierz 7 785,58 zł
 • Erkoform 3D 8 907,32 zł
 • Drufomat SCAN 13 300,81 zł

Urządzenie takie przydatne jest również do produkcji np.:

 • szyn relaksacyjnych
 • nakładek wybielających
 • retencyjnych
 • stabilizujących szyn
 • prowadnic i szablonów w implantologii

Materiał termoplastyczny

Nakładki ortodontyczne wykonane są z materiałów termoplastycznych. Posiadają one certyfikaty potwierdzające możliwość wykorzystania ich w jamie ustnej, w celach leczenia wad zgryzu. Na polskim rynku dostępne są folie do produkcji nakładek wielu producentów, w grubości od 0,1 do 5,00 mm. Cechują się one różną sprężystością, twardością oraz stabilnością wymiaru. Ceny objęte są tajemnicą handlową.

Nakładki prostujące zęby

Nakładki prostujące zęby, to synonim ortodoncji cyfrowej. Wykonane na podstawie cyfrowego planu leczenia i zatwierdzonej przez pacjenta wizualizacji.
Obecnie widzimy modę na niewidoczne leczenie ortodontyczne, czy to w formie nakładek, czy aparatów lingwalinych. Sprawia to, że coraz więcej dentystów i managerów przychodni wprowadza taką ofertę w swoich miejscach pracy. To znak czasu. Krzywe zęby leczone niewidocznie, szybko i bezproblemowo. To nie tylko moda, ale nade wszystko świadomość, że piękny uśmiech jest w zasięgu. Lekarze, którzy tego jeszcze nie rozumieją, wkrótce mogą zostać z ograniczoną ilością pacjentów.

Nakładki produkuje się korzystając z technologii tłoczenia certyfikowanych materiałów termoplastycznych na modelach z ustawieniem docelowym zębów.
Można wykonać ten proces w przychodni, albo zlecić dedykowanej firmie nakładkowej.

Cena leczenia dla pacjenta

Cena leczenia ortodontycznego nakładkami zależy m.in. od typu wady zgryzu, a tym samym od pakietu jak i ilości nakładek przewidzianych do leczenia. U każdego producenta jest ona inna.

Cena leczenia nakładkami prostującymi na zęby zależy w dużej mierze od firmy produkującej nakładki. Najdroższe leczenia w Polsce prowadzone są zagranicznymi markami m.in. Invisalign, Othocaps, czy Orthero. Cena uzależniona jest od pakietu leczenia oraz ilości nakładek do wykorzystania podczas metamorfozy uśmiechu. W firmach tj. ClearCorrect czy Pro Smile, leczenie można poprowadzić kupując pojedyncze alignery.

Najczęściej w Polsce koszt leczenia niewielkich wad zgryzu w 2022 r., wynosi między 4 500 zł a 7 000 zł. „Średnio” skomplikowane wady to koszt od około 7 000 zł do 12 000 zł za całość leczenia. Duże wady leczone są w większości firm od około 12 000 zł do 26 000 zł.
Warto wiedzieć, że w dużej część gabinetów istnieje możliwości płatności na raty. W innych placówkach stosowane są promocje i zniżki. Ze względu na zwiększającą się konkurencję na rynku, cena leczenia nakładkami zaczyna w niektórych firmach spadać.

Zagraniczni producenci nakładek

Najpopularniejszą w Polsce zagraniczną firmą nakładek do prostowania zębów jest Invisalign. To światowy lider. Wraz z marką Clear Aligner są prekursorami niewidocznego leczenia ortodontycznego w naszym kraju. Na całym świecie tymi aparatami zostało wyleczonych paredziesiąt milionów pacjentów. Wzrastającą popularnością cieszą się m.in. Clear Correct, Sure Smile, Spark, nakładki FACE, Orthero.

Lekarze by sprostać rozwojowi technologii i być na bieżąco z kolejnymi nowościami w ortodoncji cyfrowej, regularnie biorą udział w szkoleniach i konferencjach prowadzonych przez światowych klinicystów. Dzięki tym spotkaniom polscy stomatolodzy potrafią leczyć ciężkie wady zgryzu, właśnie przezroczystymi nakładkami.

Polscy producenci nakładek

Polskich producentów i marek przezroczystych nakładek do prostowania zębów regularnie przybywa. Związane jest to z ojczystym językiem komunikacji z technikiem ortodontycznym, szybkim dostarczeniem nakładek do gabinetu i niższymi cenami produkcji.

Dentyści leczą aparatami takich rodzimych firm jak m.in. Once Aligner, A-Aligner czy Pro Smile. Wielką ich zaletą jest indywidualne podejście do współpracującego z nimi lekarza. Firmy te organizują dla nich kursy i wykłady doszkalające. Wszystko po to, by polscy lekarze mieli coraz wyższe kompetencje i umiejętności w leczeniu coraz trudniejszych wad zgryzu, właśnie ich nakładkami.

Przykładem polskiego producenta nakładek jest firma Polalign. Fabryka oferuje produkcję nakładek pod marką i logo dowolnego gabinetu. Zakres działania firmy oraz jej pomoc w założeniu swojej własnej marki nakładek, opisany jest w artykule „Polalign, producent nakładek” w dziale ortodoncja na portalu dentystaradzi.pl

Chcesz wiedzieć więcej o możliwości rozwoju swojej placówki w kierunku cyfrowej ortodoncji?
Zespół portalu służy pomocą: kontakt@dentystaradzi.pl 

Czekamy na wszystkie twoje pytania np. Jaki skaner będzie dla mnie najlepszy? Jak się ma cena do produktu? Jak zacząć pracę nakładkami? Do każdego dentysty podchodzimy indywidualnie i w dyskrecji.

Wszystkie prawa do artykułu zastrzeżone. 

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Artykuł  nie jest sponsorowany.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI