Polacy podzieleni w ocenie swojego uzębienia. Wyniki badań.

Redakcja portalu
wyniki badan ankietowych czy polacy sa zadowoleni ze swojego usmiech i zebow i dentystow

Czy Polacy są zadowoleni ze stanu swojego uzębienia, a tym samym ze swojego uśmiechu? Jak w każdej kwestii tak i w tej Polacy są podzieleni. Badania wykonane przez UCE RESEARCH i IMPLANT MEDICAL pokazują, że 47,8% Polaków jest zadowolonych z wyglądu i ze stanu swojego uzębienia. 46,2% natomiast jest niezadowolonych, a 6% badanych nie potrafi tego ocenić. Kto ocenia swój uśmiech pozytywnie, a kto negatywnie? Odpowiedź na to pytanie m.in. znajdziesz w artykule.

Kto w Polsce jest zadowolony ze stanu swojego uzębienia?

Niespełna 50% badanych zadowolonych jest ze swojego uśmiechu. Są to osoby w wieku:

 • 75-80 lat
 • 25-34 lat
 • 18-24 lat.

Z wykształceniem wyższym lub średnim.

Należy nadmienić, że mieszkają one w większych lub mniejszych miastach, liczących od 200-499 tys. lub 5-19 tys. ludności. Ich miesięczne dochody najczęściej sięgają 7000-8999 zł lub ponad 9000 zł netto.

Kto w Polsce jest niezadowolony ze stanu swojego uzębienia?

46,2% badanych przez UCE RESEARCH i IMPLANT MEDICAL ma obiekcje do wyglądu swojego uśmiechu. Są to osoby w wieku:

 • 65-74 lat
 • 55-64 lat.

Z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym czasami ze średnim.
Mieszkają one na wsi i miejscowości mające do 5 tys. ludności bądź miasta liczące 20-49 tys. mieszkańców.
Najczęściej zarabiają 3000-4999 zł lub poniżej 1000 zł miesięcznie netto.
Osoby niezadowolone ze swojego uśmiechu mogą mieć zaniżoną samoocenę, pewność siebie , które wpływają na samopoczucie czy jakość życia, a nawet na stan zdrowia psychicznego.

Co ma wpływ na taki podział percepcji swojego stanu uzębienia?

Jest to problem złożony i ma na niego wpływ kilka czynników. Najważniejszy to opieka stomatologiczna, która nie jest dla każdego dostępna. Sytuacja ekonomiczna kraju ma bezpośrednie przełożenie na korzystanie z usług dentysty. Mimo, że edukacja prozdrowotna prowadzona jest od lat to efekty nie są zadawalające. Mity które dotyczą codziennego mycia zębów, niestety również wpływają na stan uzębienia Polaków.

Opieka stomatologiczna.

Polacy mają różne doświadczenia związane z opieką stomatologiczną. Ci którzy w związku z leczeniem zębów nabyli dentofobii (lęk przed dentystą) stanowią pokaźną grupę. Jest duży odsetek pacjentów z usuniętymi zębami. Ma to oczywiście niekorzystny wpływ na wygląd uśmiechu, ale także na jakość życia. Myślę tu nie tylko o samopoczuciu, ale o jakości żucia czy poprawnej wymowie. Dodajmy do tego, nierówny dostęp do usług stomatologicznych. Pamiętajmy również o tym, że NFZ nie refunduje zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej oraz tych, które wpływają na  poprawę jakość żucia np. korony, mosty czy nadal dość drogie implanty zębów.

Finanse – sytuacja ekonomiczna w kraju wpływa na częstotliwość wizyt u dentysty.

Wysoki stan inflacji i kiepska sytuacja ekonomiczna Polaków mogą wpływać na częstotliwość wizyt u dentysty , a co za tym idzie na stan uzębienia. Polacy dokonują często trudnych wyborów. Rezygnują z wizyty u stomatologa i kosztownych zabiegów związanych z uzębieniem. Może to prowadzić do zaniechania leczenia i negatywnie wpływać na stan zębów i tym samym pogarszający się uśmiech. Może niezauważenie rozwijać się paradontoza, której konsekwencją może być utrata zębów.

Świadomość prozdrowotna.

Edukacja prozdrowotna prowadzona od przedszkola powoli przynosi rezultaty. Coraz więcej rodziców dba o zęby swoich dzieci. Moda na piękny, śnieżnobiały, tzw. hollywoodzki uśmiech, prowadzi do tego, że nie tylko ludzie młodzi, ale również ci w sile wieku prostują swój zgryz nakładkami ortodontycznymi lub aparatem stałym. Zabiegi higienizacji czy wybielania są teraz na czasie. W związku z tym przybywa pacjentów dążących do efektu pięknego uśmiechu. Niestety nadal jest to liczba niesatysfakcjonująca.

Codzienna higiena- mycie zębów.

Tu Polacy mają problem. Bez rozwiązania którego nie mam mowy o „hollywoodzkim uśmiechu”. Badania są zatrważające:

 • 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie,
 • niecałe 20% robi to tylko raz,
 • ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia,
 • a niespełna 3% – częściej.
 • nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku.
 • blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie.

Sytuacja jest groźna społecznie i należy jej szybko przeciwdziałać.
Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal każdego dorosłego Polaka oraz 82% sześciolatków.

Do skutecznej walki z próchnicą potrzebna jest wiedza na ten temat. Częstotliwość dokładność i czas mycia są kluczowe dla zdrowia jamy ustnej i walki z próchnicą. Czyszczenie zębów miękką szczoteczką powinno trwać minimum dwie minuty, o czym często zapominamy. Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. więcej informacji na portalu w art. „Mycie zębów u dorosłych – 5 obalonych mitów”

Co zrobić aby poprawić stan uzębienia Polaków?

Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ związana jest z reformą służby zdrowia.

 1. Zwiększenie dostępność do stomatologii estetycznej
 2. zwiększenie zakresu zabiegów refundowanych
 3. promowanie edukacji zdrowotnej wśród pacjentów
 4. kampanie informacyjne, promujące zdrowie jamy ustnej.

My na co dzień możemy starannie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Raz w roku w ramach koszyka bezpłatnych świadczeń NFZ odbyć wizytę u stomatologa i higienistki stomatologicznej.
Na co możemy liczyć w ramach świadczeń NFZ informacje znajdziesz na portalu w zbiorczym  art.: „Narodowy Fundusz Zdrowia – Co jest refundowane u dentysty?”

Bibliografia

UCE RESEARCH, IMPLANT MEDICAL; Lipiec, 2023 r.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI