5 mitów o myciu zębów przez dzieci.

Redakcja portalu
5 mitow o myciu zebow dzieci z 3 dzieci przebranych za supermena

Rodzinne, codziennego mycie zębów jest jednym ze sposobów na zdrowe zęby u naszych pociech. Wyrobienie prawidłowych nawyków u dziecka to dobra inwestycja na przyszłość. Warto wiedzieć, że nauka mycia zębów powinna zacząć się już w pierwszym roku życia dziecka. Nawet zęby mleczne należy myć minimum dwie minuty. Zasadą jaką należy stosować to mycie zębów po każdym posiłku, lecz nie bezpośrednio po nim.  Dobór miękkiej szczoteczki, jak również metody szczotkowania zębów mlecznych to kolejne elementy, które powinny wyprzeć krążące mity o myciu zębów. Aby rozwiać wątpliwości zapraszamy do artykułu. Przecież zdrowie zaczyna się w jamie ustnej.

Małe dzieci nie muszą myć swoich zębów

Od przyjścia na świat dziecku powinniśmy czyścić dziąsła, język i policzki jałowym gazikiem zwilżonym np. w przegotowanej wodzie.
W trakcie wyrzynania się pierwszego ząbka mlecznego, można pozostać jeszcze przy czyszczeniu jamy ustnej dziecka jałowym kompresem, lub dedykowaną do tego nakładką na palec.
Gdy w jamie ustnej pojawią się pierwsze mleczaki, to jest idealny moment, na naukę szczotkowania zębów mlecznych. Tak więc mit o nie myciu zębów przez dzieci obalamy.
Dzieci powinny jak najszybciej myć ząbki, aby stało się to nawykiem i prowadziło do nie gromadzenia osadu a w nim bakterii w jamie ustnej. Bakterie te są przyczyną nie tylko stanów zapalnych dziąseł, ale i próchnicy.

Czytaj więcej : PIERWSZA SZCZOTECZKA dla dziecka – jaka?

Zęby mleczne można myć chwilkę

Pierwsze czyszczenia zębów mlecznych, nie muszą być długie. Na początku liczy się sam fakt, krótkiej obecności czegoś nowego czyli szczoteczki w buzi dziecka. Dziecko musi zobaczyć i uwierzyć, że mycie zębów może być miłe.
Maluch nie ma na tyle sprawnych manualnie rąk by idealnie poradzić sobie z obsługą szczoteczki. Dlatego ważne aby po każdym myciu rodzic doczyścił mu ząbki. Wielu dentystów rekomenduje to tzw. podwójne czyszczenie zębów.
W późniejszym czasie samodzielne mycie ząbków trwać powinno minimum dwie minuty. Aby dziecku się nie nudziło, można mu włączyć ulubiona piosenkę, a czas odmierzać będzie mu kolorowa klepsydra. Mycie ząbków minimum dwie minuty to standard. Mit obalony.

Czytaj więcej : Mleczaki – jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Myjemy zęby od razu po jedzeniu

Zęby dziecka od razu po jedzeniu nie są przygotowane do szczotkowania. W jamie ustnej musi zmienić się kwasowość czyli tzw. Ph. Popijając posiłki wodą pomagamy jego optymalizacji.

Dlatego dopiero ok. 20 minut od zjedzenia posiłku można zadbać o zęby dzieci. Pamiętajmy, że szczotkujemy zęby mleczne i stałe dzieci, dlatego aby pozbyć się bakterii, które zgromadzone są w płytce nazębnej.
Reasumując: szczotkujemy zęby nie zaraz po jedzeniu, ale po upływie kilkudziesięciu minut. Mit obalony.

Czytaj więcej : 5 porad jak dbać o zęby dzieci w Święta

Nie ma znaczenia jaką szczoteczkę do zębów ma dziecko

Dla pierwszych ząbków mlecznych, rodzic ma do wyboru szczoteczkę ręczną, czyli manualną, oraz szczoteczki elektryczne. Jako, że każde dziecko jest inne, to co dobre dla jednego, nie koniecznie dla drugiego dziecka. Wielkość, kształt, miękkość włosa, oraz technika szczotkowania, wszystko to ma wpływ na jakość mycia zębów.
Starsze dzieci sprawne manualnie mogą dobrze radzić sobie ze szczoteczką standardową. Są dzieci, które potrzebują raczej szczoteczek elektrycznych wykonujących za nie efektywne ruchy czyszczące zęby.
Myciem zębów dąży się do tego, by nie kumulowała się płytka nazębna, która jest źródłem bakterii próchnicotwórczych. Tak więc aby zęby były odpowiednio doczyszczone ważne jest jaką szczoteczką to robimy. Kolejny mit obalony.

Pamiętajmy, że jak wszystko szczoteczka się zużywa. Dlatego gdy ma powyginane włoski i przypomina choinkę, należy ją wyrzucić. Nie czyści ona ząbków, a może podrażniać delikatne dziąsła dziecka.

Nie ma znaczenia jak dziecko szczotkuje zęby

To jak czyścimy zęby mleczne dziecka ma znaczenie. Szczoteczką ręczną dzieci powinny szczotkować swoje zęby tzw. kółeczkami. Ruchami okrężnymi, czyści się zęby od policzka i od języka, a ich górne powierzchnie po prostu szoruje.

Szczoteczka elektryczna oscylacyjno-rotacyjna z okrągłą główką, sama za dzieci robi najważniejsze ruchy: obrotowe wykonywane są raz w lewo, raz w prawo, pulsacyjne to ruchy góra-dół.

Szczoteczka soniczna, lub ultradźwiękowa z główką przypominającą normalną szczoteczkę, najczęściej nie wykonuje sama wszystkich ruchów czyszczących. Szczoteczkę taką przykłada się włosiem w kierunku dziąsła danego zęba i wykonuje się ruchy „wymiatania”, czyli przesuwa się główkę szczoteczki od dziąsła do góry zęba, czyli od czerwonego do białego. Taką szczoteczką myć zęby mogą dzieci starsze, przeszkolone w sposobie jej obsługi. Mit obalony.

Czytaj więcej: porównanie szczoteczek ręcznych i elektrycznych dla dzieci znajdziecie w tabeli zamieszczonej w artykule: PIERWSZA SZCZOTECZKA dla dziecka – jaka?

Jeśli zastanawiasz się, czym zajmuje się stomatolog dziecięcy to zapraszamy do poniższego artykułu:

Dentysta dla dzieci to lekarz który leczy i edukuje.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI