PIERWSZA SZCZOTECZKA dla dziecka – jaka?

Redakcja portalu
Uśmiechnięta dziewczynka myje zęby szczoteczką do zębów

Dla zębów mlecznych szczoteczka ręczna czy elektryczna? Pierwszy ząbek pojawia się w buzi maluszka i każdy rodzic zaczyna zastanawiać się jak go myć? Czy kupić malutką szczoteczkę manualną czy może kolorową elektryczną? Jak czyścić zęby mleczne? Czy tak samo jak u dorosłego? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Jak czyścić bezzębną buzię niemowlaka?

Od przyjścia na świat dziecko powinno mieć czyszczone dziąsła, język i policzki, jałowym gazikiem zwilżonym np. w przegotowanej wodzie. Buźkę czyści się po każdym posiłku, albo podchodząc do tego realnie po prostu jak najczęściej. W tym okresie ważne jest również, nauczenie dziecko smaku WODY. Nawet nawyk jednego łyku wody po podaniu mleka, zarówno za dnia jak i w nocy, to podstawa do dbania o pierwsze ząbki mleczne dziecka.

Jak czyścić pierwszy wyrzynający się ząb mleczny?

Maluszek ma pierwszy ząbek, cała rodzina jest uszczęśliwiona. Jest to początek wyrzynania się zębów mlecznych. Od tego momentu należy wiedzieć:

W trakcie wyrzynania się pierwszego ząbka mlecznego, można pozostać jeszcze przy czyszczeniu jamy ustnej dziecka jałowym kompresem, zwilżonym wodą, lub dedykowaną do tego nakładką na palec. Pozostałą część buźki, czyli dziąsła należy dalej masować, by zwiększyć ich ukrwienie, a to może ułatwić proces ząbkowania. Policzki i język należy dalej przecierać kompresami.

Wyrznął się pierwszy ząbek mleczny i co teraz?

Gdy w jamie ustnej maluszka jest już duży pierwszy ząbek mleczny, możemy spodziewać się niebawem kolejnych trzech, czyli jednego obok, i dwóch w łuku naprzeciwko. To jest idealny moment, na naukę czyszczenia zębów mlecznych, i wybór pierwszej szczoteczki dla dziecka. To też jest moment na PIERWSZĄ WIZYTĘ U DENTYSTY. Zgodnie z obecnymi rekomendacjami, pierwsza wizyta u dentysty, idealnie przypadać powinna na okres pomiędzy wyrznięciem się pierwszego ząbka mlecznego, a pierwszymi urodzinami dziecka.

Po co myć zęby mleczne skoro wypadną?

Mycie zębów mlecznych podlega tym samym zasadom, co mycie zębów stałych. Celem umycia zębów jest usunięcie z ich powierzchni wszelkich osadów, których źródłem jest zarówno jedzenie, picie, jak i sama ślina. Na ząbkach mlecznych i zębach stałych zawsze jest niewidoczny „biofilm”, czyli błonka oblepiająca zęby z każdej strony, składająca się z mikroskładników pokarmu, enzymów i bakterii występujących w ślinie. Jeśli nie czyści się regularnie zębów, to na bazie tego biofilmu, tworzy się widoczna już gołym okiem, płytka nazębna, a następnie kamień nazębny. Myciem zębów dąży się do tego, by nie kumulowała się płytka nazębna, która jest źródłem bakterii próchnicotwórczych. Mogą one doprowadzić do szybkiego powstania próchnicy w młodych zębach mlecznych.

Jaka szczoteczka jest najlepsza dla pierwszych ząbków mlecznych?

Dla pierwszych ząbków mlecznych, rodzic ma do wyboru szczoteczkę ręczną, czyli manualną, oraz szczoteczki elektryczne. Obie szczoteczki mają więcej plusów, niż minusów. Najważniejszą kwestią rozróżniającą jest cena i czas. Szczoteczki elektryczne są po prostu droższe, ale czas mycia ząbków nimi jest krótszy (teoretycznie). Odwrotnie się ma ze szczoteczkami ręcznymi. Dla rodzica najważniejszy jest komfort i jakość czyszczenia zębów. Komfort pracy obiema szczoteczkami ciężko ocenić, gdyż jest to zawsze opinia subiektywna. Jakość czyszczenia zębów niestety nie zależy jedynie od rodzaju szczoteczki dlatego powiedzenie, że szczoteczki elektryczne lepiej czyszczą zęby nie jest prawdziwe do wszystkich dzieci.

Tak wygląda to w teorii. W życiu wygląda troszeczkę inaczej.

Po pierwsze większość rodziców, nie czyści dobrze  zębów mlecznych żadną szczoteczką, ponieważ nie byli przeszkoleni w tym zakresie. Zęby mleczne, należy inaczej czyścić, niż zęby stałe.

Po drugie każde dziecko ma inną cierpliwość, inaczej współpracuje podczas czyszczenia zębów.

W celu ułatwienia podjęcia decyzji o rodzaju pierwszej szczoteczki, umieszczono porównanie szczoteczek ręcznych i elektrycznych dla dzieci w poniższej tabeli.

pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka

Jak myje się zęby mleczne szczoteczką ręczną?

Do momentu, gdyż dziecko nie jest sprawne manualnie,  rodzic powinien mu pomóc. Dziecko owszem tak jak opisałam w artykule „Mleczaki- czyli jak zachęcić dziecko do mycia zębów?” gryzie, bawi się szczoteczką, ale nie można tego nazwać samodzielnym myciem zębów. To rodzic codziennie powinien umyć dziecku zęby. Szczoteczką ręczną wykonuje się u dzieci KÓŁECZKA. Szczoteczką ruchami okrężnymi, czyści się zęby od policzka i od języka. Część górną, tą którą dziecko gryzie, należy szorować, czyli ruchy do przodu i do tyłu parę razy. Całość mycia zębów powinna trwać średnio około 2 minuty. To jest bardzo ważne. Ponieważ  mycie zębów,  przez parę sekund w każdej ćwiartce, owszem lekko wyczyści zęby, ale nie zrobi tego dokładnie. Czas mycia jednego zęba ma znaczenie. Należy poświęcić pół minuty na każdą ćwiartkę zębów. By dziecko wytrzymało te długie dwie minuty, warto uatrakcyjniać mu ten czas. Poleca się śpiewanie, czy opowiadanie historyjek.

Jak myje się zęby mleczne szczoteczką elektryczną oscylacyjno-rotacyjną ?

Szczoteczka elektryczna oscylacyjno-rotacyjna z okrągłą główką, sama za nas robi najważniejsze ruchy:

  • obrotowe wykonywane są raz w lewo, raz w prawo
  • pulsacyjne to ruchy góra-dół

Ruchy te uzupełniają się idealnie, gdyż pulsowanie rozbija płytkę nazębną, a rotacja ją usuwa. Dlatego rolą rodzica jest przytrzymanie szczoteczki prostopadle do zęba. Szczoteczkę przytrzymuje się na każdym zębie z każdej strony, chociaż parę chwil, tak by głowa szczoteczki „omiotła” i wyczyściła daną część zęba. Nie należy przy tym wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, ani nie należy za mocno przyciskać (tu przyda się czujnik nacisku).

Jak myje się zęby mleczne szczoteczką elektryczną soniczną?

Szczoteczka soniczna, lub ultradźwiękowa z główką przypominającą normalną szczoteczkę, najczęściej nie wykonuje sama wszystkich ruchów czyszczących. Szczoteczki takie, wykonują ogromną ilość drgań na minutę i mają potwierdzoną skuteczność, nawet w pewnej odległości od przyłożonego miejsca na zębie. Przy większości tych szczoteczek, rodzic musi się nauczyć wykonywać prawidłowe ruchy czyszczące zęby. Szczoteczkę taką przykłada się włosiem w kierunku dziąsła danego zęba i wykonuje się ruchy „wymiatania”, czyli przesuwa się główkę szczoteczki od dziąsła do góry zęba, czyli od czerwonego do białego. Tak się czyści zęby od strony zewnętrznej, czyli od strony wargi i policzków, oraz od strony języka. Górną część zębów, czyli tą którą dziecko gryzie, wystarczy poszorować, czyli szczoteczką poprzesuwać przód /tył.  Ta technika, jest trudniejsza, zarówno manualnie dla rodzica, jak i do zaakceptowania przez dziecko. Nie każde małe dziecko, współpracuje przez 2 minuty, jeśli od strony języka, wykonywane są „dziwne”, precyzyjne ruchy wymiatania. Pamiętać należy, że jakość i ilość ruchów przy każdym zębie, i z każdej strony ma znaczenie. Z tych powodów, ten typ szczoteczek rzadko wybierany jest przez rodziców i rekomendowany przez dentystów do mycia mlecznych zębów.

Jeśli szczoteczka elektryczna soniczna wykonuje również opisane powyżej ruchy wymiatające to warto rozważyć jej kupno. Szczoteczkę taką przykłada się jednego zęba i trzyma pod odpowiednim kątem. W szczoteczce elektrycznej oscylacyjno-rotacyjnej był to kąt 90 stopni a tu jest to kąt 45 stopni ustawienia włosia w kierunku linii dziąsła.

Jak dbać o szczoteczki?

Obojętnie jaką szczoteczkę wybiorą państwo dla swoich dzieci, należy przestrzegać tych samych zasad higieny.

  • Używa się tylko szczoteczki z włosiem stojącym do góry, a nie na boki.
  • Stosujmy szczoteczki z włosiem sztucznym, a nie naturalnym. Włosie sztuczne jest precyzyjnie ścięte i najczęściej zaokrąglone na wierzchołku co sprawia, że jest delikatniejsze dla zębów i dziąseł.
  • Wymieniać należy szczoteczkę lub główkę szczoteczki, po każdej chorobie górnych dróg oddechowych.
  • Jeśli dzieci są zdrowe, a szczoteczka wygląda nie najgorzej, należy ją zmieniać co 3 miesiące.
  • Przechowuje się w pionie z główką ułożoną do góry.
  • W domu nie przechowuje się w etui, tylko na powietrzu, włożoną tak, by nie dotykała innych szczoteczek.
  • Podczas transportu etui jest wskazane
  • Szczoteczkę należy wymienić, jeśli została pogryziona przez zwierzę domowe, lub wymyje nią zęby inny członek rodziny.
  • Większość producentów informuje, że szczoteczki elektryczne (na baterie i na akumulator) nie mogą być używane przez dzieci samodzielnie. Zawsze musi być w ich pobliżu osoba dorosła, sprawująca nad nimi opiekę i dbająca o bezpieczeństwo!

Wybrane cytaty z instrukcji obsługi popularnych szczoteczek elektrycznych:

„Urządzenie nie powinno być używane i konserwowane przez dzieci poniżej 8 roku życia i osoby z ograniczonymi predyspozycjami mentalnymi lub fizycznymi, chyba, że pod nadzorem lub po przekazaniu instrukcji użytkowania urządzenia w sposób bezpieczny, rozumiejąc niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzenia. Urządzenie nie jest zabawką dla dzieci. Czyszczenie i konserwacja nie mogą być wykonywane przez dzieci bez nadzoru.”

„Jeśli szczoteczki używa dziecko, to upewnij się, że wypluwa całą pastę pozostałą po myciu.”

„Szczoteczka nie jest w stanie wyczyścić wszelkich miejsc pomiędzy zębami, dlatego zaleca się używanie po myciu także nici dentystycznych”

Dygresje autorki

Marzę, aby wraz z moda na elektryczne szczoteczki, nastała moda na wizytę u dentysty lub higienistki w celu nauki zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Tak jak najszybszym samochodem nigdzie nie dojedziesz, nie wiedząc jak się go prowadzi. Tak bez prawidłowej obsługi szczoteczki, odpowiednio dobranej pasty, nie doczyścisz zębów i nie zredukujesz ilości bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej. Czasami to co wydaje się najprostsze, jest bardzo trudne w realizacji. Gdy rozmawiam z pacjentami, w jaki sposób myją zęby swoje i swoich dzieci, odpowiadają: tak samo. A przecież tak nie powinno być! Często nie chodzi o rodzaj szczoteczki, czy pasty, ale zwyczajny brak wiedzy jak i kiedy myć zęby. Dzieci i dorośli mają odmienne techniki mycia zębów (przy szczoteczce ręcznej), ale czas ten sam (około 2 minuty) oraz częstotliwość (minimum 2 razy dziennie).

Zapraszam do czytania artykułów i zadawania pytań.

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI