Nakładki dodatkowe w ortodoncji

nakladka dodatkowa ortodontyczna zakladana na zeby

Dlaczego niektórzy pacjenci mają mało, a inni dużo nakładek dodatkowych tzw. additional aligners, podczas leczenia przezroczystymi nakładkami do prostowania zębów? Powodów aby pacjent otrzymał dodatkowe sety nakładek może być kilka. Najczęściej planuje się zakończenie leczenia wady zgryzu, czyli doprowadzenie zębów do idealnego ułożenia, właśnie paroma nakładkami ortodontycznymi dodatkowymi. Bywa, że trzeba zmodyfikować zaakceptowany już plan leczenia i wyprodukować dodatkowe nakładki. Decyzja taka zawsze jest indywidualna. W artykule przeczytasz o najczęstszych powodach wyprodukowania i wydania nakładek dodatkowych podczas całego okresu leczenia ortodontycznego.

Nakładki dodatkowe

Nakładki dodatkowe podczas leczenia przezroczystymi nakładkami do prostowania zębów to tzw. additional aligners. Dla każdego pacjenta powód otrzymania dodatkowych nakładek ortodontycznych jest inny. Takie dodatkowe nakładki nie są błędem w sztuce, tylko całkowitym standardem w leczeniu. Każdy pacjent powinien wiedzieć, że lekarz, czy firma która oferuje dodatkowe nakładki w cenie leczenia, to korzystna opcja.Na świecie standardem jest, że lekarz wykonuje w którymś momencie terapii tzw. rewizję leczenia, czyli analizę postępów leczenia. Na tej podstawie projektuje i oddaje pacjentowi według potrzeb nakładki dodatkowe

Powody produkcji

Najczęstsze powody produkcji nakładek dodatkowych to m.in.:

  • Brak postępu leczenia i potrzeba zmodyfikowania planu leczenia
  • Zmiana koncepcji leczenia ze względu na zmianę warunków np. usunięty ząb lub nowe wypełnienie w zębie
  • Potrzeba zamknięcia przestrzeni między zębami
  • Wykonanie nadkorekty trudnych ruchów wybranych zębów
  • Brak współpracy pacjenta i potrzeba wprowadzenia zmiany koncepcji prowadzenia leczenia
  • Powrót do leczenia po przerwie w noszeniu nakładek lub zbyt długim noszeniu pojedynczej nakładki
  • Potrzeba precyzyjnego ustawienia pojedynczych zębów pod koniec leczenia

Funkcja

Funkcje nakładek ortodontycznych dodatkowych to m.in:

  • Kosmetycznego ustawienie zębów pod koniec leczenia wady zgryzu.
  • Wykonanie np. kolejnego kompleksowego etapu skomplikowanego leczenia.
  • Mogą one przesuwać i korygować ustawienie pojedynczych zębów, ale również mogą leczyć całe grupy zębów.
  • Zmiana cyfrowego planu leczenia wady zgryzu.
  • Możliwość wprowadzenia lub usunięcia dodatkowych elementów tj. wyciągi czy miniimplanty
  • Potrzeba wyprodukowania nakładek z usuniętymi lub nowymi attachamentami tzw. naczepami

Ile kosztują nakładki dodatkowe?

Ortodontyczne nakładki dodatkowe mogą być darmowe, czyli ich koszt uwzględniony jest w cenie leczenia przezroczystymi nakładkami do prostowania zębów. Występuje to w najwyższych pakietach firm np. w Invisalign (pakiecie Comprehensive), Clear Correct (pakiecie Unlimited).

W niektórych firmach nakładki dodatkowe są płatne oddzielnie. Przykładem może zagraniczny Clear Aligner lub polska firma Pro Smile, w których cena leczenia wyliczana jest na podstawie zaplanowanej ilości nakładek.

Kto otrzyma małą ilości dodatkowych nakładek?

Na brak nakładek ortodontycznych dodatkowych, lub bardzo niewielką ich ilość, mogą liczyć czasami pacjenci z małymi lub średnimi wadami zgryzu. Pacjenci którzy mają korygowany nawrót wady, po poprzednim leczeniu ortodontycznym, najczęściej nie muszą spodziewać się przedłużenia leczenia w postaci dużej ilości setów dodatkowych. Przy zaakceptowanym indywidualnym planie leczenia zaprojektowanym na 3 – 6 miesięcy ilość nakładek kończących leczenie, najczęściej nie powinna przekroczyć paru lub parunastu sztuk czyli 20 – 30 % czasu dotychczasowego leczenia.

Pamiętaj czas leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników o których możesz przeczytać w jednym z ortodontycznych artykułów na portalu.

Kto otrzyma dużo nakładek?

Na dużą ilość dodatkowych nakładek mogą liczyć pacjenci, których wyjściowy plan leczenia rozpisany jest na ponad 10 – 12 miesięcy. Najczęściej są to osoby ze zgryzami krzyżowymi, głębokimi czy otwartymi.

Warto wiedzieć, że odmienny sposób leczenia dotyczy pacjentów mających miniimplanty, lub używający wyciągów międzyszczękowych. Po zakończonym aktywnym leczeniu przy pomocy tych dodatków, pacjenci mają często wykonywany kontrolny skan 3D zębów. Na jego podstawie kontynuuje się wcześniejszy plan lub projektuje się dalszy zmodyfikowany etap leczenia. Jest to całkowity standard postępowania przy kompleksowych planach leczenia dużych wad zgryzu. W takich przypadkach nakładki dodatkowe to niemalże rutyna.

Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć z góry.

Pamiętajmy, że na wynik leczenia ortodontycznego wpływa wiele czynników niezależnych od planu leczenia, lekarza, czy samego pacjenta. Przykładem może być ząb w tzw. ankylozie, który nie może się przemieścić wg planu. Bywa też odwrotnie, że ząb za szybko zmieni swoje położenie lub przemieści się w niewłaściwym kierunku. Takich sytuacji wielokrotnie nie da się przewidzieć, dlatego jeśli będą mieć miejsce, to lekarz zapozna pacjenta z dalszymi niezbędne krokami jakie należy podjąć. Często jest to rewizja planu leczenia, zaakceptowanie nowego indywidualnego cyfrowego planu leczenia i wykonanie nakładek dodatkowych.

Jak wyglądają dodatkowe nakładki?

Nakładki z tzw. setów dodatkowych, wyglądają tak samo jak standardowe nakładki ortodontyczne do prostowania zębów danej firmy. Są one wykonane z tego samego materiału, a ich mechanika działania jest pełnowartościowa. Pakowane są tak samo wg standardów danej firmy. Różnica występuje jedynie w etykiecie. Zamiast słowa nakładki, czyli aligners, widnieje napis: nakładki dodatkowe, czyli additional aligners.

etykiety opakowan nakladek ortodontycznych dodatkowych Invisalign

Dygresje autorki

Każdy pacjent lubi wiedzieć, co go czeka przy planowaniu i trwaniu leczenia ortodontycznego. Dobrze więc poświęcić chwilkę na rozmowę, omówienie możliwości i rozwianie wątpliwości. Nie będzie wówczas zaskoczenia i niedomówień w czasie leczenia. Jako, że każdy pacjent ma indywidualne problemy stomatologiczne, to w temacie dodatkowych nakładek poczta „pantoflowa” się nie sprawdza. Natomiast warto wiedzieć czy są one w cenie leczenia, czy dodatkowo płatne ? Dlatego rozmawiajmy ze sobą, to jest ważny etap leczenia.

UWAGA! Artykuł ma charakter informacyjno-edukacyjny. Artykuł nie jest substytutem diagnozy i leczenia. W artykule nie opisane są wszystkie wskazania i przeciwskazania oraz skutki uboczne leczenia ortodontycznego. Pamiętaj aparat ortodontyczny (np. stały, nakładkowy) to wyrób medyczny który może nie być odpowiedni dla ciebie. Można go stosować jedynie po pełnej diagnostyce stomatologicznej i ortodontycznej oraz jedynie ze wskazań medycznych i pod nadzorem lekarza. Pełen zakres informacji na jego temat uzyskasz zawsze bezpośrednio u lekarza prowadzącego Twoje leczenie. Umieszczone cenniki nie stanowią oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i są publikowane tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Artykuł nie jest sponsorowany

 

Zobacz jeszcze:

PODZIEL SIĘ SWOIMI PYTANIAMI I OPINIAMI